Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Cât de cap al familiei e tatāl? 
Autor Mesaj
Membru

Locaţie: Cluj-Napoca
Buna ziua! Sunt noua pe forum azi m-am inscris si as vrea daca-mi dati voie la o mica paranteza.
Undeva mai sus se spunea ca orice sistem micro il repeta pe cel macro. Este mult spus , dar in esenta cam asa stau lucrurile. Daca inafara familiei sistemul de valori si traditiile impun barbatului un rol mai mult decat de colaborator, de conducator atunci si in sistemul micro cam asa se petrec lucrurile. Dar si tulburarile din sistem macro se rasfrang si asupra celor de baza. Exemple concrete , cred ca fiecare din noi avem, sau la noi in curte sau la vecinul. Dar si din greseli invata omul! :roll:

15 Noi 2007, 09:03
Membru

Locaţie: cluj-napoca
Mesaj Re: Cât de cap al familiei e tatāl?
Cand esti crescut doar de mama de la 9 ani , sigur ea devine "cap" al mini familiei ramase...Pentru mine mama inseamna un chip de inger pamantean si niciodata nu-i voi putea multumi pentru tot ceea ce a facut pentru mine , cu dragostea de Hristos in inimioara ei care azi ticaie tot mai obosita!

daca nu supar pe nimeni doresc sa fac un cadou tuturor mamelor ce au fost si sunt pe "post" de cap al familiei :

INGER PLANGAND

Te iubesc adanc fruntii
sprijinita pe un ciob de gand
purtat mangaierii ochilor pleoape
misterioase petale parfumate
dincolo de spinii cararilor inflorind
mireasma parului tau matase
rara fiecarei roze plansa ploilor
taceri ferestrei deschisa oricarei
picaturi perla sclipind focului
ardere nestiuta tresaririlor
tremur mortii in fata vesniciei
piatra incrustatilor ingeri
cu daruite aripi unui zbor profund
Iubesc toate nuantele culorilor tale
pictate aievea visului trezit fior
inmarmuririi mele ca existi
acolo unde se sfarseste cuvantul
si pare ca nu mai poate fi inceput
unei alte povesti presarata cale
cararii incaruntit munte urcat
fiecarei
zile adusa buchetului floral...
mai cad dar ma ridici mereu...

delicata fiinta plina de lumina

doar TU

imi talmacesti etern suspinul
din Jurnalul meu...intr-o zi speciala

privesc de departe si te zaresc pe tine....
inger plangand fara vreo vina....
MAMA !

din Jurnalul meu intr-o zi speciala...

23 Oct 2010, 09:11
Profil YIM
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
Ametistia scrie:
Cand esti crescut doar de mama de la 9 ani , sigur ea devine "cap" al mini familiei ramase...Pentru mine mama inseamna un chip de inger pamantean si niciodata nu-i voi putea multumi pentru tot ceea ce a facut pentru mine , cu dragostea de Hristos in inimioara ei care azi ticaie tot mai obosita!

daca nu supar pe nimeni doresc sa fac un cadou tuturor mamelor ce au fost si sunt pe "post" de cap al familiei :

INGER PLANGAND

Te iubesc adanc fruntii
sprijinita pe un ciob de gand
purtat mangaierii ochilor pleoape
misterioase petale parfumate
dincolo de spinii cararilor inflorind
mireasma parului tau matase
rara fiecarei roze plansa ploilor
taceri ferestrei deschisa oricarei
picaturi perla sclipind focului
ardere nestiuta tresaririlor
tremur mortii in fata vesniciei
piatra incrustatilor ingeri
cu daruite aripi unui zbor profund
Iubesc toate nuantele culorilor tale
pictate aievea visului trezit fior
inmarmuririi mele ca existi
acolo unde se sfarseste cuvantul
si pare ca nu mai poate fi inceput
unei alte povesti presarata cale
cararii incaruntit munte urcat
fiecarei
zile adusa buchetului floral...
mai cad dar ma ridici mereu...

delicata fiinta plina de lumina

doar TU

imi talmacesti etern suspinul
din Jurnalul meu...intr-o zi speciala

privesc de departe si te zaresc pe tine....
inger plangand fara vreo vina....
MAMA !

din Jurnalul meu intr-o zi speciala...
Deja i-ai mulţumit prin strivitoarea "greutate" a iubirii din acest... imn; şi-i vei mulţumi necontenit, nu te mai poţi sustrage. Toată iubirea pe care ai primit-o ai condensat-o aici, nimic nu s-a risipit.

23 Oct 2010, 14:29
Membru Senior

Locaţie: Suceava
Mesaj Re: Cât de cap al familiei e tatăl?
radukn scrie:
Deci? Mai există astăzi un cap al familiei? Este acesta întotdeauna bărbatul, sau depinde de la familie la familie? :-k

Cu siguranta mai exista si este intotdeauna barbatul in cazul unei familii credincioase.

Dumnezeu a stabilit o ierarhie descrisa foarte bine si explicit de apostolul Pavel in cartea Corinteni cap.11 verset.3

"Dar vreau sa stiti ca Hristos este Capul oricarui barbat; ca barbatul este capul femeii si ca Dumnezeu este Capul lui Hristos. "

stabilind astfel foarte clar ierarhia dar completand in versetul 11 si 12. ca :

"Totusi, in Domnul, femeia nu este fara barbat, nici barbatul fara femeie. Caci, daca femeia este din barbat, tot asa si barbatul prin femeie, si toate sunt de la Dumnezeu."

prin aceasta aratand ca nici barbatul nu este mai important decat femeia in ochii Lui Dumnezeu, ci impreuna "vor fi un singur trup" dupa cum spune cartea Genezei.

Prin faptul ca Dumnezeu il deleaga pe barbat capul femeii face ca pe umerii barbatului sa fie deciziile finale dar si responsabilitatea lor.

O femeie este binecuvantata de Dumnezeu prin supunerea fata de sotul ei. Supunerea fata de sot dovedeste supunere fata de Hristos. Supunerea nu inseamna la orice "hachita" a barbatului ci "ca Domnului" .

Deciziile familiale se iau impreuna, evaluarea si decizia finala fiind a sotului.
O femeie care isi expune parerea clar sotului iar acesta decide sa actioneze in alt mod decat cel prezentat de ea este binecuvantata de Dumnezeu prin supunerea ei, iar responsabilitatea acelui lucru cade pe umerii barbatului care este raspunzator in fata Lui Dumnezeu pentru decizia luata.

O femeie care actioneaza dupa vointa ei independent de decizia barbatului atrage dupa ea si nesupunere fata de Dumnezeu chiar daca decizia ei este buna.
Gloria (sau daca vreti slava) unei femei este doar prin slava barbatului ei. Cu cat slava barbatului va fi mai mare cu atat si slava ei.

Rolul spiritual al femeii in familie este de o importanta majora ea fiind datoare sa vegheze asupra "capului ei" adica a barbatului privind spre Hristos si aliniindu-i.

Iubirea barbatului pentru sotie face ca acesta sa nu fie dictator, ci sa gasesca in sfaturile ei omul critic dar sincer asupra actiunilor sale. Orice om intelept are nevoie de un critic bun langa el, un critic care nu are interese meschine ci unul care stie ca de slava ta depinde slava si binecuvantarea lui.

Functionand astfel o familie este sortita unei vieti implinite si fericite in Dumnezeu.

facebook: birsan.florin
ID Yahoo: florin.birsan
email: florin@birsan.ro

24 Oct 2010, 17:36
Profil YIM WWW
Membru Senior

Barbatul e capul familiei iar nevasta MINTEA!.

10 Aug 2011, 14:28
Membru Senior

La fel cat de gat si coloana vertebrala este femeia.

14 Noi 2012, 23:44
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9