Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Diferenta intre postul ortodox si cel catolic 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Diferenta intre postul ortodox si cel catolic
Trucurile sunt pentru pacalit oameni nu pe Dumnezeu!
Berea este intradevar hranitoare ( consumul a 500 ml. bere este egal cu consumul a doua oua, asta nu inseamna ca trebuie sa mancam mai mult de doua oua pe zi in acest fel :lol: )
Daca postesti ( alimentar ) nu trebuie recurs la acestea. Nu cred ca postul este "corect" daca se consuma alimentele vegetale aparute in ultimii ani, pate, cremvursti vegetali etc. Personal consider ca laptele praf nu este de post.
Cu cat postul este mai strict cu atat bucuria implinirii lui va fi mai mare!

07 Apr 2009, 11:23
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Gigi Becali scrie:
In rest postul este in principiu acelasi adica renuntare la anumite alimente, naravuri etc cu observatia ca intrarea in post este mai usoara la romano-catolici. Dupa o zi cu greva foamei incepi sa apreciezi alimentele cu adevarat bune in schimb la ortodocsi dupa o zi cu imbuibare (lasatul de sec) nu prea merg salatile si cartofii prajiti.

De ce faceti observatii fara sa stiti? Randuiala postului mare la ortodocsi e cam asa:
Cu o saptamana inainte de postul mare (deci 8 saptamani inainte de Pasti) se lasa sec de carne si timp de o saptamana se mananca lactate si peste. Ca urmare Lasatul Secului cel sarbatorit este inainte de saptamana alba (cea cu lactate si peste inclusiv miercuri si vineri), nu inaintea postului mare. Cel putin teoretic, in primele doua zile din postul mare, se ajuneaza pana seara (sau se mananca putin). Un alt lucru pe care nu il stiti este ca, tot cel putin teoretic, postul ortodox, mai ales postul mare si mai ales prima saptamana din el, este doar cu vegetale si fara ulei si vin (deci pica salatele cu cartofi prajiti). Chiar daca se manaca cu ulei, nu se incepe chiar cu o delicatesa, cartofii prajiti, ci doar cu salta, cu supa de legume, stevie/urzici gatite cu putin ulei, cartofi copti...

Dincolo e ceea ce nu stiti si vorbiti, ati putea totusi sa observati in jurul dvs, ca sunt destul de multi ortodocsi care intra cu bine in postul mare, postesc tot postul (e drept cu dezlegare la ulei), sunt inca mult mai multi care tin prima saptmana din post si saptamana patimilor si miercurile si vinerile (si nu doar de carne). Cel putin in privinta postului suntem inainte :D . Daca la multe alte lucruri e loc sa va legati de noi, la capitolul asta chiar nu e cazul.

07 Apr 2009, 17:26
Profil YIM
Membru

Cred ca voi parea un pic prostuta insa am o nelamurire legat de postul cu paine si apa.
Ai anumite ore cand trebuie sa mananci?si cam ce fel de paine ar trebuii consumat pt ca in ziua de astazi sunt cu diferite feluri :D (ex :paine cu cartofi..etc)
Daca nu s-ar tine cont de acel fel...si covrigii de patiserie ar putea fi in regula(si ma refer la cei simplii desigur :lol: ) :?:

07 Apr 2009, 17:31
Membru Senior

Citat:
cam ce fel de paine ar trebuii consumat pt ca in ziua de astazi sunt cu diferite feluri :D (ex :paine cu cartofi..etc)
in ziua de astazi, painea are si adaos de zer de lapte - cam orice fel de paine
dar postul nu consta nu in a te feri de la urmele de posibil zer de lapte din paine

pur si simplu, sa ii arati lui Dumnezeu ca te opresti pentru El de la diferite mancaruri/fapte
daca altcineva a strecurat in paine ceva "de dulce", tu tot paine mananci
ce sortiment?
ideal ar fi sa mananci acel sortiment care sa nu te atraga
de exemplu, sa nu cauti paine proaspata, pufoasa, cu seminte...
adica: cu fitze!

mai bine iei un covrig, pentru ca asta ai in drum sau ai primit de la o colega de serviciu, decat sa cauti prin tot orasul o paine cat mai "de post" - pentru ca, prin aceasta cautare, deja te departezi de Dumnezeu

postul cu apa si paine consta in a te ocupa in ziua aceea cu ceea ce ai de facut (la munca si in rugaciune), mancand o bucata de paine cand ai prin preajma si band apa tot asa
aceasta, fara sa cauti sa ai prin preajma mereu ceva de mancat si fara sa mananci de cate ori treci pe langa sacosa cu paine...
atitudinea conteaza!

08 Apr 2009, 07:50
Membru

MariaB scrie:
atitudinea conteaza!

Multumesc foarte frumos ca m-ai mai luminat :)

08 Apr 2009, 12:05
Membru Senior

Locaţie: Buzau-Romania
cristina2012 scrie:
Dincolo e ceea ce nu stiti si vorbiti, ati putea totusi sa observati in jurul dvs, ca sunt destul de multi ortodocsi care intra cu bine in postul mare, postesc tot postul (e drept cu dezlegare la ulei), sunt inca mult mai multi care tin prima saptmana din post si saptamana patimilor si miercurile si vinerile (si nu doar de carne).

Multumesc, cristina2012 pentru raspuns, asa procedeaza familia mea crestina din copilarie ( ca un titlu informativ, tata a predat Latina si Greaca la seminarul teologic din Buzau)!
Derogare au copii si batranii, atat! Mama soacra ( cu Alzheimer de gred.III) a fost marturisita, spovedita si impartasita acasa, dupa care am facut sfestania de Paste!

08 Apr 2009, 12:50
Profil YIM WWW
Membru Senior

Pai din cate vedeti v-am laudat. Am zis ca e mult mai greu de tinut postul la ortodocsi. Nu stiam chiar toate detaliile insa este si asa f. greu (fara lactate si altele). La mine pestele nu conteaza (ca nu-mi place) asa ca raman totusi la branzeturi, dulciuri, produse din soia etc (adica la postul catolic care este accesibil pentru toti indiferent de starea de sanatate de solicitarea joburilor etc). Fara carne. Desi argumentul BC este cel al austeritatii, meniul fara carne este la ora actuala mult mai costisitor si necesita si mult timp pentru preparare. Eu raman la credinta proprie ca de post trebuie crutate animalele de la sacrificiu si imi doresc ca odata sa renunt de tot la vietuitoare pe post de meniu.

22 Apr 2009, 00:07
Profil YIM
Membru Senior

Lăudat fie Isus!

Postul Mare în limba franceză se numeşte Carème, care ar însemna "patruzeci", ceea ce e logic dacă se vorbeşte despre postul cel mai mare.
Plecând de la 40, vă rog să-mi spuneţi de ce la orientali, BGC şi BO, postul de 40 de zile începe cu 49 de zile înainte de Înviere, iar la apuseni, BRC, cu 46 de zile mai devreme de înviere, în Miercurea Cenuşii.
Oare duminicile de pe parcurs nu intră la socoteală? Sau Postul e până la Duminica Floriilor?

Am înţeles că BGC şi BO având aceeaşi tradiţie au început postul duminica dinainte..., dinainte de ce? Ce este pentru ei Miercurea Cenuşii?

19 Feb 2010, 03:18
Membru Senior

Nicu scrie:
de ce la orientali, BGC şi BO, postul de 40 de zile începe cu 49 de zile înainte de Înviere, iar la apuseni, BRC, cu 46 de zile mai devreme de înviere, în Miercurea Cenuşii.
in rit oriental se tine post 7 saptamani
adica 49 de zile
(in ceea ce priveste ne-consumul de mancaruri de origine animala, sunt de fapt 48 de zile)

romano-catolic, Postul Pastelui este de 40 de zile (Carème), numarate pana la Florii
dupa care urmeaza Saptamana Sfanta care este prin natura ei liturgico-spirituala o sapatamna de post
cu Duminica Pastelui incepe Octava Pascala

19 Feb 2010, 10:10
Membru Senior

In ritul rasaritean, BGC si BO, nu exista Miercurea Cenusii.Mai aparte sunt, prima saptamana din post , Saptamana Mare,dezlegarea la peste (de Bunavestire) si in rest post fara carne, lapte si oua( asazise " de dulce").Noi, greco-catolicii , avem dezlegare de lapte si oua pe tot parcursul postului, dar toti stim ca postul de alimente fara renuntari la vorbe , fapte si ganduri rele, este o straduinta zadarnica.

19 Feb 2010, 10:38
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul