Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 339 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 34  Următorul
despre divort 
Autor Mesaj
Membru Junior

Mesaj despre divort
stiu, s-a mai scris despre asa ceva dar eu nu am gasit cum pot sa scriu in continuarea mesajelor de pana acum.
am si eu o intrebare.
eu sunt ortodox prin botez, catolic prin biserica pe care o frecventez. sotia e ortodoxa dar ne-am casatorit la biserica catolica. ea acum vrea sa divortam. ce fac fiindca nu vreau sa o opresc. chiar nu ne mai intelegem.

06 Feb 2010, 00:39
Membru Senior

Locaţie: in Ecclesia Dei
Mesaj Re: despre divort
oslo scrie:
stiu, s-a mai scris despre asa ceva dar eu nu am gasit cum pot sa scriu in continuarea mesajelor de pana acum.
am si eu o intrebare.
eu sunt ortodox prin botez, catolic prin biserica pe care o frecventez. sotia e ortodoxa dar ne-am casatorit la biserica catolica. ea acum vrea sa divortam. ce fac fiindca nu vreau sa o opresc. chiar nu ne mai intelegem.

"Nu ne mai înţelegem" nu este motiv de divorţ, ci, eventual, cauză intermediară. Cercetaţi care sunt cauzele pentru care nu vă mai înţelegeţi şi în ce fel pot fi depăşite. Nu plecaţi de la prezumţia că întreaga vină este a ei. Dimpotrivă, plecaţi de la prezumţia că numai dv sunteţi vinovat de actuala stare de lucruri (chiar dacă în mod obiectiv nu e aşa, asta ajută enorm) şi vedeţi în ce fel puteţi repara. Ca să existe împăcare trebuie să existe mai întâi o puternică dorinţă de împăcare. Iar dorinţa de împăcare nu e sentiment, ci comandament (poruncă). Dumnezeu vrea asta, faceţi-vă instrumentul Lui. Unirea vine de la Ziditorul a toate, divorţul vine de la diavol, care înseamnă, literalmente, "despărţitorul". NU vă faceţi instrumentul lui, nu îl ajutaţi, chiar şi prin noncombat, să mai câştige un meci.

Dacă, numai după epuizarea tuturor mijloacelor rezonabile şi după încercarea chiar a câtorva nerezonabile, împăcarea nu este cu putinţă, acceptaţi soluţia separării (adică a locuirii separate), dar opuneţi-vă divorţului. Dacă, în ciuda opoziţiei dv, divorţul se pronunţă, va trebui să o aşteptaţi să se întoarcă oricât de mult, chiar şi o viaţă. Ea, şi numai ea, este coasta dumneavoastră.

http://www.catehism.ro
http://studentiecatolica.ro/

06 Feb 2010, 01:23
Profil WWW
Membru Senior

Lăudat fie Isus!

Frumos răspuns, Duhule!

06 Feb 2010, 05:16
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
oslo scrie:
eu sunt ortodox prin botez
sotia e ortodoxa
ne-am casatorit la biserica catolica

sa divortam

la o casatorie catolica mirii stiu ca BC nu admite divortul
deci, stiati

tot ce puteti face este exprimat sintetic in mesajul Duhului lui Fortunatus
as adauga indemnul de a vorbi si cu preotul in care aveti incredere
(evident, preotul va va ajuta cu impacarea, cu intelegerea situatiei...)

08 Feb 2010, 10:29
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
@oslo
De curiozitate: de cati ani sunteti casatoriti si cati copii aveti?

08 Feb 2010, 12:02
Membru Senior

Probabil prin neintelegeri se inteleg foarte multe. Daca femeia este hotarata sa divorteze va divorta, intrucat eu cred ca nu cunoaste sau nu crede in indisolubilitatea casatoriei.
Fiecare poate da sfaturi avand ca fundament doctrina si invataturile BC, problemele sunt mult mai complexe.
Parerea mea este ca singurul lucru pe care-l puteti face in acest moment este sa va rugati.

08 Feb 2010, 20:04
Moderator

Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Papa Ioan Paul al II-lea scrie:
Nimeni nu se poate casatori de "proba" asa cum nimeni nu poate muri "de proba".

Casatoria este moartea, din dragoste, pentru celalalt, nu cautarea mortii celuilalt din dragoste pentru mine.

08 Feb 2010, 21:31
Profil WWW
Membru Senior

Se poate face casatorie civil iar juramantul in fata Domnului sa aibe loc dupa ce casatoria a trecut proba timpului. La fel ca in cazul confirmatiunii. Omul intra la prima impartasanie atunci cand are discernamant. La fel sa fie si cu casatoriile sa se definitiveze doar cand cei doi sunt siguri si au cunoastere in noua postura (nu din carti). In calugarie la fel exista perioada de proba de ce sa nu existe ceva similar in cazul casatoriei. Astfel s-ar diminua mult juramantul mincinos facut de familiile ratate in Biserica care oricum ar fi este pacat mult mai grav decat concubinajul.

09 Feb 2010, 16:21
Profil YIM
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Gigi Becali scrie:
Se poate face casatorie civil iar juramantul in fata Domnului sa aibe loc dupa ce casatoria a trecut proba timpului. La fel ca in cazul confirmatiunii.
........................................
Astfel s-ar diminua mult juramantul mincinos facut de familiile ratate in Biserica care oricum ar fi este pacat mult mai grav decat concubinajul.
Astea sunt conform carui catehism, caci nu al BC! [-X

09 Feb 2010, 16:30
Profil WWW
Membru Senior

Gigi Becali scrie:
Se poate face casatorie civil iar juramantul in fata Domnului sa aibe loc dupa ce casatoria a trecut proba timpului. La fel ca in cazul confirmatiunii. Omul intra la prima impartasanie atunci cand are discernamant. La fel sa fie si cu casatoriile sa se definitiveze doar cand cei doi sunt siguri si au cunoastere in noua postura (nu din carti). In calugarie la fel exista perioada de proba de ce sa nu existe ceva similar in cazul casatoriei. Astfel s-ar diminua mult juramantul mincinos facut de familiile ratate in Biserica care oricum ar fi este pacat mult mai grav decat concubinajul.

E o gluma?! :shock:
Vedeti in tarile catolice nici macar nu exista cununia civila separat de cununia religioasa. Am sa ma explic. Eu catolic practicant, ma casatoresc in BC unde semnez si un act oficial. Atat. Este datoria preotului sa mearga la primarie sa transcrie totul. Dar la noi e pe dos: intai cu steaua si apoi cu crucea.

09 Feb 2010, 18:41
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 339 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 34  Următorul