Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul
In convietuire nu este bun Nici abuzul, nici refuzul! 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: In convietuire nu este bun Nici abuzul, nici refuzul!
cristina2012 scrie:
Multumesc dl Fortunatus, sunt de aceeasi parere.
adica ar fi preoti catolici care sa dea dezlegare le spovada femeilor care folosesc contraceptive?
eu nu am auzit
si nu ar trebui sa fie

exista insa preoti ortodocsi care dau astfel de dezlagari - stiu exemplu pentru sterilet
poate ca nu explicit, ci in sensul ca, daca nu spune fata despre steriletul pe care il poarta, fiind intrebata doar despre contraceptive orale, primeste dezlegarea (in exemplul pe care il stiu eu, fata nu nici nu stia ca steriletul este metoda contraceptiva de marturisit la spovada)

cristina2012 scrie:
MariaB scrie:
cristina2012 scrie:
Dar atunci cum de se impartasesc femeile care totusi folosesc mijloace contraceptive?
nu se impartasesc
... teoretic, ca practic... se impartasesc...
eu tocmai pe baza de cazuri practice am spus ca nu se impartasesc
la spovada, daca preotul nu ajunge sa puna si intrebari suplimentare, iti spune ca te dezlega de pacatele spovedite, nu si de celelalte
de multe ori insa intreaba direct si nu te poti eschiva

voi stiti altfel?

12 Aug 2008, 07:40
Membru Senior

In cazul catolic, dupa cate stiu eu, poti mentiona "si alte pacate de care nu-mi mai aduc aminte" sau o formula asemanatoare. Nu de alta, dar chiar si la cercetarea cugetului e posibil sa mai uiti. Chiar si pacate grave! Si atunci ce facem? Acelea nu se iarta? Inteleg ca spovada trebuie sa fie una scrupuloasa, dar nici pana in maduva oaselor ca apoi se cade in partea opusa.

12 Aug 2008, 08:55
Membru

mihai, ce spui tu este valabil pentru pacatele uitate. daca omiti sa spui ca folosesti metode contraceptive voit - pentru ca nu te-a intrebat preotul in mod expres- si nu pentru ca ai uitat spovada nu e valabila. ar fi valabila doar daca uiti fara intentie (se poate intampla oricui) sau daca nu stii ca e pacat.

nici eu nu cred ca se poate da dezlegare de la acest pacat decat daca iti propui cu adevarat ca dupa spovada sa intrerupi folosirea mijloacelor contraceptive.

12 Aug 2008, 09:14
Membru Senior

Mihai Petrescu scrie:
In cazul catolic, dupa cate stiu eu, poti mentiona "si alte pacate de care nu-mi mai aduc aminte" sau o formula asemanatoare. Nu de alta, dar chiar si la cercetarea cugetului e posibil sa mai uiti. Chiar si pacate grave! Si atunci ce facem? Acelea nu se iarta?

la "si pacatele de care nu-mi mai aduc aminte" nu intra pacatele grave
daca nu spui un pacat grav pentru ca intr-adevar ai uitat sau nu ai constietizat..., ii spui data viitoare
daca intentionat nu il spui, nu e valabila spovada, iar data viitoare trebuie sa le mentionezi si pe cele pe care le-ai spus cand ai uitat ceva important

cat timp nu constientizezi ca e pacat grav, spovada este valabila, dar nu mai este dupa ce constientizezi daca nu il mentionezi la spovada

12 Aug 2008, 13:11
Membru nou

Sunt ortodox si nu prea am crezut ce spune PR. Arsenie Boca, dar are dreptate in sensul in care acidul glutamic este secretat de prostata, dar nu numai de ea. Acidul glutamic se gaseste si in alimente. E adevarat ca femeia are nevoie de barbat in acest mod, dar poate trai si fara el (vezi maicile). Femeia nu este incompleta fara barbat, nici cu vreun handicap. Dumnezeu ne-a facut barbat si femeie completi, dar avem nevoie unii de altii pentru a ne arata iubirea si pentru a naste copii. Femeia nu este cu nimic inferioara barbatului, mai mult pot spune ca este superioara in anumite aspecte.
Eu spun ca parintele Arsenie a incercat sa spuna ca desfranarea (luata ca lipsa unui discernamant) este daunatoare in orice chip mai ales sufletului, dar si trupului, pentru ca il inrobesti, nu mai este liber, nu pentru ca ar innebuni sau i-ar scadea anumite capacitati.

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/517774

17 Iun 2009, 09:53
Membru activ

Sunt tare trista :( Sunt asa confuza, tot citesc si citesc si in privinta sexualitatii nu m-am edificat cu nimic. Nimic nu ma satisface, cred ca sexualitatea asa cum o vrea Dumnezeu e aproape dincolo de putinta noastra de intelegere, in special in cultura noastra. Cred totusi ca Papa Ioan Paul al 2-lea s-a apropiat de ea.

21 Iun 2009, 22:22
Membru Senior

Locaţie: Cluj-Napoca
Uite, aici poti citi un capitol din cartea Papei Ioan Paul II, Iubire si responsabilitate. Poate o sa citesti toata cartea.

22 Iun 2009, 00:09
Profil YIM WWW
Membru Senior

Annamarria scrie:
Sunt tare trista :( Sunt asa confuza, tot citesc si citesc si in privinta sexualitatii nu m-am edificat cu nimic.
poate pentru ca nu prin citire ne lamurim cum este cu sexualitatea

tristetea si confuzia vin din interior, nu din ce citesti!

22 Iun 2009, 08:23
Membru activ

Da, dar tot credeam ca asta este, mi-am dat seama acum. Si atunci cum sa ma lamuresc?

22 Iun 2009, 21:04
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
Annamarria scrie:
Sunt tare trista :( Sunt asa confuza, tot citesc si citesc si in privinta sexualitatii nu m-am edificat cu nimic. Nimic nu ma satisface...

... Si atunci cum sa ma lamuresc?
Cum crezi că s-a lămurit Sfânta Fecioară?

Am selectat(îmi cer scuze) şi am eliminat "balastul" din postările tale 8-[ ca să reduc la esenţial(cred eu) situaţia din care postezi.

P.S. Bine v-am regăsit!

22 Iun 2009, 23:46
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul