Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Pregatirea pentru conceptie 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
Mesaj Pregatirea pentru conceptie
Va invit la o discutie despre pregatirea conceperii unui copil. Ma refer printre altele la starea de santate, dar si cea psihica, spirituala sau materiala a parintilor... si nu numai. Credeti ca a concepe un copil este un fapt aleator sau unul programat? In functie de aceasta considerati ca sunt necesare evaluarea starii de sanatate a parintilor, disciplinarea vietii sau dorinta de a/l concepe? Credeti ca actiunea de a preveni anumite afectiuni sau alte probleme inainte de a concepe poate duce la scaderea fetusilor cu presupuse probleme, si intr/un caz aproape ideal si ireal la reducerea numarului de avorturi?

Pentru ca tare crez eu, ca nici moartea, nici vieata, nici ingerii, nici capeteniile, nici puterile, nici cele de acum, nici cele viitoare, nici inaltimea, nici adancul, nici orice alta faptura nu ne va putea desparti de dragostea lui Dumnezeu.

10 Mai 2009, 20:57
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Pregatirea pentru conceptie
k3na scrie:
Credeti ca a concepe un copil este un fapt aleator sau unul programat?
aleator si programat
aleator, caci vine cand vrea Dumnezeu
programat... de casatoria parintilor

k3na scrie:
considerati ca sunt necesare evaluarea starii de sanatate a parintilor, disciplinarea vietii ...?
astea sunt necesare in orice moment al vietii
(raspundem in fata lui Dumnezeu si de cum avem grija de Templul Duhului Sfant...)

k3na scrie:
Credeti ca actiunea de a preveni anumite afectiuni sau alte probleme inainte de a concepe poate duce la scaderea fetusilor cu presupuse probleme?
cred ca tine de credinta si de crucea pe care o au de purtat parintii
ma gandesc de exemplu la testele (aproape) obligatorii pe care o viitoare mama de peste 35 de ani trebuie sa le faca pentru a verifica starea de sanatate a fatului
o prietena in acesta situatie a facut testele respective si a aflat ca totul este ok (daca nu ar fi fost, ar fi renuntat la sarcina)
dar copilul s-a nascut la sase luni si jumatate si inca nu se cunosc exact toate implicatiile nasterii premature (inca ii mai fac analize, controale...) - deocamdata totul pare ok, dar are abia trei luni de viata
ma rog pentru copil, iar pe ea am incurajat-o spunandu-i ca si sotul meu s-a nascut la sapte luni, mult sub greutatea minima... iar acum este un tip bine (1.85 inaltime, 85 de kilograme) si cam asa a fost de cand il stiu

11 Mai 2009, 07:39
Membru Senior

Cristos a ]nviat!
MariaB scrie:
ma gandesc de exemplu la testele (aproape) obligatorii pe care o viitoare mama de peste 35 de ani trebuie sa le faca pentru a verifica starea de sanatate a fatului
De ce să mai verifice("obligatoriu :!: :!: ") starea de sănătate a fătului deja conceput, adică a binecuvântării deja acordate?

11 Mai 2009, 14:43
Membru Senior

Locaţie: Buzau-Romania
Katrina,
Ai pus problema din punct de vedere laic sau religios?
Acum 38 de ani cand ne-am casatorit, ne-am rugat la Dumnezeu sa ne dea copii sanatosi si casatoria noastra a fost binecuvantata cu un baiat de 36 de ani acum si o fata de 33 ani acum!
Era pe timpul lui Ceausescu, de planning familial nu putea fi vorba, insa ingrijire medicala la gravide exista fara restrictii si maternitate cu medici devotati meseriei!
Analize nu prea am facut pentru ca medicina nu avansase asa de mult sau nu aveam in tara aparatura necesara!
Iar copii, la randul lor ne-au facut bunici si suntem iarasi fericiti!
De ce atata teama astazi, s-a intamplat ceva cu genele noastre, nu mancam ce trebuie, care-i explicatia?

11 Mai 2009, 15:28
Profil YIM WWW
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
Explicatii ar fi multe. Cred ca stresul cotidian a crescut, la fel si poluarea (de toate felurile, inclusiv cea electromagnetica). Mancarea mi se pare mai slab calitativa. Aportul de sintetice in organism este iarasi o problema.
Eu as verifica starea fatului, l-as putea ajuta daca are o problema rezolvabila, l-as vedea, poate mi-ar creste dragul de el, astfel incat sa-l iubesc mai tare, iar el sa simta dragostea mea mai bine. Zic si eu, conteaza?
Daca analizele inainte de sarcina ar putea scadea procentul de copii cu probleme (prin rezolvarea problemelor inainte de conceptie) si astfel o parte din numarul de copii avortati, de ce aceasta initiativa nu ar fi de recomandat?

PS: K3na e intradevar un Catrina criptat.

Pentru ca tare crez eu, ca nici moartea, nici vieata, nici ingerii, nici capeteniile, nici puterile, nici cele de acum, nici cele viitoare, nici inaltimea, nici adancul, nici orice alta faptura nu ne va putea desparti de dragostea lui Dumnezeu.

11 Mai 2009, 22:59
Profil YIM
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
k3na scrie:
Daca analizele inainte de sarcina ar putea scadea procentul de copii cu probleme (prin rezolvarea problemelor inainte de conceptie) si astfel o parte din numarul de copii avortati, de ce aceasta initiativa nu ar fi de recomandat?
Catrina, analizele "aproape obligatorii" au, la ora actuala, un singur scop: inducerea 'necesitatii' avortarii unui copil 'cu probleme'!
Eu nu am cunostinta de tratamente care sa corecteze anumite probleme, sau mai bine zis nici nu se incearca detectarea unor probleme care s-ar putea corecta.

In aceste conditii multi parinti crestini isi pun serios problema refuzului unor astfel de analize. Din pacate acestea sunt obligatorii sau 'aproape obligatorii' in multe tari.

11 Mai 2009, 23:06
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Ioan scrie:
Catrina, analizele "aproape obligatorii" au, la ora actuala, un singur scop: inducerea 'necesitatii' avortarii unui copil 'cu probleme'!
Eu nu am cunostinta de tratamente care sa corecteze anumite probleme, sau mai bine zis nici nu se incearca detectarea unor probleme care s-ar putea corecta.

In aceste conditii multi parinti crestini isi pun serios problema refuzului unor astfel de analize. Din pacate acestea sunt obligatorii sau 'aproape obligatorii' in multe tari.

Subiectul îmi pare a fi despre analize în vederea concepţiei. Altfel spus, înainte de existenţa sarcinii, şi nu despre analize în timpul sarcinii.

http://www.catehism.ro

11 Mai 2009, 23:42
Profil WWW
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Fortunatus scrie:
Ioan scrie:

Subiectul îmi pare a fi despre analize în vederea concepţiei. Altfel spus, înainte de existenţa sarcinii, şi nu despre analize în timpul sarcinii.
Asa este, m-am lasat dus de experienta personala :oops: si de raspunsul MarieiB:
MariaB scrie:

11 Mai 2009, 23:46
Profil WWW
Membru Senior

k3na scrie:

analizele obligatorii intr-adevar ajuta.
o cunostinta de a mea a facut tratament in timpul sarcinii, altfel copilul s-ar fi nascut cu handicap fizic.
cine spune ca analizele sunt facute doar pentru a indemna avortarea unor copiii cu probleme se insala.

12 Mai 2009, 00:23
Membru Senior

Cristos a înviat!
andrees scrie:
o cunostinta de a mea a facut tratament in timpul sarcinii, altfel copilul s-ar fi nascut cu handicap fizic.
Asta mi se pare(îmi cer sincer iertare!) mai gogonată ca o poveste vânătorească.
Adică a făcut masaj la degete ca să aibă copilul unghii, sau a luat vitamine ca să nu se nască micuţ-micuţ de tot?

12 Mai 2009, 01:47
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul