Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
despre sfintele liturghii pentru vii si pentru raposati 
Autor Mesaj
Membru Junior

Mesaj despre sfintele liturghii pentru vii si pentru raposati
Aceste intrebari sunt pentru preotii nostri, referitoare la sfintele slujbe liturgice.
1) Cate liturghii consecutive sunt pentru o persoana vie / dar pentru una decedata?
Am citit in unele site-uri ca sunt 6 liturghii, in altele ca sunt 9 liturghii, pentru raposati sunt si gregorienele dar si cele 40 de slujbe religioase, consecutive.
Doresc sa aflu pentru vii, dar si pentru raposati.
2) Intentia in rugaciune pentru cei vii trebuie sa fie una singura? De exemplu pentru sanatate? Sau pot fi cumulate mai multe intentii legate de trup, minte, suflet, spirit pentru o persoana vie?
3) Intentia in rugaciune pentru raposati poate fi si pentru cei din purgator si pentru cei presupusi in iad? sau pentru fiecare raposat in parte trebuie alte liturghii? Si cate anume?
Am inteles ca plata unei liturghii este de 20 de lei. Pentru vii sau pentru raposati?
Tot de pe un site am inteles ca cele 30 de gregoriene costa 700 de lei. Sunt pentru un singur raposat? Sau pot fi pusi toti membrii familiei, decedati. Si care raposati? Cei din purgator sau / si cei din iad?
4) Sfantul Sacrament, Maslul, cum se ofera unui credincios? Exista o slujba speciala? Participa toti cei care solicita maslul? Exista rugaciuni speciale recitate de preoti / enoriasi? Am citit pe un site ca trebuie 7 preoti sa participe cu rugaciunile si concelebrare.
Va multumesc si astept raspuns pe email.
suciu.adriana@gmail.com

08 Noi 2017, 23:23
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ]