Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
"Cuplurile de fapt" 
Autor Mesaj
Preot

Mesaj "Cuplurile de fapt"
Tot mai mult se incearca in Europa noastra acordarea de "drepturi civile" acestor cupluri indiferent da "natura" lor.Ce credeti ca se ascunde in spatele acestui interes subit pentru concubinaje?

23 Mar 2006, 20:27
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: "Cuplurile de fapt"
PadreCory scrie:
Tot mai mult se incearca in Europa noastra acordarea de "drepturi civile" acestor cupluri indiferent da "natura" lor.Ce credeti ca se ascunde in spatele acestui interes subit pentru concubinaje?
interese economice, juridice, politice...

in niciun caz nu se intentioneaza destabilizarea credintei - daca s-a ajuns la astfel de "altfel de cupluri" este pe un fond de credinta destabilizata deja...

24 Mar 2006, 11:32
Administrator

Locaţie: Cluj
Discutia a alunecat spre divort, asa ca am mutat ce s-a mai spus intr-un fir de discutie dedicat divortului
viewtopic.php?t=116

Aici putem discuta in continuare despre "cuplurile de fapt" (de facto?), concubinaj...

25 Mar 2006, 15:02
Profil YIM WWW
Preot

Cand vorbim de acest fel de cupluri ne referim atat la cele heterosexuale cat si la celelalte, data fiind legislatia civila din unele tari europene...

25 Mar 2006, 18:03
Profil YIM
Membru

Bisericile protestante, au ajuns in situatia de a binecuvanta cuplurile homosexuale, ba mai mult au ordonat un episcop ce se declara deschis a fi homosexual. Personal, sunt incapabil sa inteleg cum putem fi in acest caz fideli la evanghelie, care condamna deschis aceasta tendinta, si a accepta apoi ca atare. Poate in acest caz sa se mai numeasca Biserica?
Un alt caz in Franta, AbbĂŠ Piere in ultima sa carte "Mon Dieu...pourquoi" accepta comportamentul homosexual si multe altele...
Ce as putea sa mai inteleg? Cum poate lumea sa ne mai creada?

01 Apr 2006, 20:21
Administrator

Locaţie: Cluj
Am citit (vorba vine, uitat pe diagonală) în Famille chretiene un articol despre Abbe Piere şi nu mi-a venit să cred. Cred că a provocat mare scandal în Franţa acel jurnal parcă, nu? Eu m-am întrebat atunci dacă nu cumva a fost măsluit (operă mediatică)... Nu mai continui că aş ajunge la ideea pe care am scris-o azi la discuţiile din subforumul Diaspora. Sminteală mare...

01 Apr 2006, 20:31
Profil YIM WWW
Preot

Biserica condamna un comportament si nu o persoana.Trebuie vazut ce a scris cu adevarat Abbe Pierre.

02 Apr 2006, 17:59
Profil YIM
Membru

Desi are pareri moderniste, AbbĂŠ Pierre nu a fost condamnat de Biserica, acest lucru neinteresandu-ne in momentul de fata. Iar in ceea ce priveste optiunile sale, va pot confirma ca AbbĂŠ Pierre stie ce zice, cartea sa (unde expune toate acestea) citind-o personal cu foarte mare atentie. Bineinteles ca are si lucruri bune (in legatura cu respectul datorat euharestiei), dar nu ma pot abtine in a spune ca AbbĂŠ Pierre a derivat mult in anumite probleme.
Cred ca din partea sa, este o dovada de incoerenta (fara a fi fructul unor exploatarii de catre altii) care a dezamagit multa lume. "Dommage!" :(

02 Apr 2006, 20:22
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ]