Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
credinta la copii 
Autor Mesaj
Membru Junior

Locaţie: cluj-napoca
Mesaj credinta la copii
As dori sa deschid un topic nou referitor la modul in care prezentam credinta la copiii mici. Am o fetita de 1 an si 5 luni si nu am habar cum sa procedez. Cand sa introduc o rugaciune seara :?:

23 Noi 2006, 08:53
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti

incepi sa te rogi impreuna cu copilul atunci cand copilul te vede facandu-ti rugaciunea si se alatura si el, preluand atitudinea ta
daca aceasta atitudine a ta ii va fi ceva familiar, va participa fara impotriviri, ci din dorinta de a participa la ceva ce face mama cu bucurie...

succes!

23 Noi 2006, 09:52
Membru Junior

Locaţie: cluj-napoca
Mesaj credinta la copii
Asa voi proceda. Va multumesc :D

23 Noi 2006, 09:54
Membru

Locaţie: Sabaoani - NT
Sunt cu totul de acord cu ce a spus MariaB. Copilul invata mai ales din ceea ce vede. Explicatii moral-religioase la varsta copilului tau sunt inca de prisos pentru ca acesta nu poate gandi inca abstract. Notiuni de bine-rau, Dumnezeu, nu le poate intelege inca. Acum le doar intuieste. De aceea acum est f. important exemplul parintilor. Eu vad la copilul meu care are 5 ani. Daca ma vede pe mine pictand, imediat isi scoate din sertar culorile si se apuca si el de "pictat". Da ca o vede pe sotia mea - economista fiind - ca face calcule si completeaza diferite fise, imediat isi cauta un caiet si face si el "calcule" cu numaratoarea. Este f. important ce vede la parinti. De aici deriva marea noastra responsabilitate ca parinti.

23 Noi 2006, 11:10
Membru Senior

Rugaciunea seara macar impreuna toata familia.
Mers impreuna la Sf Liturghie fiecare duminica, tata, mama si copilul/copiii.
Explcatii concrete corelate cu imagini (ce reprezinta cate vreo statuie, de ce Sf Anton are un copil in brate etc).
La fiul meu prinde bine imaginea lui Isus ocrotitorul cand trecem strada sau ne jucam (e inca mic).
La fiica mea a prins explicatia sub forma unei povesti a statiunilor din Calea Crucii.

Cel mai mult insa conteaza cand raspundem unei intrebari sau unei cautari ale copiilor nostri si mai putin ca o lectie. Dar plecand de aici poti sa detaliezi si alte idei: Dumnezeu care ne vede si ne iubeste sau care stie ce gandim ori ce prostii facem sau spunem. Sau Sf Fecioara ca mama la fel de grozava ca si mama sa etc.

07 Dec 2006, 23:01
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ]