Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Despre copiii nostri 
Autor Mesaj
Membru Senior

"În ziua de astăzi, fie că este vorba de filme, de reclame, de reviste, de situri internet, chiar şi de afişe stradale, copiii noştri sunt bombardaţi de un puternic conţinut sexual. Cum pot părinţii creştini să îşi protejeze copiii de urmările acestui asalt mediatic, fără a risca să îi închidă "într-un clopot de sticlă"?"

Cum faceti / ati facut educatia sexuala a copiilor vostrii?

14 Mar 2007, 00:14
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Bun subiect! Tare mult as vrea parerea celor din afara tarii, in mod special a lui Ioan, el s-a confruntat ce ce ne vom confrunta noi in urmatorii ani.

Eu le fac astfel de educatie copiilor mei.
In primul rand le-am vorbit inca de foarte mici de bebe dn burtica... ne-am uitat la poze, la desene, citeam impreuna cu ei ce face bebelusul in fiecare saptamana de sarcina (avantaj ca eram gravida). Apoi,in timp le-am tot plasat noi inforamtii, pana am legat un fir in privinta conceptiei. Cu cel mare am terminat povestea. Bineinteles ca nu am dat detalii despre cum se face, ci doar cateva informatii clare. Ne-am ajutat foarte mult de o enciclopedie pentru copii (una decenta la acest capitol) si mai ales de documentarul de pe National Geografic "In pantec". Urmaresc sa ii invat sa respecte viata, sa inteleaga legatura intre sexualitate si viata. Insist pe legatura asta, pe responsabilitatea si delicatetea fata de fiinte, nu stiu daca s-o prinde si daca vor rezista in momentul aparitiei tentatiilor... SPER! Insist sa se poarte frumos cu fetitele... Andreiutu (al doilea,are 6ani) are o iubire mare la gradinita... asta e si chiar ma bucur ca e asa. Am ocazia ca la o varsta frageda, cand el e maleabil sa il invat cum sa se poarte (sa faca un mic cadou, un martisor frumos, sa ii dea o floare si "mamei-soacre" de 1 martie :mrgreen: ... Poate daca vor fi sensibilizati la frumusetea iubirii si comunicarii in dragoste, vor fi mai putin interesati de provocarile sexualitatii aberante si agresive, deci mai putin vulnerabili...
Celui mare i-am explicat pana si ce fac eu cu graficele ciclurilor, stie ca urmaresc fertilitatea, ca intr-o perioada se pot face bebelusi, in alta nu si ca sunt semne dupa care ne dam seama.
Nu stiu daca am facut bine, dar le-am vorbit despre avort, despre mamele, uneori fete tinere, care raman gravide ca s-au distrat, au vrut sa fie sexy (au avut ei o perioada cu un fix pe cuvantul asta), si fetele astea isi dau seama ca nu sunt in stare sa creasca un copil si se sperie si merg la doctori sa le omoare copiii... Si eu am stiut despre avort de la 7 ani si mi-a prins foarte bine... stiam ca e un pacat grozav... nu am reusit sa inteleg cum de mama sa vrea sa isi omoare copilul... esentialul mi-a ramas in minte.
Cel mare, care e in clasa a doua imi spune deja ca colegii lui se uita la poze cu fete sexy, ca vorbesc de fetele din galeria nu stiu carei echipe de fotbal... Cum el are in cap ceva valori legate de familie, am putut "face putin misto" de colegii lui... care nu se pot casatori acum cu fetele alea...
IN rest incerc sa-i feresc pe cat posibil de provocari, principalul vinovat fiind acum televizorul...

15 Mar 2007, 23:41
Profil YIM
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Bun subiect! Tare mult as vrea parerea celor din afara tarii, in mod special a lui Ioan, el s-a confruntat ce ce ne vom confrunta noi in urmatorii ani.

Cristina, in acest domeniu (educatia sexuala + credinta) sunt cam inapoiat, sau mai frumos spus, conservator.
Eu merg pe idea ca unele lucruri nu trebuie neaparat spuse cu glas tare, ca in anumite domenii se pot invata lucrurile indirect. Drept sa spun nu sunt convins ca e mai bine sau nu, s-ar putea sa fie doar o 'lene' personala.

Deci, cred ca aceasta educatie sexuala dpdv crestin se poate face intr-un context mai general: remarci negative privind anumite idei, imagini, vorbe care apar la televizor, la cei din jur, etc, pot genera copilului idea ca unele lucruri nu sunt bune. Altfel spus, bunul simt. Mai mult, eu cred ca acest 'bun simt' exista in toti dintre noi, trebuie doar incurajat sa se manifeste si sprijinit in lupta cu influentele rele.

De exemplu, daca copilul nu aude niciodata in casa pronuntandu-se numele de prezervativ, decat eventual negativ cand este cazul, el nu va pricepe, chiar daca initial doar instinctual, ca este vorba de ceva 'rau', cel putin dpdv al familiei sale?

Sau daca toate emisiunile de TV gen 'reality show' (care aici parca sunt bordeluri publice!!! - ii pune la un loc si ii provoaca care se culca cu care!!! - ca la animale :shock: ) sunt comentate negativ si eventual vizionate doar pentru a reliefa aceste aspecte negative, copilul va creste cu aceasta imagine de scarba, care apoi, la varsta intelegerii depline, o poate defini.

La fel cu cazurile de cunostinte care traiesc impreuna necasatoriti, la stiri despre avorturi, la stiri despre metode contraceptionale, etc, etc. Intampinandu-le totdeauna cu critici si poate mai tarziu cu explicatii privind pozitia bisericii, copilul va creste cu imaginea negativa despre acestea. Similar cu aspectele pozitive, de lauda.

Cat priveste cunostintele stricte biologice, le cam invata la scoala. Stiu ca nu e suficient, dar nu ma simt in stare de mai mult.

Ajuns la maturitate si in fata problemelor, tanarul are acum posibilitatea sa gaseasca raspunsurile exacte la toate aceste probleme. Acum exista si medici, si profesori, si biserica libera, carti (cele bune), de la care se pot obtine explicatiile exacte la aceste invataturi initiale inoculate.

Nu vreau sa spun ca este metoda cea mai buna, nici ca o recomand. Stiu doar ca eu asa am crescut si cred ca a fost relativ suficient (sper eu :) ), chiar daca in tineretea mea nu aveam posibilitatile de informare care sunt acum (carti, biserica, medici si profesori crestini care pot vorbi liber).

Binenteles ca depinde si de firea copilului, dar si de educatia, in general, pe care o capata. Un copil care stie ca ce vede si invata in familie este bine, chiar daca e in contradictie cu ce e invatat la scoala sau de prieteni, cand va ajunge sa rationeze va da totdeauna intaietate invataturii primite acasa. Dar sunt si copii mai... 'independenti', care prefera strada familiei... Ma indoiesc ca pe acestia ii poti 'dirija' indiferent cum.

Deci, dupa firea mea (nu neaparat mintea :) ), eu cred ca la 6-8 ani e cam devreme sa stie prea multe din 'secretele bio-anatomice'. Cat despre purtatul frumos... ar trebui sa fie la fel si cu fetele si cu baietii, respectiv 'camaradereste'. La varsta asta diferentierea cred ca nu ar trebui sa fie evidentiata. Se va face ea oricum, mai tarziu, vrem nu vrem.

E drept ca vorbesc ca un tata de... 4 baieti si doar o fata care de-abia are 6 ani (si deja se dovedeste a fi altfel decat baietii :) )

16 Mar 2007, 16:19
Profil WWW
Membru Senior

Eu nu fortez alor mei discutia pe teme sexuale.
Ii urmaresc si incerc sa observ la ei semnele de erotizare.

Care la carte sunt redate in semne obiective si psihologice.
In primele se incadreaza de la marirea sanilor la fetite, aparitia mustatii la baieti, a pilozitatii pubiene şi axilare sau schimbarea vocii.
Celelalte pot fi in primul rand erotizarea gandirii, atractia pentru sexul opus, prietenia nu mai e una psihologica ci produce placerea de a fi langa celalalt, citirea unor carti sau materiale cu informatii genitale etc.

Tot la carte spune ca erotizarea gandirii precede cea corporala (somatica) cu 1-2 ani.

In acest sens incerc sa le dau varsta care o au.
Se perinda pe Discovery si pe Nat Geogr un documentar despre devenirea embrionului si a fatului.
L-am lasat sa curga la televizor fara sa schimb canalul si am incercat sa vad reactia puilor mei.
Cand au intrebat le-am raspuns cat mai precis si fara inflorituri. Dar nu vad inca la cea mare o preocupare prea mare.

De aceea. ma gandesc ca din timp in timp este bine sa mai am asemenea situatii cand pot sa le testez stadiul evolutiei erotizarii la ei.
Dar gasesc ca este important sa vii tot timpul in intampinarea nevoii lor de informatie cat mai calificata.
Iar in noi ca parinti ei au maxima incredere.
Daca nu ne dovedim demni de increderea pe care o au in noi si evitam raspunsurile sau discutia cu ei, ei vor fugi la altii si nu pot sa mai garantez de cat de buna este informatia pe care o primesc.

20 Mar 2007, 00:04
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Eu nu fortez alor mei discutia pe teme sexuale.
........................................................
Dar gasesc ca este important sa vii tot timpul in intampinarea nevoii lor de informatie cat mai calificata.

Astea doua puncte ar fi si rezumatul polologhiei mele :? . (Se pare ca am inceput sa uit utilizarea exacta a limbii romane :( .)

20 Mar 2007, 00:23
Profil WWW
Membru Senior

In ceea ce priveste bunul simt cam tot asa fac si eu. Mereu, cand e cazul, denigrez comportamente desantate, vorbe, imagini, emisiuni tv, moda despuiata. Ce-i drept incerc pe cat posibil sa dau si explicatii inteligibile pentru ei (de ce e rau)... stiu si eu daca pricep :?: . Imi doresc tare mult sa le intre in cap ca de cate ori au o nelamurire au foarte mari sanse sa gaseasca la mine un raspuns, macar o parere pertinenta (pe cat posibil safiu prima la care incearca sa capete raspuns)... si mai ales incerc sa netezesc terenul acum ca sa nu le fie jena sa abordeze anumite subiecte cu mine. Eu am ascultat jenata cele spuse de mama despre cum se fac copiii... aveam 10 ani si deja aflasem de la alti copii. Brusc mi s-a spus "ceva important". Acesta este motivul pentru care "m-am grabit" sa le spun povestea in episoade si incepand de la o varsta mica... asa a fost usor si pentru mine si pentru ei.
Eu sunt ingrozita sa nu cumva sa afle intai de la alti copii... am incercat sa fiu cu un pas inainte... pana acum pare sa fie bine... ce-i drept sunt inca mici. Cel mare e aerian, cu gandul mereu la constructii de cladiri,poduri, avioane si masini... rade de colegii care se uita, care vorbesc despre fete sexy. Sa speram ca si ceilalti isi vor gasi preocupari mai importante macar pe timpul claselor primare... ce o fi vom mai vedea.
Nu am deloc incredere in scoala la acest capitol...

25 Mar 2007, 23:11
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Iasi
Cele bune sa se adune, cele rele sa se spele!

Ultima oară modificat de cineforumiasi pe 29 Ian 2008, 23:54, modificat 1 dată în total.

17 Mai 2007, 22:38
Membru Senior

Imi permit sa spun si eu ceva, chiar daca nu am o familie intemeiata inca!! dar am fost si eu copil si din prisma acestei experiete imi permit sa intervin.

Referitor la lectii: parintii erau la servici toata ziua. Cand veneam toti de la scoala (3 la numar) primul lucru pe care il faceam, chiar si inainte de a manca, erau temele toate. Nici nu ne dezbracam de uniforma, chiar din clasa in pauza le mai incepeam, ca sa avem mai mult timp de joaca. Dar le faceam bine si cu multa responsabilitate caci nu ne placea sa revenim de o suta de ori la aceeasi pagina. Mama sau tata cand ajungeau acasa ne intrebau de ele, ce dificultati am avut si le rezolvam eventual daca existau.
Daca ma intrebati de unde aceasta responsabilitate, cum ne/a fost insuflata, nu stiu sa va raspund.
Au stiut sa ne dezvolte un simt al responsabilitatii, ceea ce facem, facem pentru noi, invatam pentru noi sa ne implinim visele, dorintele. Nu ne obligau la note de 10. Asta cred ca a fost o mare intelepciune. Aveam colegi care tremurau de frica cand luau nota 9. Asta este o maltratare psihica a copilului.

Simtului valorii de sine: noi am facut si sport de performanta. Asta ne costa mult, fizic si psihic. Aveam un scop propriu, o tinta unde trebuia sa ajung. Stiam ca depinde numai de mine sa realizez acel lucru.

Pe atunci nu erau la moda calculatoarele, etc. Dar am invatat socializarea, apartenenta la un grup, aveam un lider! Astazi nu mai sunt in fata blocului copii care se joaca impreuna.

Este foarte importanta responsabilizarea in treburile casnice: sambata era zi de curatenie, de la mic la mare faceam ceva in casa, impreuna cu ambii parinti. Fiecare avea sectorul lui personal de care trebuia sa aiba grija. Simtul proprietatii, individual in sensul bun, nu egoist este foarte important. De ex: fiecare avea cuierul lui de haine, locul lui de papuci, fotoliul lui, biroul lui!!! asa se formeaza o identitate personala, care este diferita de a celorlalti!! Nimeni nu este la fel! Sutnem diferiti! Daca aveam o ciocolata, o imparteam la toti in mod egal si multe alte lucruri!

In legatura cu educatia sexuala... nu am stiut nimic de la parinti. Cred ca asta nu a fost prea bine. Dar am intalnit persoane bune care sa imi faca si aceasta educatie la scoala. Ce nu pot parintii suplinesc altii, speram in bine!

va doresc numai bine!

23 Mai 2007, 10:51
Profil YIM WWW
Preot ortodox

Locaţie: Timisoara
Imi permit sa spun si eu ceva, chiar daca nu am o familie intemeiata inca!! dar am fost si eu copil si din prisma acestei experiete imi permit sa intervin.

Referitor la lectii: parintii erau la servici toata ziua. Cand veneam toti de la scoala (3 la numar) primul lucru pe care il faceam, chiar si inainte de a manca, erau temele toate. Nici nu ne dezbracam de uniforma, chiar din clasa in pauza le mai incepeam, ca sa avem mai mult timp de joaca. Dar le faceam bine si cu multa responsabilitate caci nu ne placea sa revenim de o suta de ori la aceeasi pagina. Mama sau tata cand ajungeau acasa ne intrebau de ele, ce dificultati am avut si le rezolvam eventual daca existau.
Daca ma intrebati de unde aceasta responsabilitate, cum ne/a fost insuflata, nu stiu sa va raspund.
Au stiut sa ne dezvolte un simt al responsabilitatii, ceea ce facem, facem pentru noi, invatam pentru noi sa ne implinim visele, dorintele. Nu ne obligau la note de 10. Asta cred ca a fost o mare intelepciune. Aveam colegi care tremurau de frica cand luau nota 9. Asta este o maltratare psihica a copilului.

Simtului valorii de sine: noi am facut si sport de performanta. Asta ne costa mult, fizic si psihic. Aveam un scop propriu, o tinta unde trebuia sa ajung. Stiam ca depinde numai de mine sa realizez acel lucru.

Pe atunci nu erau la moda calculatoarele, etc. Dar am invatat socializarea, apartenenta la un grup, aveam un lider! Astazi nu mai sunt in fata blocului copii care se joaca impreuna.

Este foarte importanta responsabilizarea in treburile casnice: sambata era zi de curatenie, de la mic la mare faceam ceva in casa, impreuna cu ambii parinti. Fiecare avea sectorul lui personal de care trebuia sa aiba grija. Simtul proprietatii, individual in sensul bun, nu egoist este foarte important. De ex: fiecare avea cuierul lui de haine, locul lui de papuci, fotoliul lui, biroul lui!!! asa se formeaza o identitate personala, care este diferita de a celorlalti!! Nimeni nu este la fel! Sutnem diferiti! Daca aveam o ciocolata, o imparteam la toti in mod egal si multe alte lucruri!

In legatura cu educatia sexuala... nu am stiut nimic de la parinti. Cred ca asta nu a fost prea bine. Dar am intalnit persoane bune care sa imi faca si aceasta educatie la scoala. Ce nu pot parintii suplinesc altii, speram in bine!

va doresc numai bine!

Foarte frumos :!:
=D>

23 Mai 2007, 12:25
Membru Senior

:roll: :D Multumesc!

23 Mai 2007, 12:52
Profil YIM WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul