Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Despre copiii nostri 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Mesaj Re: Despre copiii nostri
cristina2012 scrie:
Baietelul surorii mele e scolarizat in sistem home-schooling in Bucuresti.

V-aş ruga să aveţi amabilitatea de a dezvolta puţin ideea asta, care ar putea interesa mai mulţi părinţi.

1. Cum a procedat ? A făcut o cerere la şcoală, la inspectorat sau unde ?

2. Care a fost raţiunea şi motivaţia acestei opţiuni mai puţin uzuale ?

3. În ce clasă este şi de când face home-schooling

4. A avut probleme deosebite de socializare sau de nivel şcolar ?

5. Care este modalitatea lui de home-scooling ? Numai cu părinţii lui ? Cu părinţii lui şi ai altora (grup mutual) ? Părinţi la unele materii şi profesori la altele ? Cum se desfăşoară o zi obişnuită de şcolarizare acasă, în cazul lui ?

http://www.catehism.ro

16 Dec 2008, 00:33
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Fortunatus scrie:
cristina2012 scrie:
Baietelul surorii mele e scolarizat in sistem home-schooling in Bucuresti.

V-aş ruga să aveţi amabilitatea de a dezvolta puţin ideea asta, care ar putea interesa mai mulţi părinţi.

1. Cum a procedat ? A făcut o cerere la şcoală, la inspectorat sau unde ?

2. Care a fost raţiunea şi motivaţia acestei opţiuni mai puţin uzuale ?

3. În ce clasă este şi de când face home-schooling

4. A avut probleme deosebite de socializare sau de nivel şcolar ?

5. Care este modalitatea lui de home-scooling ? Numai cu părinţii lui ? Cu părinţii lui şi ai altora (grup mutual) ? Părinţi la unele materii şi profesori la altele ? Cum se desfăşoară o zi obişnuită de şcolarizare acasă, în cazul lui ?

1. Stiu ca a umblat mult cu un memoriu atunci cand a trebuit sa inceapa copilul clasa intai, pe la minister, la inspectorat si la cateva scoli pana a aflat de aceasta scoala, care accepta home schooling in ideea de a ajuta parintii care calatoresc mult impreuna cu copiii. Daca va intereseaza mai mult, pot sa ii cer detalii.

2. Motivatia reala este religioasa, sora mea face parte dintr-o grupare religioasa... neo-neoprotestanta. Ei vor ca copiii lor sa fie feriti de influentele nefaste ale "sistemului" (lumii). Motivatia pe care a primit-o scola este cea legata de calatorii (in mare reala)

3. Este in clasa a IV-a la fel ca si baiatul meu si invata in acest sistem din clasa I.

4. Nu mi s-a parut a avea probleme socializare, iar ca nivel scolar pare sa fie foarte bine. De doua ori, l-am luat cu mine impreuna cu copiii mei la Palatul Copiilor. Profesoara de chimie, profesoara de la cenaclul literar, si cea de la cor au fost impresionate de el. Pe de alta parte nu am intrebat niciodata ce note a luat la testari la scoala, dar mie mi se pare ca e deasupra baiatului meu.

5. Din cate stiu eu, de scolarizare se ocupa in marea majoritate mama, uneori si o alta colega din grup a mamei. Ei stau in comunitati mici (1-2-3 familii + cativa tineri necasatriti), deci se prea poate sa participe si ceilalti (nu atat cu buchiseala, care e in seama mamei, cat cu explicatii in plus, experimente, etc).
De regula face vreo 1-2 ore de scoala dimineata si vreo 1-2 ore dupa-amiaza + un timp de lucru individual. Invata si are vacante cam cum este planul pentru scoli la noi, dar cu materia este intotdeauna inaintea lui Nicusor.

Tind sa cred ca o combinatei de home-schooling cu activitati de grup, asa cum merg eu cu copiii la Palatul Copiilor ar fi ideal... Eu insa nu sunt atat de tare ca sora-mea sa imi asum aceasta responsabilitate :oops:

17 Dec 2008, 00:17
Profil YIM
Membru Senior

Lăudat fie Isus şi Maria!
cristina2012 scrie:
Tind sa cred ca o combinatei de home-schooling cu activitati de grup, asa cum merg eu cu copiii la Palatul Copiilor ar fi ideal... Eu insa nu sunt atat de tare ca sora-mea sa imi asum aceasta responsabilitate :oops:
Pur şi simplu o admir pe sora ta, cristina2012!

Poate că având mai mulţi copii, eşti speriată de o sarcină aşa complexă, mai ales că şi tu ai urmat(bănuiesc) învăţământul de stat, neavând alt reper. Eficienţa şi economia de timp sunt avantaje deosebite, plus contribuţia individuală a fiecărui copil, "neparazitată" de mediu. De aceea fiul surorii este mai "răsărit" decât alţii.
Ţin minte că între fraţi eram mereu în discuţii şi schimburi de idei, toate benefice, calde, unele subtile chiar, fiecare încercând prin contribuţie personală să ridice subtilitatea, ca la licitaţie, fără să frizeze bunul simţ. Nu-mi amintesc de nici o ceartă, sau vorbă grea. De vârste diferite fiind, unora le creşte responsabilitatea, altora fantezia.

Mediul de acasă e mereu "septic" prin grija părinţilor. Un ajutor garantat, nebănuit şi foarte susţinut îl oferă Spiritul Sfânt tuturor celor care-L caută, mai ales pentru copii, pentru viitor.
Curaj! Din iubire nu poţi greşi! E cea mai bună investiţie.

Mărire Ţie, Doamne, mărire Ţie!

17 Dec 2008, 01:35
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
Daca nu ma insel, sora Cristinei are un numar comparabil de copii cu ea, chiar acelasi cred. Home/schoolingul poate prezenta anumite avantaje. Mai ales la varste mici poate fi benefic in comparatie cu scolarizarea care se practica acum. Cu toate astea, pentru nivele mai inalte, pentru varste mai mari, clase medii, liceu, home/schoolingul nu cred ca da rezultate asa bune. Copiii lui Fortunatus pot avea o cultura medicala f buna, excelenta, dar celalalte discipline ar fi clar defavorizate. Cred ca au nevoie de o diversitate de pareri si talente mai mare pentru a se putea hotari asupra caii de urmat in viata. E greu de gasit un grup de parinti, de diferite specialitati si cu talente diferite, care sa/i educe pe copii.Si in plu fiecare suntem susceptibili de a perpetua indoctrinarea noastra.
Ma pronunt insa in favoarea educarii acasa a copiilor de varste mici. Cred ca unii parinti (si/sau bunici) ar reusi sa substituie cu succes gradinita si primele clase. In acelasi timp, copiii s/ar bucura de monitorizare continua, iar relatia copil/parinte s/ar consolida mai mult.
Sper si eu intr/o crestere a nivelului in scolile confesionale. Sper sa apara chiar o gradinita sub indrumarea unor cadre greco/catolice, in Bucuresti.
Felicitari lui sdcristian pentru minunea ce va aparea curand in viata lor. Acesta e doar inceputul marilor intrebari. :).

Pentru ca tare crez eu, ca nici moartea, nici vieata, nici ingerii, nici capeteniile, nici puterile, nici cele de acum, nici cele viitoare, nici inaltimea, nici adancul, nici orice alta faptura nu ne va putea desparti de dragostea lui Dumnezeu.

26 Dec 2008, 17:05
Profil YIM
Membru activ

Locaţie: PETROSANI
Este greu sa fii parinte ,si mai ales, responsabil! Exemplele din familie nu sunt totul! Eu am incercat sa-i ocup timpul liber (atata cat il mai are-baiatul meu e in clasa a opta) cu ceva placut si frumos. Pe la 5-6 anisori l-am dat la sport (karate- era aproape sala de noi ) dar mai tarziu a refuzat! Nu am fost incantata ca se apuca de un lucru si apoi il abandoneaza dar...era mic si nu aveam pe cine convinge... Apoi printr-o intamplare (este frumos de povestit dar nu doresc sa fiu plicticoasa- nu am chiar harul scrisului) a ajuns la canto (muzica usoara) si au trecut aproape sapte ani de activitate neintrerupta! Canta oriunde,
acasa, la biserica, uneori si pe strada, cu radioul, cu televizorul si chiar si cand ...scrie tema la MATEMATICA (spre exasperarea mea!).
Oricum suntem alaturi de el, face ceea ce ii place si probabil acesta ii va fi drumul in viata, poate un profesor de muzica,poate
va canta la ...nunti(vorba sotului)!... cine stie...
Si acum ca mi l-am laudat sa va exemplific:
http://www.trilulilu.ro/R3fLex009/c0e08ea85e4f31
http://www.trilulilu.ro/R3fLex009/192c54456a3a7d

02 Ian 2009, 19:56
Membru Senior

Locaţie: in Ecclesia Dei
Copiii Îl iubesc pe Cristos într-un fel absolut înduioşător ! Sunt mereu surprins de seriozitatea şi de soliditatea credinţei lor. Acum vorbim seara despre împrejurările Naşterii Domnului. Ei bine, am constatat că aproape toate câte le vorbisem anul trecut le ţinuseră minte. Le-am cerut să enumere cine a ştiut de naşterea Lui. Au răspuns perfect. Găsesc foarte util pentru mine faptul că trebuie să mă ocup de cateheza copiilor mei, în felul acesta am învăţat o mulţime de lucruri despre credinţa mea pe care ar fi trebuit să le ştiu de mult, dar nu le ştiam.

Cel mai surprinzător a fost în timpul pascal, când i-am întrebat "Care a fost singura minune pe care a făcut-o Isus şi pe care nici un sfânt nu a mai făcut-o ?". Mi-au răspuns la fix: "Să se învie pe El Însuşi". Nu mai vorbisem niciodată cu ei despre asta. Şi nu au decât 10, respectiv 8 ani. De data asta, în postul Crăciunului, am asitat şi la prima dispută teologică între ei. Toma susţinea că Domnul S-a întrupat ca să ne elibereze, iar Tereza susţinea că S-a întrupat ca să ne dea un exemplu. O dispută frumoasă. Le-am dat dreptate amândurora, dar mai ales lui Toma.

Eu, când eram de vârsta lor, eram bâtă. Doar nevastă-mea mă mai necăjeşte, spune că vreau să-i fac mitropoliţi....

http://www.catehism.ro
http://studentiecatolica.ro/

04 Dec 2009, 00:54
Profil WWW
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
Duhul lui Fortunatus scrie:
Copiii Îl iubesc pe Cristos într-un fel absolut înduioşător !

dispută frumoasă. Le-am dat dreptate amândurora, dar mai ales lui Toma.

Doar nevastă-mea mă mai necăjeşte, spune că vreau să-i fac mitropoliţi....
Să dea Domnul să reuşiţi!
Mi-au dat lacrimile de admiraţie.

Mărire Ţie, Doamne, mărire Ţie!

P.S. Dacă sunt de acord că au dreptate amândoi, n-ar trebui(după părerea mea) că Toma să fie mai satisfăcut sau Tereza să simtă că n-ar avea parte de aceeaşi recunoaştere a Adevărului susţinut, pentru că mulţumirea sufletească este un catalizator permanent spre excelenţă; cu atât mai mult cu cât uitându-se la "echivalentul" dreptăţii sale, astfel fiecare îşi poate lărgi viziunea cu aceeaşi bogăţie din alt punct de vedere(ceea ce stimulează smerenia, în detrimentul orgoliului).
M-am rugat deja pentru asta.

04 Dec 2009, 02:32
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7