Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Educatia religioasa 
Autor Mesaj
Membru

Locaţie: Bacau
Mesaj Educatia religioasa
Care este rolul familiei?

20 Mar 2006, 14:16
Profil YIM
Administrator

Locaţie: Cluj
Puteti putin lamuri la ce va ganditi cu aceasta intrebare? Care este rolul familiei dpdv magisterial (cum il defineste magisteriul)? Dpdv general (atunci topicul trebuie mutat la familisti)? Daca din punct de vedere magisterial ce ati dori sa stiti? Mai putina laconicitate ne-ar ajuta sa raspundem.

Cele bune!

PS: Pana atunci pot recomanda www.catholica.ro/documente/ unde la Papa Ioan Paul al II-lea, Exortatii, se gaseste documentul f important "Familiaris consortio".

20 Mar 2006, 21:51
Profil YIM WWW
Membru

Locaţie: Bacau
Ma refeream la rolul familiei in educatia religioasa personala.Cu alte cuvinte intrebarea mea se constituie intr-o provocare adresata utilizatorilor de a prezenta cu ce a contribuit familia in formarea lor crestineasca si care s-a alaturat celor invatate la orele de religie sau de cateheza.

21 Mar 2006, 07:52
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
cu ce a contribuit familia in formarea lor crestineasca si care s-a alaturat celor invatate la orele de religie sau de cateheza.
parintii mei sunt atei iar ore de religie nu se faceau cand eram eu la scoala
totusi...
desi atei, parintii mei sunt casatoriti ortodox si m-au botezat ortodox, dar am avut deasupra patului dintotdeauna o icoana catolica cu Sfanta Fecioara Maria cu Pruncul, cu cate un Rozariu... (am aflat mult mai tarziu ce cuprindea aceasta imagine)
si am avut o colega de clasa in liceu care ne-a povestit ca sora prietenului ei a fost primita la Sfantul Parinte - atunci mi-am spus ca vreau si eu... (si dorinta mea s-a implinit ca in proverbul musulman: daca nu merge Mahomed la munte, vine muntele la Mahomed - a venit Sfantul Parinte Papa Ioan Paul al II-lea in Bucuresti!)

la formarea mea crestineasca au contribuit, in primul rand, teza de licenta in matematica, apoi maica superioara, cu care am vorbit la portile manastirii Sfanta Agnes, apoi preotul meu, caruia i-a revenit cea mai complexa sarcina...

a fost o chemare careia i-am dat curs
trebuie sa mai adaug ca parintii mei nu s-au impotrivit alegerii mele si ca sotul meu este catolic

21 Mar 2006, 09:15
Administrator

Locaţie: Cluj
Cred că răspunde mult temei următorul articol

"Specia" părinţilor catolici

în care se vorbeşte despre "atuurile" speciale ale unui părinte catolic, adică ce îl diferenţiază de un părinte ne-creştin în special. Din păcate impresia mea este că părinţii catolici nu conştientizează patrimoniul lor specific, şi consideră că tot o varză e să fii părinte necredincios sau părinte credincios. Fructificăm prea puţin specificitatea catolică ce trebuie să o aibă părinţii.

Articolul lămureşte mai mult.

Un răspuns personal: în cazul meu, cei ce m-au crescut nu mi-au insuflat mai nimic religios. Este drept că am şi respins religiosul. Dar omul se trezeşte la un moment dat... :oops:

21 Mar 2006, 09:57
Profil YIM WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ]