Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
exista sfaturi pt. mentinerea armonioasa a unei casnicii? 
Autor Mesaj
Membru nou

Locaţie: Cluj-Napoca
Mesaj exista sfaturi pt. mentinerea armonioasa a unei casnicii?
In curand voi fi nasa de cununie si as vrea sa le dau niste sfaturi viitorilor soti despre viata de familie. Candva am vazut o lista cu sfaturi gen "sa nu reamintesti probleme mai vechi de cateva saptamani care oricum au fost atunci solutionate'', etc, erau extrase de pe catholica.ro . Nu le-am mai gasit, asa ca daca are cineva sfaturi de dat, sa le dea. Multumesc.

03 Noi 2006, 12:52
Membru Senior

Mesaj sfat
Sfatuieste-i sa nu ceara niciodata sfatul cuiva. Mai precis sa se sfatuiasca unul pe altul.

03 Noi 2006, 17:47
Profil WWW
Administrator

Locaţie: Cluj
Cred ca sfaturile trebuie sa izvorasca din experienta ta.
Pe Catholica.ro nu stiu daca au scapat sfaturi pentru casatoriti, dar vezi www.profamilia.ro si acolo exista diverse materiale despre familie si soti. Tot pe ProFamilia.ro gasesti si revista Familia crestina unde sunt multe articole utile sotilor.

Un sfat deci: recomanda-le ProFamilia.ro si Familia crestina ;)

03 Noi 2006, 17:53
Profil YIM WWW
Membru Senior

Cred ca sfaturile trebuie sa izvorasca din experienta ta.

Asta este de baza. La care se poate adauga si experienta altora apropiati tie si care poate fi sugestiva noii perechi. Incearca sa nu fi prea didactica ca ii "omori".
Dar mai intai asigura-te ca te inteleg sau ca vor cu adevarat sa te asculte.

Incerc sa-ti sistematizez un pic mesajele pe care le poti da lor.
Ele pot privi 4 domenii:

- material-financiar: viata de zi cu zi (cum se vad ei acum si peste n ani), prioritatile materiale si profesionale (sa nu ii domine, sa nu ii retina in a avea sau a-si dori copii, sa le priveasca ca un mijloc spre intelegere reciproca si desavarsire personala si nu ca un scop in sine: imbogatire)
- intelectual: preocuparile zilnice extraprofesionale, hobby-urile --> si le cunosc?, sa incerce sa nu creeze un decalaj intelectual intre ei care sa le produca dificultati ulterioare
- spiritual: practica lor religioasa impreuna, motivatia pentru care se casatoresc religios, juramintele care le depun la casatorie, viata spirituala in doi, trei sau cati copii vor avea
- sexual: ce inseamna curatia vietii sexuale, doresc sa aiba copii imediat sau mai amana (nu contraceptie!). Sa inteleaga ce inseamna paternitate/maternitate responsabila (educatia copiilor si cresterea lor)

Iar mijloacele pentru atingerea unor teluri comune sunt:
- ascultarea activa a celuilalt si intelegerea lui
- increderea capatata zi de zi
- comunicarea - dialogul zilnic, educarea dialogului (prin scris sau oral).
- respectul reciproc, unitatea mentinuta prin stradanie zilnica
- spirit de iubire, de daruire, educat zi de zi, pentru ca la inceput este inflacarare, care prin rutina zilnica poate sa se stinga daca nu este alimentata adecvat
- sa-si gaseasca rapid o persoana care in viitor sa poata media intre ei (care sa aiba ascendent asupra lor), pentru ca dificultatile si neintelegerile vin mai rapid decat banuiesc ei. Aceasta persoana poti fi chiar tu. Daca nu, atunci poate un preot, un calugar, unul dintre parinti, prieteni etc.
- si nu in ultimul rand --> rugaciunea zilnica impreuna (sa nu apuna soarele fara un act de cainta spus sincer impreuna si o impacare reala daca s-au certat peste zi)

Daca nu isi doresc imediat copii si daca nu stiu nimic despre metodele naturale sau nu poti sa-i indrumi tu, poti sa le spui sa ma contacteze.

03 Noi 2006, 19:33
Membru

Locaţie: Sabaoani - NT
Mesaj Sfaturi pt. fini
Si noi (adica sotia mea si cu mine) vom fi nasi la vara si cred ca principalul mod de a-i ajuta pe fini este sa le dai un exemplu personal si sa ii asiguri prin atitudinea ta ca esti dispusa sa ii asculti. Sfaturile trebuie sa fie concrete, la obiect si nu la modul general. Si in nici un caz sa nu le perceapa ca pe niste obligatorii norme de viata.

22 Noi 2006, 19:46
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ]