Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
etica team-building-urilor 
Autor Mesaj
Membru Senior

Team-buiding-ul a aparut la sfarsitul anilor 80 ai secolului trecut, plecand de la ideea ca factori personali si extraprofesionali pot impieta asupra performantelor profesionale ale unui angajat.
Apare ca o reactie la educatia anilor 60-70 de izolare a fiecaruia, cand la servici avem de a face cu colegi si nu cu persoane umane cu viata si in afara serviciului.
Adica sa nu mai fim niste robotei care isi fac treaba mai bine sau mai putin bine, ci cu oameni completi care stau impreuna uneori si peste 9 ore si care sa se cunoasca mai bine si sa se sprijine, eventual, reciproc.
Team-building-ul se poate desfasura in reuniuni, sesiuni, conferinte, sejururi, seminarii etc ce pot dura de la ore la zile/saptamani.

Team-building-ul complet are 4 momente distincte:
- training si role-play-uri
- conferinte si seminarii (dezbateri)
- actiuni comune
- social-recreative, turistice

In teorie aceasta este "formarea de echipa". Cat se face in realitate si cat nu --> asta este o alta treaba.

Dar team-building poate fi extins si la alte domenii nu numai cel comercial sau profesional.

Team-building poate fi si o excursie pe care o faci cu anumite persoane pe care nu le cunosti prea bine. Sau un week-end matrimonial ori o petrecere, sejur, reuniune.

Pana si un forum este un exercitiu de team-building daca participantii nu se injura, se critica de dragul de a se critica sau nu doresc decat sa-si etaleze cunostiintele...

In esenta, team-building-ul este o actiune pozitiva, acceptabila in viziunea crestina daca ceea ce se urmareste este conform teoriei.

Ca unele firme sau unii sefi nu fac decat sa manipuleze oamenii sai, sa bifeze o activitate obligatorie care tine de politica generala ori sa se dea in spectacol ca este de bon-ton, asta este altceva si nu e corect sa apreciezi ceva util in functie de unele cazuri particulare.
Iar daca pentru unii inseamna betivareala, "acuplare" sau alte asemanatoare, asta tine de respectul pentru propria persoana si pentru propriul sot/ propria sotie.
Poti sa tragi o betie si fara team-building. Sau poti sa-ti inseli partenerul de viata si acasa.

Am participat la asemenea team-building-uri facute ca la carte si cele mai multe au fost interesante, depinde de departamentul de training care le organizeaza, cat de profesionist este.
Dar nu pot sa uit ca astfel poti vizita un Dubai, un Hong-Kong, Barcelona, Sevilla, Acapulco, Mauritius, Rio de Janeiro, Cannes, Creta, Corsica, Tahiti, Sun-City ori orice alta locatie de pe mapamond pe care nu le-ai fi vizitat pe cont propriu altfel.

03 Noi 2006, 20:01
Membru Senior

se stie ca firmele cu patron (adica mai peste tot in afara bugetarilor) au programe de lucru care ocupa mai toata ziua - pleci de acasa pe la 8 dimineata si te intorci la 8 seara
ce inseamna viata de familie intr-un astfel de scenariu?
mai ramane week-end-ul
daca renuntam si la el... de ce sa ne mai casatorim?!? sau de ce sa nu ne mutam de tot in firma (ca profesorii in Evul Mediu)?
si ganditi-va ca de multe ori si sotia are acelasi program!!! (barbatii se simt OK cu acest program considerand ca de casa si de copii s-ar ingriji sotia...)

Asta este un alt subiect. Asa ca te-as ruga, Maria, sa-l muti la capitolul Familie.

03 Noi 2006, 20:06
Membru Senior

astfel poti vizita un Dubai, un Hong-Kong, Barcelona, Sevilla, Acapulco, Mauritius, Rio de Janeiro, Cannes, Creta, Corsica, Tahiti, Sun-City ori orice alta locatie de pe mapamond pe care nu le-ai fi vizitat pe cont propriu altfel.

pt ce companie lucrati ?? vreau si eu acolo :)

05 Noi 2006, 00:11
Membru Senior

pt ce companie lucrati ?? vreau si eu acolo :)

Nu am fost deca in cateva din aceste locuri, dar incercam sa generalizez, adaugand locatii la care au fost cei pe care ii cunosc.

Sper ca n-am deturnat atentia de la team-building la turism...

05 Noi 2006, 15:04
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
un alt subiect.
la capitolul Familie.
ok

cat mai ramane de trait in familia personala, daca toata saptamana se traieste la birou, chiar daca se doarme acasa, iar in week-end au loc lunar intalniri cu colegii de birou, fara membrii propriei familii?

mi se pare ciudat sa vrei sa te cunosti cat mai bine cu colegii de birou in timp ce cu membrii familiei oricum te intalnesti mult mai putin decat cu colegii

07 Noi 2006, 10:43
Membru Senior

Inainte de a te casatori trebuie sa stii care iti sunt prioritatile in viata.
Daca intemeiezi o casa in doi, apoi trei, patru etc, prioritatea unu, doi, trei, patru s.a.m.d. pana la locul zece este sotul si copiii care vin sau ii adopti.
Abia pe 11 (evident exagerez!) vin parintii, fratii, prietenii, rudele, colegii, comunitatea etc.

Asa si cu profesia. Si cu colegii sau grupul in care lucrezi.

Pe de alta parte, trebuie sa te intrebi: ce faci in viata?
Castigi mai mult? --> lucrezi mai mult (un job de 10-11 ore sau chiar 2 job-uri)
Vrei mai mult timp pentru tine? --> O.K., dar ai mai putini bani.

La birou stai 8-10 ore (unii). Si atunci te gandesti, cine sunt cei din jurul tau? Niste robotei si atat? E bine si asa, nu cu ei te-ai insurat sau maritat si nici nu tu i-ai ales.
Dar poate ca merita sa te apropii de unii, poate chiar gasesti prieteni de nadejde. Daca incerci sa iei ce-i mai bun de la colegii tai, poate ca cele 8-10 ore nu vor fi o corvoada.

Insa, daca amesteci prioritatile si planurile de viata --> atunci ai o problema, personal si ca familie.

07 Noi 2006, 20:26
Membru Senior

mi se pare ciudat sa vrei sa te cunosti cat mai bine cu colegii de birou in timp ce cu membrii familiei oricum te intalnesti mult mai putin decat cu colegii

Daca e asa, cred ca partenrul in cauza are o mare problema si trebuie sa vada care e cauza.

Nu te poti ascunde in spatele job-ului daca nu iti face placere sa fugi cat mai repede la ai tai.

07 Noi 2006, 20:28
Membru Senior

pentru multe companii, partea cu familia este in general lipsita de importanta.

08 Noi 2006, 07:24
Membru Senior

Locaţie: lumea libera, cowcity
La birou stai 8-10 ore (unii). Si atunci te gandesti, cine sunt cei din jurul tau? Niste robotei si atat? E bine si asa, nu cu ei te-ai insurat sau maritat si nici nu tu i-ai ales.
Dar poate ca merita sa te apropii de unii, poate chiar gasesti prieteni de nadejde. Daca incerci sa iei ce-i mai bun de la colegii tai, poate ca cele 8-10 ore nu vor fi o corvoada.

Insa, daca amesteci prioritatile si planurile de viata --> atunci ai o problema, personal si ca familie.

mi mi se pare ca pentru toate acestea companiile platesc muult prea putin. vorbim de o sclavie moderna.
vrei sa-ti lucrez x ore/y $. ok, semnam contract. acum tu vrei de la mine si sentimente? sa ma pupi, scormoneste bine in buzunar... nici la alea de platesti inainte, nu-ti ofera sentimente pentru $

08 Noi 2006, 07:30
Membru Senior

mi mi se pare ca pentru toate acestea companiile platesc muult prea putin. vorbim de o sclavie moderna.
vrei sa-ti lucrez x ore/y $. ok, semnam contract. acum tu vrei de la mine si sentimente? sa ma pupi, scormoneste bine in buzunar... nici la alea de platesti inainte, nu-ti ofera sentimente pentru $

relatia de baza la lucru este - "I'm not here to make friends, I'm here to make a buck" - "lucrez aici ca sa fac un ban, nu prieteni". in opinia mea, restul este demagogie.

ce relatii poti dezvolta cu colegii cind acestia se perinda prin fata ta cu viteza unui carusel, fie ca au fost dati afara fie ca si-au dat ei demisia??

pe de alta parte, ce rost are sa devii mai intim (nu in sensul de a te culca cu ei) cu colegii din moment ce orice informatie personala incaputa pe mina unui coleg poate fi folosita impotriva ta?

poate - merita sa te agiti in directia aceasta intr-o companie unde se practica mai sirguincios meritocratia, unde stii ca atit tu cit si colegii vor ramine impreuna destul timp ca sa se afle macar echipele de hochei favorite.

08 Noi 2006, 10:47
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul