Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
etica team-building-urilor 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj etica team-building-urilor
tot mai multe companii private organizeaza intalniri intre angajati cu scopul ca acestia sa se cunoasca si sa se relaxeze impreuna

regula de baza este ca sotul/sotia nu participa la aceste intalniri

ce parere aveti?

pe de alta parte, aceste companii schimba fooooarte des angajatii...

31 Oct 2006, 11:41
Membru Senior

Mesaj Re: etica team-building-urilor
MariaB scrie:
tot mai multe companii private organizeaza intalniri intre angajati cu scopul ca acestia sa se cunoasca si sa se relaxeze impreuna

ce parere aveti?

Am participat si eu la astfel de intalniri si as zice au un rol de cimentare a relatiilor .

Este buna regula deoarece se observa ca f.putine persoane pot fi naturale in relatia cu colegii atunci cand partenerul este in preajma .

Schimbarea angajatilor are de-a face si cu adevarul ca patronii sunt f.constienti ca ORICAND angajatii ii vor parasi pt. o oferta generoasa , ceea ce denota daca vreti o infidelitate dar si salariul oferit este de multe ori unul oferit pt.persoanele care practica prostitutia .

31 Oct 2006, 12:05
Membru Senior

Si ai mei fac la fiecare trei luni reuniuni in care, pe langa training, cursuri si prezentari pe diferite teme, se fac roll-play-uri foarte utile dupa ce te rodezi un pic in ele.

Nu o sa vezi la vreo firma serioasa particparea si a sotului / sotiei, pentru ca nu este o vacanta (desi unii o privesc ca atare).

Team-buiding poti sa o faci si in cadrul unei structuri / asociatii, depinde de tematica team-building-ului pentru ca nu toate sunt identice.

31 Oct 2006, 19:22
Membru Senior

Mesaj Re: etica team-building-urilor
MariaB scrie:

ce parere aveti?

Sa inteleg ca te-a suparat rau compania unde lucreaza sotul tau?

31 Oct 2006, 19:38
Membru Senior

Locaţie: lumea libera, cowcity
mi se par o tampenie team budeingurili aiestea. si sa va spun de ce.
- principalele caracteristici sunt: cel putin 1 bucata de sedinta plicticoasa si betziile din fiecare seara (nu negatzi astea)
- joculetzele is ase, de inviorare si de trecerea mahmurelii
- nu trebuiesc neglijate nici acuplarile ocazionale, intre colegi, deh, team building face-to-face
- idee buna la origini, implementata destul de prost la noi (tributar imprumutarilor formei fara fond). seful care trosneste si dictatoriceste la birou, acum pozeaza in baiat bun. nu-i problema, luni o ia de la capat.
- pe de alta parte, ca obiectii personale, eu sunt pentru un mediu cat mai distant in relatiile de birou: suntem colegi si nimic mai mult. nu mergem la bere impreuna (pentru asta am prieteni), nu ne botezam copii.
N-am nevoie de relatii mult prea naturale la birou, dupa cum n-am nevoie nici de prea multa scortzeala. Suntem cu totii prezenti sa ne castigam o paine si apoi sa ne vedem fiecare de viata lui. Contrar opiniei lui Aristotel, eu sunt de parere ca viata personala ar trebui sa triumfe asupra activitatii profesionale.
Apoi, ce m-a enerva intodeauna, era ca team bilingurile aiestea, prindeau invariabil si un week-end. prezenta era de regula obligatorie (din fericire m-am fofilat de la multe), dar ce ma deranja, era faptul ca orele concentrationare nu erau platite. eram chemat la munca in afara programului, cate 3 zile si nu eram platit pentru asta. nu constituie o recompensa ca activitatea se desfasura undeva la munte etc.
dezavantajele unor relatii prea prietenesti cu colegii de birou:
- de cele mai multe ori esti pus in situatia de a nu mai putea fi obiectiv
- mult prea desele cotizatii la zilele de nastere. oricum nu-i o fericire nici pentru sarbatorit, o astfel de paranghelie taocandu-i undeva pe la 1/2 din salar. (bun obicei la firme care platesc ele un buchet de flori si pa!)
- se intampla sa ajungi sa fii indatorat personal unei persoane care ti-a rezolvat o chestiune de servici (ale birocratiei valuri)
as avea multeee de spus, da ma lungesc inutil.

31 Oct 2006, 20:08
Membru Senior

stau si ma gandesc, care-i scopul acestor "adunari"? colegii sa se cunoasca mai bine? dezvoltarea comunicarii? fidelizarea lor?

nu ar fi mai eficienta inchirierea de catre firma a unui van/cumpararea unor bele de avion si trimiterea in vacanta la munte/in alte locuri a angajatilor in grupuletze, grupuletze? le dai un cec, asta-i bugetul, organizati-va si simtiti-va bine.
(am uitat sa precizez, plecarea in cuplu pentru familisti, in grup pentru nefamilisti, eventual separati pe sexe, desi nu-i constructiv la prima vedere; din experientza am vazut ca-i daunatoare alea alea la birou).

oamenii se cunosc, data viitoare formezi alte grupuletze, oricum cand ai 50-100 de persoane intr-o singura actiune, tot se formeaza bisericutze. inevitabil.

apoi, desi ar fi lasati de capul lor, eu vad mai multe beneficii in asta (familiile se cunosc etc.), decat practicarea unor jocuri-activitati "de echipa". credeti-ma e mai benefica si mai folositoare pentru relatiile inter-umane o excurie pe munte in 8-10 persoane sau sa mergi un week-end la peste in delta (in aceeasi formatie), decat cantonarea intr-un hotel de 4-5* si goana dupa comoara.

31 Oct 2006, 20:22
Membru Senior

Si mie mi se par o tampenie, cam din aceleasi motive expuse de Joannes. Unul dintre motivele pentru care sotul meu a refuzat o oferta de serviciu bine platita a fost tocamai faptul ca respectiva companie organiza aceste team-building. Nu concepe ideea asta, de a nu li se permite sa vina cu sotiile/sotii.
E firesc pentru cei care sunt casatoriti sa se simta stingheri in lipsa celuilalt. Desi nu e nici pe departe cazul meu, ca eu stau acasa de multi ani si inca voi mai sta multi, nu vad ce as cauta eu sa "socializez" obligatoriu cu diversi oameni, dar fara sa i se permita sotului meu sa fie alturi de mine. Eu simt mereu o chestie: pentru ceilalti oameni eu nu sunt singura, eu sunt o familie, sunt eu cu sotul si copiii. Eu asa ma simt un intreg, daca e si Emil cu mine, eventual si copiii, singura intre altii ma simt doar o parte. Simt nevoia sa stabilesc relatii cu ceilalti, dar ma simt bine sa fiu privita ca familie. Mi se pare jignitoare ideea de a mi se baga pe gat un timp in care nu am voie sa fiu alaturi de sotul meu.
Nu stiu in ce masura conduc la cimentarea bunelor relatii intre angajati, dar sigur strica relatiilor de familie ale angajatilor.

31 Oct 2006, 23:41
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Nu stiu in ce masura conduc la cimentarea bunelor relatii intre angajati, dar sigur strica relatiilor de familie ale angajatilor.

Asta e si scopul team-building-urilor. Inocularea ideii ca "adevarata familie e firma". Normal, daca adevaratul Dumnezeu e planul financiar. Un alt scop al team-buildingurilor este ca se mai invart niste bani, ele de regula sunt organizate de firme specializate, cu care filialele unor firme mari (de multe ori multinationale) au libertatea de a incheia contracte. Din ce vreti sa traiasca un biet country-manager ? Din salariu ?

http://www.catehism.ro

01 Noi 2006, 07:31
Profil WWW
Membru Senior

Din ce vreti sa traiasca un biet country-manager ? Din salariu ?

mda, am uitat de asta. si ies bani frumusei: ba 2-3 team-bulinguri pe an, ba o reamenajare de sediu, ba contracte de mentenanta la pc-uri (a se citi stergerea tastaturilor, a mausului si a ventilatoarelor; lucruri importante de altfel, dar nu la 30$/ora; facturat minim 2 ore la pc, 50 pc pe factura/ 3 an), dar cate nu ar fi.... in schimb se cere economie la cafea; apa si hartie inginerica (nu radetzi, e pe bune).

01 Noi 2006, 08:28
Membru Senior

Sa inteleg ca te-a suparat rau compania unde lucreaza sotul tau?
nu
pe ei i-a suparat...
sotul meu si colegii lui de echipa au fost invitati de cateva ori la asa ceva si s-au revoltat (ultima data nu au mai vrut sa mearga - este adevarat ca unul dintre ei ar fi vrut, dar nu si ceilalti)

observ ca sunt si pareri bune despre aceaste intalniri - ma intreb cati dintre cei care sunt "pentru" sunt si casatoriti sau au o relatie stabila...

Fortunatus scrie:
Asta e si scopul team-building-urilor. Inocularea ideii ca "adevarata familie e firma"
asa vad si eu situatia

se stie ca firmele cu patron (adica mai peste tot in afara bugetarilor) au programe de lucru care ocupa mai toata ziua - pleci de acasa pe la 8 dimineata si te intorci la 8 seara
ce inseamna viata de familie intr-un astfel de scenariu?
mai ramane week-end-ul
daca renuntam si la el... de ce sa ne mai casatorim?!? sau de ce sa nu ne mutam de tot in firma (ca profesorii in Evul Mediu)?
si ganditi-va ca de multe ori si sotia are acelasi program!!! (barbatii se simt OK cu acest program considerand ca de casa si de copii s-ar ingriji sotia...)

01 Noi 2006, 09:34
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul