Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 275 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 24, 25, 26, 27, 28
Casatorie intre un ortodox si un catolic 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
Mesaj Re: Casatorie intre un ortodox si un catolic
MariaB scrie:
sdcristian scrie:
Daca pentru mantuirea mea cred ca e necesar sa fiu catolic oare de ce nu aplic aceleasi principii si pentru copiii mei?
pentru ca v-ati casatorit cu un ortodox care are si el, culmea, parerea ca daca pentru mantuirea lui crede ca e necesar sa fie ortodox de ce oare sa nu aplice aceleasi principii si pentru copiii lui...

Dupa cum am mai zis si in trecut nu cred ca o casatorie intre un catolic practicant si o ortodoxa practicanta (sau viceversa) este viabila in timp tocmai pentru ca nu vad cum o comuniune in diferente poate rezista. Daca sotii au religii/confesiuni diferite totul e ok (paradoxal) atat timp cat unul e mai mult si celalalt mai putin credincios. Altfel se vor ciocni mai devreme sau mai tarziu. De aici consider ca persoana care este mai "credincioasa", daca pot spune asa, este indreptatita sa hotarasca viitorul spiritual al copiilor.

omnis terra veneratur

12 Mai 2010, 20:16
Profil YIM
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
sdcristian scrie:
Dupa cum am mai zis si in trecut nu cred ca o casatorie intre un catolic practicant si o ortodoxa practicanta (sau viceversa) este viabila in timp tocmai pentru ca nu vad cum o comuniune in diferente poate rezista. Daca sotii au religii/confesiuni diferite totul e ok (paradoxal) atat timp cat unul e mai mult si celalalt mai putin credincios.
O astfel de viziune duce, prin extensie, la concluzia imposibilitatii Unirii Bisericilor. Deci eu nu cred ca este adevarata, caci Unirea este certitudine prin porunca divina.

12 Mai 2010, 20:56
Profil WWW
Membru Senior

Ioan scrie:
sdcristian scrie:
Dupa cum am mai zis si in trecut nu cred ca o casatorie intre un catolic practicant si o ortodoxa practicanta (sau viceversa) este viabila in timp tocmai pentru ca nu vad cum o comuniune in diferente poate rezista. Daca sotii au religii/confesiuni diferite totul e ok (paradoxal) atat timp cat unul e mai mult si celalalt mai putin credincios.
O astfel de viziune duce, prin extensie, la concluzia imposibilitatii Unirii Bisericilor. Deci eu nu cred ca este adevarata, caci Unirea este certitudine prin porunca divina.
Şi se va realiza în curând, după ce "dealurile" omului vor fi făcute "văi", adică după ce omul va fi smerit şi încovoiat să asculte porunca lui Isus:
14. Căci toată Legea se cuprinde într-un singur cuvânt, în acesta: Iubeşte pe aproapele tău ca pe tine însuţi.(Gal5,14)

12 Mai 2010, 23:41
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
leonard scrie:
As dori niste exemple concrete de cum poate ochiul care priveste/hotaraste/aplica sa strice egalitatea adevar_deplin=iubire_autentica, in mod practic.

si daca nu o sa gasesc exemplul potrivit si o sa il "demontati" usor pe cel pe care il gasesc eu, vom concluziona ca
nu exista exemple valabile?

pentru exemple concrete, ganditi-va la cum era aplicata de unii legea iubirii pe vremea lui Isus
Isus nu a condamnat legea, ci pe cei care o aplicau gresit in momentul in care o aplicau gresit
si acum sunt la fel de multe exemple de aplicare gresita a legii a iubirii

14 Mai 2010, 08:01
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
sdcristian scrie:
nu cred ca o casatorie intre un catolic practicant si o ortodoxa practicanta (sau viceversa) este viabila in timp tocmai pentru ca nu vad cum o comuniune in diferente poate rezista.
la oameni poate sa fie cu neputinta (sa creada ca poate exista), dar nu si la Dumnezeu

sdcristian scrie:
De aici consider ca persoana care este mai "credincioasa", daca pot spune asa, este indreptatita sa hotarasca viitorul spiritual al copiilor.
asa considera si preotul care, la casatorie mixta, lasa la latitudinea sotilor hotararea privind botezul copiilor cand va fi sa fie

14 Mai 2010, 08:07
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 275 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 24, 25, 26, 27, 28