Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 275 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 24, 25, 26, 27, 28  Următorul
Casatorie intre un ortodox si un catolic 
Autor Mesaj
Membru nou

Mesaj Re: Casatorie intre un ortodox si un catolic
Casatoriiile mixte in biserica ortodoxa nu se mai oficiaza. Am fost ieri (9mai 2010) si am stat de vorba atat cu un preot ortodox cat si cu un preot catolic. Eu sunt catolic, iar viitoarea sotie este ortodoxa. Am decis sa facem casatoria mixta la biserica catolica. Conditia este botezul copiilor in biserica catolica. Alte aspecte ar fi cateheza. Preotul va avea o abordare sistematica a catehismului impreuna cu noi.

10 Mai 2010, 15:25
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
sergioni scrie:
Casatoriiile mixte in biserica ortodoxa nu se mai oficiaza.
casatoriile mixte au fost discutate candva intre BO si BC
BC a aplicat acest principiu, dar BO nu stiu sa o fi facut-o

sergioni scrie:
Eu sunt catolic, iar viitoarea sotie este ortodoxa. Am decis sa facem casatoria mixta la biserica catolica. Conditia este botezul copiilor in biserica catolica.
din ce zona catolica sunteti?
in Bucuresti nu exista aceasta conditie - este doar o recomandare
ce vi s-a spus ca vi se intampla daca nu va botezati copiii catolic?

sergioni scrie:
Alte aspecte ar fi cateheza. Preotul va avea o abordare sistematica a catehismului impreuna cu noi.
asta se face sistematic de vreo cinci ani in Arhidieceza de Bucuresti
si este vorba de cateheza pentru casatorie - orice casatorie, nu doar pentru casatoriile mixte
si inainte se facea aceasta cateheza, dar o facea parohul (asa am prins noi)
de cinci ani, se organizeaza cateheze la nivelul diecezei (toate cuplurile impreuna...)

11 Mai 2010, 07:44
Moderator

Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
MariaB scrie:
sergioni scrie:
Eu sunt catolic, iar viitoarea sotie este ortodoxa. Am decis sa facem casatoria mixta la biserica catolica. Conditia este botezul copiilor in biserica catolica.
din ce zona catolica sunteti?
in Bucuresti nu exista aceasta conditie - este doar o recomandare
ce vi s-a spus ca vi se intampla daca nu va botezati copiii catolic?

Nu e doar o recomandare, dreptul canonic cere ca partea catolica sa promita ca va face tot ce-i sta in putinta sa boteze si sa educe copiii in credinta catolica:
Dreptul canonic: Despre căsătoriile mixte
Citat:
Can. 813 - (cf 1124) Căsătoria între două persoane botezate dintre care una este catolică, iar cealaltă necatolică, fără permisiunea prealabilă a autorităţii competente este interzisă.

Can. 814 - (= 1125) Poate acorda permisiunea pentru motive juste Ierarhul locului; nu o va acorda, însă, dacă nu sunt îndeplinite condiţiile următoare:
1° partea catolică va declara că este pregătită să îndepărteze pericolele abandonării credinţei şi va asigura cu o promisiune sinceră că va face tot ceea ce-i stă în putere pentru ca toţi fiii să fie botezaţi şi educaţi în Biserica catolică;
2° privitor la aceste promisiuni, care vor fi făcute de partea catolică, cealaltă parte va fi înştiinţată la timp, astfel încât să rezulte sigur că ea este cu adevărat conştientă de promisiunea şi obligaţia părţii catolice;
3° ambele părţi vor fi instruite asupra scopurilor şi proprietăţilor esenţiale ale căsătoriei, care nu trebuie să fie excluse de nici unul dintre cei doi logodnici.

Can. 815 - (= 1126) Prin dreptul particular al fiecărei Biserici sui iuris se va stabili modul în care se vor face aceste declaraţii şi promisiuni, care sunt totdeauna cerute, şi se va determina modul în care ele vor deveni cunoscute în forul extern şi prin care partea necatolică va fi informată.

Can. 816 - (1128) Ierarhii locului şi ceilalţi păstori sufleteşti se vor îngriji să nu lipsească soţului catolic şi fiilor născuţi din căsătoria mixtă ajutorul spiritual pentru îndeplinirea obligaţiilor lor de conştiinţă şi, pe lângă aceasta, să-i ajute pe soţi la favorizarea unităţii consorţiului vieţii conjugale şi familiale.

11 Mai 2010, 08:09
Profil WWW
Membru Senior

da, Dreptul canonic si Catehismul BC cer botezarea copiilor din casatoriile mixte in BC

11 Mai 2010, 10:31
Moderator

:) Sa inteleg ca Bucurestiul este undeva deasupra CIC sau CBC?

11 Mai 2010, 11:53
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
Mie mi se pare logic si normal, pe langa argumentul canonic, ca unui catolic sa i se pretinda sa-si boteze si sa-si creasca copiii in aceeasi credinta. Nu stiu de ce e nevoie de atatea explicatii. Am mai afirmat undeva cred ca ce e bun pentru sufletul meu e bun si pentru al copiilor mei. Daca pentru mantuirea mea cred ca e necesar sa fiu catolic oare de ce nu aplic aceleasi principii si pentru copiii mei?

omnis terra veneratur

11 Mai 2010, 20:50
Profil YIM
Membru Senior

sdcristian scrie:
Daca pentru mantuirea mea cred ca e necesar sa fiu catolic oare de ce nu aplic aceleasi principii si pentru copiii mei?
pentru ca v-ati casatorit cu un ortodox care are si el, culmea, parerea ca daca pentru mantuirea lui crede ca e necesar sa fie ortodox de ce oare sa nu aplice aceleasi principii si pentru copiii lui...

leonard scrie:
Bucurestiul este undeva deasupra CIC sau CBC?
nu
insa iubirea chiar este deasupra CIC sau CBC

de ce sa ne poticnim aici : botezul crestin este botez crestin, fie el catolic, fie ortodox
iar in familie, de cresterea si educarea copiilor se ocupa ambii parinti, in intelegere, nu in concurenta

12 Mai 2010, 07:48
Moderator

MariaB scrie:
leonard scrie:
Bucurestiul este undeva deasupra CIC sau CBC?
nu
insa iubirea chiar este deasupra CIC sau CBC

Atunci sa inteleg ca in CIC sau CBC Biserica Catolica incalca legea iubirii? Iubirea autentica nu este in conflict cu adevarul, si nici viceversa. Cand cineva nu este in iubire nu este nici in adevarul deplin, si viceversa.

12 Mai 2010, 09:12
Profil WWW
Membru Senior

leonard scrie:
sa inteleg ca in CIC sau CBC Biserica Catolica incalca legea iubirii?
nu
CIC si CBC nu incalca legea iubiri
ci cei care aplica CIC sau CBC, uitand de legea iubirii, o pot incalca
regulile sunt pentru oameni...

leonard scrie:
Iubirea autentica nu este in conflict cu adevarul, si nici viceversa. Cand cineva nu este in iubire nu este nici in adevarul deplin, si viceversa.
teoretic, adevarat
practic, conteaza muuuult ochiul care priveste/hotaraste/aplica...

12 Mai 2010, 09:56
Moderator

MariaB scrie:
leonard scrie:
sa inteleg ca in CIC sau CBC Biserica Catolica incalca legea iubirii?
nu
CIC si CBC nu incalca legea iubiri
ci cei care aplica CIC sau CBC, uitand de legea iubirii, o pot incalca
regulile sunt pentru oameni...

In principiu sunt de acord, dar as prefera sa fim mai specifici: cum se poate incalca, intr-un astfel de caz - casatoriile mixte - legea iubirii prin aplicarea CIC/CBC?

MariaB scrie:
leonard scrie:
Iubirea autentica nu este in conflict cu adevarul, si nici viceversa. Cand cineva nu este in iubire nu este nici in adevarul deplin, si viceversa.
teoretic, adevarat
practic, conteaza muuuult ochiul care priveste/hotaraste/aplica...

Eu cred ca si practic este f. adevarat, nu numai teoretic. As dori niste exemple concrete de cum poate ochiul care priveste/hotaraste/aplica sa strice egalitatea adevar_deplin=iubire_autentica, in mod practic.

12 Mai 2010, 10:20
Profil WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 275 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 24, 25, 26, 27, 28  Următorul