Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 275 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28  Următorul
Casatorie intre un ortodox si un catolic 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Casatorie intre un ortodox si un catolic
leonard scrie:
La Balamand Biserica Ortodoxa Romană a semnat un document, care printre altele afirmă:
Citat:
13. Prin urmare, mai ales după Conferinţele panortodoxe şi după Conciliul II Vatican, redescoperirea şi repunerea în valoare, atât de către ortodocşi, cât şi de către catolici, a Bisericii ca şi comuniune, au schimbat radical perspectivele şi, deci, atitudinile.

În acest context, este evident că orice rebotezare este exclusă.

Citesc ca documentul de la Balamand chiar de BRU nu este recunoscut, pentru ca s-a discutat si despre uniatism. De pe siteul profamilia: "A şaptea întâlnire a Comisiei de Dialog ar fi trebuit să aibă loc în 1992, pe tema "Uniatismul, metodă de unire din trecut, şi căutarea actuală a deplinei comuniuni". "faptul că "uniatismul nu mai poate fi acceptat nici ca metodă de urmat, nici ca model de unitate"; şi că Bisericilor Catolice de rit răsăritean nu le poate fi negat dreptul la existenţă, dincolo de modul în care au apărut ele. Documentul conţine şi alte idei importante, dintre care vom mai cita doar îndemnul la a se descuraja "trecerile" dintr-o Biserică în alta, respectiv de a nu se apela la justiţie pentru rezolvarea problemelor patrimoniale dintre Biserici.
In partea ortodoxa nu prea a avut niciun ecou, scrie ca BO Greaca chiar l-a dezaprobat vehement. In BO nu are importanta semnarea de vreun document, acesta trebuie ratificat de toate bisericile autocafale. Chiar si asa, daca e vreo neconcordanta cu invatatura de credinta nu e acceptat, nu exista infailibilitate ca in BC. Au fost ierarhi care au fost eretici, arieni, etc.

Concluzia generala s-a referit la nerebotezarea convertitilor din cele doua biserici (ceea ce se practica inca din primul mileniu, fata de orice cei despartiti de Biserica). Ca in ortodoxie situatia e clar asa cum am mentionat eu sta dovada cazul Corneanu si consecintele sale. De asemenea, faptul ca in BO casatoria se poate face doar in urma covertirii la ortodoxie. Nu am auzit pana acum vreun ierarh (sau chiar preoti) care sa indemne pe un ortodox sa beneficieze de Tainele din BC.

05 Mar 2010, 19:51
Moderator

Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
pentru cata:

Eu nu mă refeream la intercomuniune sacramentală între BO şi BC, lucru care ştiu că nu este acceptat de BO şi care nu este acceptat nici de BC, decât în cazuri extreme. Mă refeream pur şi simplu la acceptarea de către BO a validităţii Tainelor săvărşite în BC. Documentul de la Balamand asta afirmă, şi acesta a fost semnat de mai mulţi episcopi ortodocşi, IPS Antonie Plămădeală reprezentând BOR. Nu ştiu vreun episcop ortodox din România care să fi repudiat documentul.
În plus, mulţi duhovnici ortodocşi de seamă au recunoscut validitatea Tainelor catolice. Printre aceştia amintesc pe Pr. Arsenie Boca, Pr. Cleopa, Pr. Teofil Pârâianu şi Pr. Arsenie Papacioc. Dacă este nevoie pot aduce citate. Ştiu de asemenea episcopi ortodocşi care la rândul lor recunosc acelaşi lucru. De aceea nu se poate face la modul general afirmaţia că BO nu recunoaşte validitatea Tainelor in BC.

06 Mar 2010, 02:42
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
off topic

fratilor, chiar trebuie sa ajungem la SSPX de oriunde am incepe discutia?!?

daca vreti sa vorbiti pe aceasta tema, deschideti un nou topic
si lasati aici sa se vorbeasca despre Casatoria intre un ortodox si un catolic
vreti?

09 Mar 2010, 09:16
Membru Senior

leonard scrie:
În plus, mulţi duhovnici ortodocşi de seamă au recunoscut validitatea Tainelor catolice. Printre aceştia amintesc pe Pr. Arsenie Boca, Pr. Cleopa, Pr. Teofil Pârâianu şi Pr. Arsenie Papacioc. Dacă este nevoie pot aduce citate. Ştiu de asemenea episcopi ortodocşi care la rândul lor recunosc acelaşi lucru. De aceea nu se poate face la modul general afirmaţia că BO nu recunoaşte validitatea Tainelor in BC.

Stiu ca Pr. Teofil Paraianu a facut unele afirmatii, dar e singurul de care am auzit pana acum. Pr. Teofil a spus ca si catolicii se mantuiesc si, in alta parte, ca atunci cand un ortodox nu are aproape o biserica se poate impartasi la catolici.
La ceilalti parinti cred ca e vorba de o neintelegere. Cel mai probabil e legat de faptul ca spun ca si la catolici sunt sapte Taine, la fel ca la ortodocsi. De exemplu Pr. Cleopa spune ca, in comparatie, protestantii mai au doar doua Taine, dar in niciun caz nu se refera la faptul ca ar fi valide (adica ar avea vreun efect). Mai ales la Pr. Cleopa si Pr. Arsenie gasiti numeroase citate care afirma ceea ce spun eu.
Dincolo de diverse pareri, Sfintele Taine sunt valide daca exista har lucrator. Dvs. nu cred ca erati activ pe forum in acea perioada, eu mi-am expus cateva pareri legate de acest subiect aici: viewtopic.php?f=17&t=2250&p=57096&hilit=bilocatia#p57096

09 Mar 2010, 18:14
Moderator

MariaB scrie:
off topic

fratilor, chiar trebuie sa ajungem la SSPX de oriunde am incepe discutia?!?

daca vreti sa vorbiti pe aceasta tema, deschideti un nou topic
si lasati aici sa se vorbeasca despre Casatoria intre un ortodox si un catolic
vreti?

:)
Obiecţie legitimă, am mutat discutia pe
http://www.forum-catolic.cnet.ro/viewtopic.php?f=24&t=3386&st=0&sk=t&sd=a&start=10

10 Mar 2010, 11:33
Profil WWW
Moderator

cata scrie:
leonard scrie:

Stiu ca Pr. Teofil Paraianu a facut unele afirmatii, dar e singurul de care am auzit pana acum. Pr. Teofil a spus ca si catolicii se mantuiesc si, in alta parte, ca atunci cand un ortodox nu are aproape o biserica se poate impartasi la catolici.
La ceilalti parinti cred ca e vorba de o neintelegere. Cel mai probabil e legat de faptul ca spun ca si la catolici sunt sapte Taine, la fel ca la ortodocsi. De exemplu Pr. Cleopa spune ca, in comparatie, protestantii mai au doar doua Taine, dar in niciun caz nu se refera la faptul ca ar fi valide (adica ar avea vreun efect). Mai ales la Pr. Cleopa si Pr. Arsenie gasiti numeroase citate care afirma ceea ce spun eu.
Dincolo de diverse pareri, Sfintele Taine sunt valide daca exista har lucrator. Dvs. nu cred ca erati activ pe forum in acea perioada, eu mi-am expus cateva pareri legate de acest subiect aici: viewtopic.php?f=17&t=2250&p=57096&hilit=bilocatia#p57096

Aş dori să îmi oferiţi citatele în care părinţii amintiţi ar nega ce am spus eu. De asemenea, aş dori să precizaţi despre care părinte Arsenie este vorba, că eu am numit doi.
Pe subiectul la care aţi făcut trimitere nu am găsit argumente, ci doar afirmaţii. În ceea ce priveşte recunoaşterea validităţii Sfintelor Taine în BC, cum vă explicaţi că, de exemplu, la aşa-zisa unire din 1948 a unor preoţi greco-catolici cu BOR, nici vorbă nu a fost de re-hirotonirea lor? Aceeaşi întrebare cu privire la re-botezarea/miruirea/căsătorirea, etc. a tuturor credincioşilor trecuţi cu forţa sau nu la BOR după 1948.

10 Mar 2010, 11:48
Profil WWW
Moderator

cata scrie:
In partea ortodoxa nu prea a avut niciun ecou, scrie ca BO Greaca chiar l-a dezaprobat vehement. In BO nu are importanta semnarea de vreun document, acesta trebuie ratificat de toate bisericile autocafale. Chiar si asa, daca e vreo neconcordanta cu invatatura de credinta nu e acceptat, nu exista infailibilitate ca in BC. Au fost ierarhi care au fost eretici, arieni, etc.

Concluzia generala s-a referit la nerebotezarea convertitilor din cele doua biserici (ceea ce se practica inca din primul mileniu, fata de orice cei despartiti de Biserica). Ca in ortodoxie situatia e clar asa cum am mentionat eu sta dovada cazul Corneanu si consecintele sale. De asemenea, faptul ca in BO casatoria se poate face doar in urma covertirii la ortodoxie. Nu am auzit pana acum vreun ierarh (sau chiar preoti) care sa indemne pe un ortodox sa beneficieze de Tainele din BC.

Am spus şi eu că BRU nu a acceptat documentul de la Balamand, dar asta nu din motive eccleziologice, ci pentru că nu a fost de acord cu recomandările şi cu anumite interpretări cu privire la raţiunile unirii din trecut.

Ştiu că BO greacă nu a acceptat documentul, dar nu acelaşi lucru se poate spune de BOR. A fost semnat de un reprezentant BOR şi nu a fost repudiat în mod oficial niciodată. Nu am pretins nimic legat de infailibilitatea documentului sau a semnăturii, ci doar am arătat că este încă în vigoare, la nivel oficial. Plus că toate discuţiile ulterioare ale Comisiei Internaţionale de Dialog au fost construite pe înţelegerea de la Balamand, adică ceea ce s-a semnat acolo dpdv ecleziologic este privit ca fiind in afară de dispută.
Eu insistam pe aceste formulări:
Citat:
Principii eclesiologice
De o parte şi de alta se recunoaşte că ceea ce Hristos a încredinţat Bisericii Sale - mărturisirea credinţei apostolice, participarea la aceleaşi taine, mai ales la preoţia unică prin care se săvârşeşte jertfa unică a lui Hristos, şi succesiunea apostolică a episcopilor - nu mai pot fi considerate ca proprietate exclusivă a uneia dintre Bisericile noastre.

În ceea ce priveşte cazul Corneanu, acesta nu este relevant obiecţiei. De ce? Deoarece nu viza validitatea Tainelor, ci nejustificarea intercomuniunii. Amintesc că nici din punct de vedere catolic această intercomuniune nu este posibilă decât în cazuri extreme. Mai ales pentru episcopi.

A se vedea de asemenea mesajul meu anterior cu privire la instanţe în care validitatea Tainelor în BC s-a prezumat în BOR.

10 Mar 2010, 12:08
Profil WWW
Membru Senior

Ma scuzati pentru intarzierea raspunsului.
leonard scrie:
Aş dori să îmi oferiţi citatele în care părinţii amintiţi ar nega ce am spus eu. De asemenea, aş dori să precizaţi despre care părinte Arsenie este vorba, că eu am numit doi.

Era vorba despre Parintele Arsenie Papacioc. Eu nu m-am referit la faptul ca ar spune ceva despre Taine, ci in general, despre mantuire. De aceea am spus ca exista afirmatii care sustin punctul meu de vedere. Dar cred ca eu nu am exprimat asta mai concis. E simplu, validitatea sfintelor Taine inseamna ca exista har lucrator si inseamna ca cel ce le primeste are posibilitatea mantuirii. Daca Tainele sunt valide insemna ca prin Botez se indreapta urmarile pacatului stramosesc (datorita caruia niciun om nu se putea mantui), prin Spovedanie bunul Dumnezeu iarta pacatele, iar prin Impartasanie primim pe Hristos. Oricine primeste toate acestea are posibilitatea mantuirii, in functie si de aportul propriu.
Daca BC recunoaste validitatea Tainelor ortodoxe, desigur in cadrul BO, inseamna ca orice ortodox are sanse la mantuire din punctul de vedere al BC, fara vreo necesitate de a deveni catolic.
Din punctul de vedere ortodox (al BO) exista har doar in BO. Teoria ramificarii harului e o teorie protestanta la origine (cel putin asa am citit), aceasta spune ca harul se ramifica si la alte biserici, fata de trunchi. Parintele Cleopa si Parintele Arsenie Papacioc spun ca mantuire exista sigur in BO. Despre celelalte biserici sau culte spun cateodata ca nu garanteaza mantuirea, alte dati, mai explicit, ca nu exista mantuire afara de BO. Deci, implicit, ca nu au Taine valide.
leonard scrie:
În ceea ce priveşte recunoaşterea validităţii Sfintelor Taine în BC, cum vă explicaţi că, de exemplu, la aşa-zisa unire din 1948 a unor preoţi greco-catolici cu BOR, nici vorbă nu a fost de re-hirotonirea lor? Aceeaşi întrebare cu privire la re-botezarea/miruirea/căsătorirea, etc. a tuturor credincioşilor trecuţi cu forţa sau nu la BOR după 1948

Am mai dat un link cu o istorie a administrarii Tainelor celor ce veneau in Biserica din alte ramuri crestine (inca de pe timpul arienilor). In principal era vorba de Botez, dar nu se facea rebotezarea intotdeauna nici la arieni sau alte ramuri. In timp a variat aceasta solutie. E vorba doar de cei ce se convertesc la BO, nu si de cei ce sunt in alte biserici. In cazul readministrarii Tainelor practica variaza si azi, in functie de regiune, episcop, preot, etc.
leonard scrie:
Pe subiectul la care aţi făcut trimitere nu am găsit argumente, ci doar afirmaţii.

Acel mesaj continea in general trimiteri la alte subiecte abordate de mine. De asemenea, nu am scris tot explicit acolo pentru a nu deranja mai mult. Eu am incercat sa dau dovezi practice, nu doar teoretice.
leonard scrie:
Am spus şi eu că BRU nu a acceptat documentul de la Balamand, dar asta nu din motive eccleziologice, ci pentru că nu a fost de acord cu recomandările şi cu anumite interpretări cu privire la raţiunile unirii din trecut.

E adevarat, asta am vrut sa arat si eu.
leonard scrie:
În ceea ce priveşte cazul Corneanu, acesta nu este relevant obiecţiei. De ce? Deoarece nu viza validitatea Tainelor, ci nejustificarea intercomuniunii. Amintesc că nici din punct de vedere catolic această intercomuniune nu este posibilă decât în cazuri extreme. Mai ales pentru episcopi.

Asta viza, pentru ca nu era vorba de faptul ca n-a verificat daca vasele sunt curate. Nu avea cum sa fie tras la raspundere pentru ca s-a impartasit cu Taine valide. De asta s-a tinut un intreg Sinod pe tema asta. Din cauza aceasta vad ca unii catolici ii critica pe ortodocsi, crezand ca a fost tras la raspundere doar din razbunare si ura impotriva catolicilor, din moment ce s-ar fi impartasit cu Taine valide.
La ortodocsi nu exista posibilitatea sau indemnul de a primi Taine din alta biserica decat una ortodoxa nici in cazuri extreme.
Am incercat sa acopar toate intrebarile.

15 Mar 2010, 21:49
Membru Senior

http://ortodoxia.toateblogurile.ro/2009/10/31/20/

Interviu cu Arsenie Papacioc. In fundalul lui Papacioc se vede o reproducere dupa ,,Cina ce de Taina'' care apartine ,,ereticilor'' anatemizati (mai nitel si cad in cap ,,ereziile'' catolice aflate in mijlocul ortodoxiei). :lol: :lol: :lol: Restul comentariilor le faceti dvs. #-o

15 Mar 2010, 23:14
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
Bravos, asta mi-a placut. Buna semnalare. =D>

omnis terra veneratur

16 Mar 2010, 22:54
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 275 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28  Următorul