Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 275 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Următorul
Casatorie intre un ortodox si un catolic 
Autor Mesaj
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Mesaj Casatorie intre un ortodox si un catolic
Porinid de la citatul din alt topic:

Pr.Ivan O.Radu scrie:
In linia de principiu, sub aspectul haric, nu este deosebire intre o casatorie celebrata in BC sau in BO.

pun urmatoarea situatie in discutie:

Doi tineri, unul ortodox(a) si celalalt catolic(a), buni crestini, vor sa se casatoreasca, pastrandu-si fiecare credinta proprie. Stiu ca nu este solutia ideala, dar considerand ca fiecare are motive intemeiate si sunt de buna credinta, unde ar trebui, pentru a respecta ambele confesiuni, sa se cunune? Intr-o biserica catolica (=preot catolic) sau ortodoxa?

Parerea mea, fara a avea o solutie (deocamdata): in BC se recunoaste validitatea casatoriei ortodoxe, fara alte conditii esentiale decat o pregatire "catehetica" corespunzatoare. In BO, exista se pare, idea ca, catolicul trebuie cel putin "re-miruit", daca nu chiar "re-botezat", deci trebuie "convertit" inainte de a fi casatorit, aspect de ne-acceptat de catre un catolic care doreste sa-si pastreze credinta.

Pentru o simplificare a problemei, sa presupunem ca este vorba de catolic de rit oriental.

16 Oct 2006, 17:23
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Exact intr-o astfel de situatie m-am aflat eu. M-am casatorit cu sotia mea, care era ortodox-atee, ca sa zic asa. Am convenit sa facem cununia in BOR, iar copiii sa-i botezam in cadrul BRU. I-am spus parintelui ortodox ca este vorba de o casatorie mixta si nu a avut obiectii (e vorba de regretatul pr. Galeriu). A cerut doar ca nasii sa fie ortodocsi. Nici nu a pus problema vreunei rebotezari sau reconfirmari (iar eu nu as fi acceptat). Singurul lucru care m-a impresionat neplacut a fost ca ne-a cerut sa facem inainte casatoria civila.[/i]

http://www.catehism.ro

16 Oct 2006, 17:51
Profil WWW
Preot

Locaţie: Ploiesti
I-am spus parintelui ortodox ca este vorba de o casatorie mixta si nu a avut obiectii (e vorba de regretatul pr. Galeriu). A cerut doar ca nasii sa fie ortodocsi. Nici nu a pus problema vreunei rebotezari sau reconfirmari (iar eu nu as fi acceptat). Singurul lucru care m-a impresionat neplacut a fost ca ne-a cerut sa facem inainte casatoria civila.[/i]

In general, pentru a solicita partii catolice sa isi schimbe optiunile, preotul ortodox motiveaza ca pentru un asemenea "pogoramant" / dezlegare este nevoie de acceptul scris al episcopului; evident cu nasi ortodocsi.

In linia de principiu, nu ar trebui solicitata casatoria civila, insa in "Matricola casatoriilor" [=dosarul de inregistrare a casatoriilor religioase] fiind si o rubrica cu mentiuni asupra starii civile, parintele nu o fi dorit sa o lase necompletata. :lol:

16 Oct 2006, 17:59
Preot

Mesaj Re: Casatorie intre un ortodox si un catolic
[quote="Ioan"]

Doi tineri, unul ortodox(a) si celalalt catolic(a), buni crestini, vor sa se casatoreasca, pastrandu-si fiecare credinta proprie. Stiu ca nu este solutia ideala, dar considerand ca fiecare are motive intemeiate si sunt de buna credinta, unde ar trebui, pentru a respecta ambele confesiuni, sa se cunune? Intr-o biserica catolica (=preot catolic) sau ortodoxa?

[quote]

Sa o luam cu binisorul, caci sunt mai multe aspecte.

Sa presupunem ca se opteaza [de catre miri] spre casatoria in Biserica catolica.

Ambii candidati trebuie sa inteleaga ce presupune acest lucru, sa-l solicite, si sa fie de acord.

Sunt necesare cateva [minim trei, as zice eu] intalniri intre candidati si preotul catolic; in timpul acestor intalniri, se aprofundeaza invatatura despre casatorie in dimensiunea crestina, si in Biserica Catolica.

Sunt necesari nasi catolici; in caz de imposibilitate a gasirii nasilor catolici, cred ca e necesara intalnirea si cu nasii ortodocsi, pentru a intelege si ei solicitarile si responsabilitatile ce le revin, din punct de vedere spiritual.

Daca partea ortodoxa insista, isi va putea pastra credinta, fara a tulbura credinta partii catolice.

Botezul copiilor, se solicita a fi in BC.

Recasatorirea trebuie evidentiata ca nu isi are rostul in Biserica Catolica (nici ca "palida idee").

Casatoria mixta in Biserica Ortodoxa [vazuta cu ochii catolicilor]:

Ambii candidati trebuie sa inteleaga ce se petrece;

Daca partea catolica insista, isi poate pastra si afirma credinta, cu conditia sa nu tulbure credinta partenerului ortodox;

Copii, se solicita / presupune, vor fi botexati in BO.

Recasatorire, chiar daca nu e presupusa din start, este o realitate frecventa.

[In eventualitatea despartirii / separarii, partea catolica nu se poate recasatori]

16 Oct 2006, 18:18
Administrator

Pr. Ivan O. Radu scrie:
Sa o luam cu binisorul, caci sunt mai multe aspecte.

Sa presupunem ca se opteaza [de catre miri] spre casatoria in Biserica catolica.

Ambii candidati trebuie sa inteleaga ce presupune acest lucru, sa-l solicite, si sa fie de acord.

Sunt necesare cateva [minim trei, as zice eu] intalniri intre candidati si preotul catolic; in timpul acestor intalniri, se aprofundeaza invatatura despre casatorie in dimensiunea crestina, si in Biserica Catolica.

Sunt necesari nasi catolici; in caz de imposibilitate a gasirii nasilor catolici, cred ca e necesara intalnirea si cu nasii ortodocsi, pentru a intelege si ei solicitarile si responsabilitatile ce le revin, din punct de vedere spiritual.

Daca partea ortodoxa insista, isi va putea pastra credinta, fara a tulbura credinta partii catolice.

Botezul copiilor, se solicita a fi in BC.

Recasatorirea trebuie evidentiata ca nu isi are rostul in Biserica Catolica (nici ca "palida idee").

Casatoria mixta in Biserica Ortodoxa [vazuta cu ochii catolicilor]:

Ambii candidati trebuie sa inteleaga ce se petrece;

Daca partea catolica insista, isi poate pastra si afirma credinta, cu conditia sa nu tulbure credinta partenerului ortodox;

Copii, se solicita / presupune, vor fi botexati in BO.

Recasatorire, chiar daca nu e presupusa din start, este o realitate frecventa.

[In eventualitatea despartirii / separarii, partea catolica nu se poate recasatori]

Inteleg ca sunt doar 2-3 deosebiri (copiii, recasatoria) care privesc aspectele de credinta. In concluzie:

1. Solicitarea botezului copiilor (in ambele cazuri) este o obligativitate pe care trebuie sa si-o asume cei doi ori doar o recomandare 'insistenta'?

2. Deci, pentru partea catolica nu exista nici o opreliste din partea BC de a se cununa in BO?

16 Oct 2006, 19:27
Profil WWW
Administrator

In general, pentru a solicita partii catolice sa isi schimbe optiunile, preotul ortodox motiveaza ca pentru un asemenea "pogoramant" / dezlegare este nevoie de acceptul scris al episcopului; evident cu nasi ortodocsi.

Sa inteleg ca este nevoie de acceptul episcopului ortodox pentru ca un catolic sa fie cununat cu un ortodox? Cine are nevoie, preotul ca sa-i cunune, credinciosul ortodox sau cel catolic?

In BC nu este nevoie de ceva similar?

16 Oct 2006, 19:34
Profil WWW
Administrator

Singurul lucru care m-a impresionat neplacut a fost ca ne-a cerut sa facem inainte casatoria civila.

Pe timpul comunismului, cel putin, preotilor li se cerea sa solicite certificatul civil de casatorie la inscrierea cununiei, nu prea aveau voie altfel. In conditiile in care este un stat laic in care casatoria doar religioasa nu este recunoscute legal (poate s-a schimbat ceva?), mi se pare normal.
De aceea secventa era/este: Primarie - Biserica - restaurant.

De curiozitate: aici in Canada, sigur in provincia Quebec, dar cred ca si in celelalte, doar de foarte curand a aparut notiunea de casatorie 'civila'. Inainte exista doar casatorie religioasa. Preotii si orice 'ministru de cult' solicita guvernului o autorizatie de celebrare casatorii pe baza careia se inregistreaza o casatorie, oficial. Nimic altceva nu exista pana in ultimii ani.

16 Oct 2006, 19:41
Profil WWW
Preot

Ioan scrie:
Inteleg ca sunt doar 2-3 deosebiri (copiii, recasatoria) care privesc aspectele de credinta. In concluzie:

1. Solicitarea botezului copiilor (in ambele cazuri) este o obligativitate pe care trebuie sa si-o asume cei doi ori doar o recomandare 'insistenta'?

2. Deci, pentru partea catolica nu exista nici o opreliste din partea BC de a se cununa in BO?

Or mai fi, de buna seama, si alte aspecte, dar la acestea m-am gandit mai intai.

In problema botezului: in mod normal, fiecare biserica solicita ca Botezarea copiilor sa se faca exclusiv la ei.

Biserica Catolica nu recomanda casatoria in Biserica Ortodoxa, o ingaduie [dar ii respecta valoarea si consecintele];

[In sens strict, nici BO, nici BC nu poate "obliga" pe cineva la casatorie]

Ultima oară modificat de Pr. Ivan O. Radu pe 16 Oct 2006, 19:56, modificat 1 dată în total.

16 Oct 2006, 19:42
Preot

Pr. Ivan O. Radu scrie:

Sa inteleg ca este nevoie de acceptul episcopului ortodox pentru ca un catolic sa fie cununat cu un ortodox? Cine are nevoie, preotul ca sa-i cunune, credinciosul ortodox sau cel catolic?

In BC nu este nevoie de ceva similar?

Ar avea nevoie preotul ortodox.

[Cred ca, in linia de principiu, si in BC ar cam fi nevoie de asemenea "dispense", dar nu stiu daca sunt solicitate ca o regula]

16 Oct 2006, 19:47
Membru Senior

Locaţie: lumea libera, cowcity
Pr. Ivan O. Radu scrie:
Biserica Catolica nu recomanda casatoria in Biserica Catolica, o ingaduie [dar ii respecta valoarea si consecintele];

cred ca s-a strecurat o greseala...

16 Oct 2006, 19:49
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 275 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Următorul