Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 347 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 31, 32, 33, 34, 35  Următorul
Homosexualitatea 
Autor Mesaj
Membru Junior

Mesaj Re: Homosexualitatea
Da, chiar ca poate sa fie o problema daca afli asa dintr-o data ca ai un membru de familie homoxexual (de exemplu cumnatul-meu), si ii foarte frumos sa spui ca nu il izolezi de familia ta, dar daca din ea fac parte si trei copii sub 7 ani (ca eu sunt mare si stiu ce-i bine si ce-i rau, dar astea mici.... :roll:
Si ma intreb ce sa fac ca sa ii apar si pe ai mei fara sa-l resping pe el (ca este forte afectiv cu ai mei), care mai vine si cu prietenul la noi? Ca eu chiar nu stiu cum sa reactionez, si o tot dau dintr-o extrema in alta de-l disper si pe barbatu-meu. :( [-o<

27 Aug 2009, 07:53
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
ralu scrie:
Da, chiar ca poate sa fie o problema daca afli asa dintr-o data ca ai un membru de familie homoxexual (de exemplu cumnatul-meu), si ii foarte frumos sa spui ca nu il izolezi de familia ta, dar daca din ea fac parte si trei copii sub 7 ani (ca eu sunt mare si stiu ce-i bine si ce-i rau, dar astea mici.... :roll:
Si ma intreb ce sa fac ca sa ii apar si pe ai mei fara sa-l resping pe el (ca este forte afectiv cu ai mei), care mai vine si cu prietenul la noi? Ca eu chiar nu stiu cum sa reactionez, si o tot dau dintr-o extrema in alta de-l disper si pe barbatu-meu. :( [-o<

hai sa vedem cum:

faptul ca vine cu prietenul la voi nu inseamna neaparat ca sunt si cuplati
ar putea sa fie numai prieteni - in ochiii copiilor
daca fac gesturi care ti se par deplasate, le spui sa nu le mai faca
poate ca ei nici nu isi dau seama ca le fac
le spui si nu vor mai face sau nu vor mai veni

in plus, ca sa protejezi copiii, in atitudinea ta fata de cumnat nu trebuie sa apara ceva referitor la...
adica, sa te porti ca si cand nici nu ai sti ca este homosexual

in fond, nimeni nu poate sti cat si cum pacatuieste colegul de munca, vanzatorul, instalatorul...

27 Aug 2009, 08:01
Membru Junior

dar cand o sa ajunga sa priceapa ce si cum ......(ca acum is mici), dar nu vor fi destul de maturi (ma gandesc la adolescenta), mai stiu eu ce le trece prin cap, pe cine i-au ca exemplu.
sa nu-mi spui ca pana atunci mai este ......., ca eu tot voi fi ingrijorata si mi-se pare cam mult si greu sa stau in starea asta. :roll:

27 Aug 2009, 08:17
Membru Senior

ralu scrie:
dar cand o sa ajunga sa priceapa ce si cum ...
atunci vor fi aflat deja din cercul de prieteni/colegi
acela este momentul in care sa le vorbesti despre...
si asta chiar daca au exemplu apropiat (in familie), chiar daca nu

pana atunci, tu trebuie sa iti clarifici atitudinea fata de acest aspect
daca tu ai dubii referitoare la cum sa reactionezi fata de aceste persoane, copiii vor avea dubii si mai mari

27 Aug 2009, 11:47
Membru Senior

Ralu, eu m-as teme sa-mi las copiii in apropierea unui homosexual, oricat mi-ar fi de apropiat. M-as teme cu atat mai mult cu cat ar parea foarte atasat de copiii mei, nu atat in ideea ca le-ar face rau acum, pentru ca as fi oricum cu ochii pe ei tot timpul, nici o secunda nu i-as lasa singuri cu copiii, dar m-as teme sa nu care cumva se se stabileasca o prietenie mai stransa intre ei si la varsta adolescentei sa apeleze la unchiul pentru anumite confesiuni, sfaturi... aici ar fi ingrozitor pentru mine.
Apoi mai e un aspect de luat in seama. Poate unchiul nu ar face rau in niciun fel copiilor tai care sunt si nepotii lui, dar poate prietenul unchiului de acum, sau un prieten viitor (homosexualii au rareori relatii stabile, unice).

Daca unchiul ar fi fost discret... E cumplita situatia ta, roaga-te mult pentru el sa-l lumineze Dumnezeu si sa va apere pe toti de acest devastator pacat.

27 Aug 2009, 13:07
Profil YIM
Membru Senior

Lăudat fie Isus!

Bun venit, ralu!
ralu scrie:
Ca eu chiar nu stiu cum sa reactionez, si o tot dau dintr-o extrema in alta de-l disper si pe barbatu-meu.
Eu cred că însăşi atitudinea voastră de a vă purta cu el cât mai amabil l-a determinat să se considere acceptat, ba chiar încurajat, prin asta el nepunându-şi problema că e deviat, neînţelegând că familia din care provine dezaprobă atitudinea lui; niciodată(poate) nu şi-a pus problema unei alegeri severe: familia vs orientarea.
Cred că situaţia ta, ralu, este mult mai grea acum, mai ales că nu cunosc atitudinea soţului, dar dacă tu nu eşti leoaică şi nu-ţi aperi copiii, ei nu se vor putea apăra şi poate nu-ţi vor semăna ca stare de spirit faţă de asemenea exemplare.
De ce să apară astfel de "oameni" în prezenţa copiilor tăi? Dacă e afectiv cu ei, atunci copiii vor simţi lipsa lui şi (probabil)vor considera mai târziu orientarea lui homo, ca o alegere personală, deci vor fi mai aproape de prăpastie.
Eu consider că trebuie acţionat radical, fără să ştie copiii nimic. Tu ai responsabilitate mai mare faţă de copii decât faţă de tine însuţi. Prin asta vreau să spun că primul aspect de luat în seamă sunt copiii; nu mă aştept ca soţul să facă notă discordantă.

27 Aug 2009, 15:03
Membru Junior

#-o [si asta chiar daca au exemplu apropiat (in familie), chiar daca nu

nu, nu cred ca-i tot una, ca eu pana acum stiam ca exista homoxexuali, dar nu ma afecta, dar acum MA CUTREMURA

nu atat in ideea ca le-ar face rau acum, pentru ca as fi oricum cu ochii pe ei tot timpul, nici o secunda nu i-as lasa singuri cu copiii, dar m-as teme sa nu care cumva se se stabileasca o prietenie mai stransa intre ei si la varsta adolescentei sa apeleze la unchiul pentru anumite confesiuni, sfaturi...

DA! asta ii si teama mea, chiar daca ne vedem rar pentru ca el locuieste in alta tara (normal nu?)

Eu cred că însăşi atitudinea voastră de a vă purta cu el cât mai amabil l-a determinat să se considere acceptat, ba chiar încurajat, prin asta el nepunându-şi problema că e deviat, neînţelegând că familia din care provine dezaprobă atitudinea lui

ma, intreb ce sa fi facut si socrii, ca de suferit sufera, si cand le-a comunicat "orientarea" le-a spus si care-i alegerea lui daca l-ar strange cu usa (ai ghicit, nu i-ar fi ales pe ei). Crezi ca trebuia sa nu-l mai primesca in casa lor? Sper ca esti parinte si mai ales ca-mi raspunzi din inima.

sincer mie nu mi-ar fi greu sa-i inchid usa, si sunt sigura ca sotul ramine de partea usii unde sunt si eu (doar cand ne-am casatorit am hotarat sa ramanem impreuna ORICE s-ar intampla), dar cu ce in suflet (si asa sufera destul, si zice ca frate-sau ii un om mor), iar apoi pot, sau ar fi drept sa ii fac eu asta?

In plus eu i-am spus si ce nu o vrut si ce o vrut sa auda, ca de aia doarne toleram #-o

27 Aug 2009, 16:21
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
ralu scrie:
ma, intreb ce sa fi facut si socrii, ca de suferit sufera, si cand le-a comunicat "orientarea" le-a spus si care-i alegerea lui daca l-ar strange cu usa (ai ghicit, nu i-ar fi ales pe ei). Crezi ca trebuia sa nu-l mai primesca in casa lor? Sper ca esti parinte si mai ales ca-mi raspunzi din inima.
Răspunsul tău(pentru care îţi mulţumesc) m-a făcut să observ că recomandarea mea a fost de fapt mai mult o reacţie pesonală decât un sfat. Meditând mai atent, cred că măsura cea mai înţeleaptă ar fi o catehizare mai accentuată şi mai profundă pentru toată familia; asta vă face şi pe voi, părinţii, cât se poate de concesivi şi protectori, iar pe copii, capabili să judece ei înşişi nu pe baza slăbiciunilor lor sau a amabilităţii excesive a unchiului, ci pe învăţătura lui Cristos(a Bisericii). Doar încrederea în Cristos e garantată. Părerea mea.

28 Aug 2009, 20:19
Membru Junior

multumesc, este un sfat demn de urmat, nu-mi ramane decat sa-l pun in practica. Sper sa fie suficient ca alceva nu stiu ce sa mai fac [-o<

01 Sep 2009, 06:27
Membru Senior

Introducerea topicului acesta la categoria familisti implica automat urmatoarea culpa: recunoasterea de fapt in mod subconstient a ,,familiei'' (de fapt a nonfamiliei sau cum sar putea denumi) homo. Propun mutarea la alta categorie.

20 Dec 2009, 03:18
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 347 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 31, 32, 33, 34, 35  Următorul