Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 347 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35  Următorul
Homosexualitatea 
Autor Mesaj
Membru Senior

Ultima oară modificat de singhel pe 15 Ian 2008, 01:24, modificat 1 dată în total.

26 Iun 2007, 03:12
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
P.S Ma mira lipsa de credinta a unora!
Ce s-ar intampla daca copilul tau ar fi gay? Pai daca familiile ar trai in iubirea lui Cristos nu ar aparea astfel de anormalitati, pentru ca, Cristos isi apara turma.
....
Daca in cazul familiilor apar astfel de comportamente, atunci asta denota o viata in pacat a membrilor acestei familii.
.....
Doamne ajuta!!

putem fi anti/gay cat vrem, dar nu putem fi impotriva oamenilor, pentru ca sunt creatia lui Dumnezeu.
daca e vorba de lipsa mea de credinta, si eu ma mir de lipsa ei, ma rog Sa/mi dea mai multa pe viitor, dar nu astea sunt motivele.
omul nu traieste doar in cadrul familie sale si desi ea este un lucru f important in formarea unui om, nu prezinta girul unei personalitati, obiceiuri, credinte. Cristos isi apara turma, dar o si pune la incercari.
Doamne ajuta! ajuta/ma pe mine, necredinciosul, si pe ceilalti!

26 Iun 2007, 23:43
Profil YIM
Membru activ

Mi-am cerut scuze pentru acea afirmatie!!
Daca citim vietile Sfintilor vedem cat de mare importanta au avut familiile lor(in special mamele) in mantuirea lor.
De exemplu in cartea/filmul "Binecuvantata fii inchisoare!" , psalmii pe care i-a invatat autoare de la mama sa, au ajutat-o sa se converteasca in inchisoarea comunista si apoi sa iasa cu viata de acolo. Plus ca s-au mai convertit si altii pe lana ea.
Un studiu american arata ca daca credinta nu este sadita pana la 7 ani, atunci sunt mici sanse ca acel copil sa fie convertit.
Va rog sa nu diminuati importanta familiilor in viata crestina.
Anturajul si mediul poate rupe o ramura dar nu poate muta radacinile noastre!!
Doamne ajuta!!

27 Iun 2007, 07:28
Membru activ

Ma gandesc eu ca ar exista o educatia profunda si una superficiala.
Daca ruda ta a primit o educatie superficiala, e problema parintilor(ei vor fi trasi la raspundere in fata Domnului).
Daca totusi spui ca a primit o educatia buna(parintii fiind un exemplu), eu iti spun ca mai are timp pana la moarte sa-si aduca aminte unde-i sunt radacinile!! Domnul sa-l binecuvanteze pe acel om!!
Doamne ajuta!

27 Iun 2007, 08:18
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
n/am nici o ruda homosexuala, daca despre mine e vorba. nu din cate stiu eu, tratam un caz ipotetic. familiile au o imprtanta covarsitoare in educatia copiilor. orice comportament aiurea poate determina grave probleme in personalitatea copiilor, parintii care au probleme nerezolvate(de natura psihica, comportamentala sau care se confrunta in timpul educatiei copilului cu probleme care/i marcheaza negativ) pot ataca indirect educatia copilului. identificarea incorecta cu unul dintre parinti iarasi determina probleme, chiar de sexualitate. nu stiu f multe exact, eu doar incerc sa respect voia Domnului si in timp sper sa ma prind de ce, cu pasi marunti, poate ca sunt prea tanara ca sa/L inteleg asa cum e El, deocamdata functioneaza respectul. dar orice incercare imi va da, va trebui sa ridic capul si sa o accept, e si asta o cruce pentru cine are astfel de probleme in familie.

27 Iun 2007, 09:56
Profil YIM
Membru activ

Era pentru ce scrisese MariaB, nu pentru tine!!

27 Iun 2007, 14:50
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Era pentru ce scrisese MariaB, nu pentru tine!!

Am observat ca nu utilizezi citarea (care ar fi eliminat aceasta confuzie).
Deci un sfat tehnic: Daca folosesti butonul "Citeaza" din dreapta sus a mesajului la care vrei sa raspunzi, in dialogul de postare vei obtine mesajul initial intre niste markere de inceput si sfarsit. Dupa ce te obisnuiesti vei putea sa si editezi textul citat (de exemplu am sters iconita din mesajul tau original).
Daca nu e clar, mai intreaba.

27 Iun 2007, 15:22
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Iasi
Cele bune sa se adune, cele rele sa se spele!

Ultima oară modificat de cineforumiasi pe 30 Ian 2008, 00:09, modificat 1 dată în total.

27 Iun 2007, 16:07
Membru activ

Mersi Ioan. De abia acum am observat butonasul!! :D

27 Iun 2007, 18:39
Atentie: acest membru nu este catolic.

Daca unul din copii mei ar fi homosexual as lupta sa renunte la viata de pacat. Nu sa se casatoreasca cu o femeie neaparat. Ci sa renunte la viata de cuplu si sa-l caute din toata inima pe Hristos. Cred ca intr-un astfel de caz exista multa suferinta sufleteasca atat pentru parinti cat si pentru copil.
Dumnezeu sa ne ajute sa facem Voia Sa!
Hristos a inviat!

Dominus surrexit vere!

Imi place foarte mult raspunsul tau, sincer! Ma bucur ca nu-l repudiezi, nu-l izolezi, precum altii de aici ar face-o cu siguranta, ci i-l descoperi pe Cristos, il oferi lui Dumnezeu cu toata fiinta lui. E oribil sa-ti renegi copilul, ori il "accepti" (asa cum poti, rugandu-te pentru el si nu terorizandu-l) cu o viata asa sau il canalizezi spre Dumnezeu pentru o slujire sacra.

27 Iun 2007, 23:30
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 347 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35  Următorul