Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 347 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 31, 32, 33, 34, 35
Homosexualitatea 
Autor Mesaj
Membru Junior

Mesaj Re: Homosexualitatea
tot plimbandu-ma pe aici cu alte probleme mi-am amintit si de o veche problema a mea, va amintiti si voi... cumnatul meu ... si ca sa va tin la curent se pregateste sa aiba un copil. Aparitia unui copil nu poate fi niciodata ceva rau dar in cazul de fata eu sunt macinata de neliniste, sigur inca nu ma gandesc la astafoarte serios ca exinta doar intentia de a incerca... si ma gandesc ca poate nu o sa-i reuseasca.... Doamne iarta-ma .... Ca sa va "luminez" ca cred ca nici nu va inchipuiti (sau poate da?! ...) mama copilului va fi o fata casatorita cu alta fata 8-[ v-am pierdut; insamintatare jumate naturala jumate artificiala (deja trecem la "peste 18 ani")
Ma simt ca la emisiune "Viata bate filmul", si facad parte din categoria "toate mi-se intampla numai mie"
Dar nu vreau aici sa discut despre faptele celorlalti, ci ce ma sfatuiti sa-le spun copiilor (5 si 7 ani), ca altfel mi-o ia cumnatul inainte: la intrebarea celui de 7 ani de ce tu vii intotdeauna in romania cu prietenul tau? el a inceput sa le explice ca ei doi sunt cum sunt eu cu sotu; copii au spus ca asta nu se poate si eu am spus la fel si am lasat-o cum a cazut. Dar in viitor......?????

14 Ian 2011, 11:43
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
ralu scrie:
tot plimbandu-ma pe aici cu alte probleme mi-am amintit si de o veche problema a mea, va amintiti si voi... cumnatul meu ... si ca sa va tin la curent se pregateste sa aiba un copil. Aparitia unui copil nu poate fi niciodata ceva rau dar in cazul de fata eu sunt macinata de neliniste, sigur inca nu ma gandesc la astafoarte serios ca exinta doar intentia de a incerca... si ma gandesc ca poate nu o sa-i reuseasca.... Doamne iarta-ma .... Ca sa va "luminez" ca cred ca nici nu va inchipuiti (sau poate da?! ...) mama copilului va fi o fata casatorita cu alta fata 8-[ v-am pierdut; insamintatare jumate naturala jumate artificiala (deja trecem la "peste 18 ani")
Ma simt ca la emisiune "Viata bate filmul", si facad parte din categoria "toate mi-se intampla numai mie"
Dar nu vreau aici sa discut despre faptele celorlalti, ci ce ma sfatuiti sa-le spun copiilor (5 si 7 ani), ca altfel mi-o ia cumnatul inainte: la intrebarea celui de 7 ani de ce tu vii intotdeauna in romania cu prietenul tau? el a inceput sa le explice ca ei doi sunt cum sunt eu cu sotu; copii au spus ca asta nu se poate si eu am spus la fel si am lasat-o cum a cazut. Dar in viitor......?????
dupa cum spuneati: trecem la "peste 18 ani"...
multe lucuri normale si naturale nu inteleg copiii la varste mai mici
si nu e nevoie sa le explicam chiar totul
le spunem pur si simplu ca vor intelege mai tarziu

cea mai buna atitudine este: "am lasat-o cum a cazut"
pentru ca, daca se insista, copiii devin curiosi...

17 Ian 2011, 11:21
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
MariaB scrie:
multe lucuri normale si naturale nu inteleg copiii la varste mai mici
Toate lucrurile naturale şi normale pe pricep copiii de la vârste incredibil de mici; de multe ori cei maturi le explică cu întârziere(pentru că-i consideră proşti) lucruri pe care ei deja le cunosc.
Dacă se comunică cu ei încă din stadiul intrauterin, ei se nasc formaţi cu cunoştinţe nebănuite în subconştient.
Inteligenţa lor e direct proporţională cu afecţiunea primită de ei non-stop încă de la concepţie.
Indiferent de vârstă, toţi oamenii sunt spirite.
Citat:
dupa cum spuneati: trecem la "peste 18 ani"...
Ce legătură are priceperea păcatului cu intrarea deplină în drepturile cetăţeneşti?

Ultima oară modificat de Nae pe 17 Ian 2011, 20:36, modificat 1 dată în total.

17 Ian 2011, 15:51
Membru Senior

Locaţie: Suceava
ralu scrie:
ci ce ma sfatuiti sa-le spun copiilor (5 si 7 ani), ca altfel mi-o ia cumnatul inainte: la intrebarea celui de 7 ani de ce tu vii intotdeauna in romania cu prietenul tau? el a inceput sa le explice ca ei doi sunt cum sunt eu cu sotu; copii au spus ca asta nu se poate si eu am spus la fel si am lasat-o cum a cazut. Dar in viitor......?????

Adevarul, faptul ca unii (unele) au decis sa aiba un anumit comportament nu inseamna ca acesta trebuie ascuns dau cosmetizat pentru a fi prezentat copiilor.
Desigur adevarul este prezentat pe intelesul lor asa cum se face si cu celelalte lucruri pacatoase.

A fura e rau si e pacat desi sunt oameni care fac asta.
A ucide e rau si e pacat desi vedem oameni violenti la orice pas.
a trai impreuna o femeie cu alta femeie si a mai avea si un copil cu tata feminin e rau si e pacat chiar daca e vorba de o matusa.

Exista si aici o alegere, poti numi pacatul pe nume si copilul va creste cu acest adevar in minte (nu crestem intr-o lume perfecta si nu vad rostul sa ne prefacem ca este)
Sau putem da o explicatie de genul "asa sunt ei" "asa sau nascut" cladind posibilitatea ca acesta minciuna sa devina adevar si pentru ei ... admirand pe matusa care se poarta frumos si pentru care e perfect normal sa aiba ca sot o femeie ...

facebook: birsan.florin
ID Yahoo: florin.birsan
email: florin@birsan.ro

17 Ian 2011, 16:26
Profil YIM WWW
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
Abell scrie:
Exista si aici o alegere, poti numi pacatul pe nume si copilul va creste cu acest adevar in minte (nu crestem intr-o lume perfecta si nu vad rostul sa ne prefacem ca este)
Sau putem da o explicatie de genul "asa sunt ei" "asa sau nascut" cladind posibilitatea ca acesta minciuna sa devina adevar si pentru ei ... admirand pe matusa care se poarta frumos si pentru care e perfect normal sa aiba ca sot o femeie ...
Observ variantele, dar nu realizez fără dubii: ce promovaţi?

P.S. Exageraţi "politically correct" varianta a doua.

17 Ian 2011, 20:46
Membru Senior

Locaţie: Suceava
Nae scrie:
Observ variantele, dar nu realizez fără dubii: ce promovaţi?

P.S. Exageraţi "politically correct" varianta a doua.

Daca este ceva de promovat acela este cu siguranta: Adevarul despre pacat si practici pacatoase. Legaturile de tip homoxexual sunt pacate si trebuie tratate asa cum sunt indiferent de mediul in care sunt prezente sau de relatiile cu persoanele implicate in astfel de relatii.

Varianta a doua este din pacate o realitate pe care am auzit-o destul de des din gura multor homoxexuali. Ei nu sunt niciodata vinovati pentru pacatul lor, este mediul in care au crescut, sunt raspunsurile pe care le-au primit, asa au fost creati de Dumnezeu , dar ei niciodata ....

facebook: birsan.florin
ID Yahoo: florin.birsan
email: florin@birsan.ro

17 Ian 2011, 21:02
Profil YIM WWW
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
ralu scrie:
...Aparitia unui copil nu poate fi niciodata ceva rau dar...

1. Mai bine este să nu ai copii, dar să ai bunătate, căci pomenirea bunătăţii este nemuritoare; şi Dumnezeu o ştie şi oamenii o cunosc.
3. Mulţimea pruncilor la cei nelegiuiţi nu este de nici un folos; din mlădiţele lor spurcate nu se va înfige rădăcină în adânc şi nu vor avea temei nezdruncinat.(Solomon4,1.3)

18 Ian 2011, 03:56
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 347 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 31, 32, 33, 34, 35