Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Ce face o casnicie fericita ? 
Autor Mesaj
Membru Junior

Locaţie: Arad
Mesaj Ce face o casnicie fericita ?
E suficienta iubirea intr-o casnicie ?

ce considerati ca asigura fericirea intr-o casnicie ?

30 Mar 2006, 19:06
Profil YIM
Administrator

Locaţie: Cluj
Iubirea suficientă? Da, desigur, dar depinde ce înţelege fiecare prin iubire. Dacă prin iubire se înţelege fiorul împrietenirii, îndrăgostirii dintre doi, aceasta dispare repede şi nu clădeşte o căsnicie. Iubirea este un complex de sentimente şi raţiune (hotărâre, determinare, angajament) ce poate fi şi trebuie să fie cimentul căniciei.

Ce sigură fericirea? Hmmm... poate puţin cam filozofică întrebarea pentru mine, dar cred că sunt multe izvoarele de fericire într-o familie. Îţi găseşti fericirea în soţie, în copii... Iar cea mai durabilă fericire o găseşti în conştientizarea faptului că faci voia/planul lui Dumnezeu. La urma urmelor scopul (final al) căsătoriei nu este fericirea, dar urmându-l pe acesta vine (de regulă) şi fericirea.

30 Mar 2006, 21:47
Profil YIM WWW
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Ce face o casnicie fericita ?
Busy_Child scrie:
E suficienta iubirea intr-o casnicie?

cum observa si 'radukn', depinde mult de ceea ce intelegem prin iubire
daca tinem cont ca
Deus caritas est - Benedict XVI scrie:
termenul "iubire" a devenit astazi unul dintre cuvintele cele mai folosite si, de asemenea, unul dintre cele mai degradate, un cuvant caruia noi iii dam intelesuri complet diferite
putem raspunde la intrebare doar specificand sensul in care folosim acest termen
si pe Dumnezeu il iubim, dar nu ne casatorim cu El
cei care il iubesc pe Cristos se dedica lui in calugarie, dar este necesara si o chemare care sa stabileasca intre aspirant si Cristos legatura necesara
viitorul preot o iubeste pe Sfanta Fecioara Maria si iubeste Biserica
la 16 ani, primul sentiment de iubire pentru un coleg / o colega se simte intens, dar mai mult se simte decat este cu adevarat - fiind vorba de impactul puternic al unui nou sentiment
dupa majorat, lucrurile par sa intre pe un anumit fagas si intlanesti sau nu "jumatatea", dar impulsul sentimental este hotarator - personal, consider ca este vorba de o chemare care intemeiaza casatoria

pana nu demult, casatoriile nu luau in calcul sentimentele, ci erau contracte pe care le incheiau familiile tinerilor, si iubirea venea mai pe urma - amm exemplul bunicii mele (acum, are 92 de ani, s-a casatorit cu bunicul printr-un aranjament al familiei, cand ea avea doar 14 ani - asa erau obiceiurile atunci - si au avut patru copii, multe greutati... dar nimic din ce le-a fost imposibil nu le-a fost si absolut necesar...)

concluzia mea: iubirea nu este nici necesara, nici suficienta, ci este - si e minunat ca este!

Busy_Child scrie:
ce considerati ca asigura fericirea intr-o casnicie ?
intelegerea intre parteneri

31 Mar 2006, 07:33
Moderator

Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
MariaB scrie:
cei care il iubesc pe Cristos se dedica lui in calugarie,...

Dragă Maria, ai vrea să explicitezi ce-ai vrut să spui prin cuvintele de mai sus? Te întreb asta deoarece fiecare suflet e chemat la căsătoria mistică cu Domnul (i se spune şi unire mistică, dar cuvântul căsătorie mistică este mult mai precis), nu numai călugării şi călugăriţele.
De asemenea, cei care-L iubesc pe Christos nu aleg neapărat calea călugăriei, de parcă cei căsătoriţi nu L-ar iubi sau nu L-ar iubi îndeajuns.

MariaB scrie:
concluzia mea: iubirea nu este nici necesara, nici suficienta, ci este - si e minunat ca este!

Eu cred că iubirea este necesară, că "unde dragoste nu e nimic nu e," dar din nou, depinde ce înţelegem prin iubire, şi depinde la ce fel de necesitate ne referim. Iubirea, ca şi act liber de slujire şi dăruire deplină celuilalt, e necesară în căsătorie, dar înainte de căsătorie, în unele cazuri, ea poate lua forma unui angajament ferm şi liber, care vine mai mult din dragoste de părinţi decât din dragostea faţă de celălalt. Trebuie să existe însă de la bun început şi o deschidere spre a-l iubi pe celălalt, angajamentul este cel puţin un prim act de iubire, chiar dacă nu prea sentimental.

De asemenea, iubirea umană nu este suficientă, deoarece natura noastră decăzută ne trage mereu în jos. Iubirea sponsală are nevoie de ajutorul harului pentru a se ridica la înălţimea chemării ei, acest lucru a fost deseori afirmat de Magisteriul Bisericii. "Dacă nu va zidi Domnul casa, în zadar trudeşte ziditorul..." (Ps. 126)

31 Mar 2006, 11:13
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
leonard scrie:
MariaB scrie:
cei care il iubesc pe Cristos se dedica lui in calugarie,...

Dragă Maria, ai vrea să explicitezi ce-ai vrut să spui prin cuvintele de mai sus? Te întreb asta deoarece fiecare suflet e chemat la căsătoria mistică cu Domnul (i se spune şi unire mistică, dar cuvântul căsătorie mistică este mult mai precis), nu numai călugării şi călugăriţele.
De asemenea, cei care-L iubesc pe Christos nu aleg neapărat calea călugăriei, de parcă cei căsătoriţi nu L-ar iubi sau nu L-ar iubi îndeajuns.
cand il iubesti numai si numai pe Cristos, asa incat niciun om nu poate participa la aceasta iubire, atunci te dedici cu totul lui (calugar sau tertiar)
iubirea de Cristos impartita cu cel care este "jumateta mea" se imbogateste altfel - este un alt pahar, tot plin, dar intr-o alta forma

31 Mar 2006, 11:29
Administrator

Locaţie: Cluj
MariaB scrie:
atunci te dedici cu totul lui (calugar sau tertiar)

Not again! #-o Personal fac icter cand aud de "dedicarea totala"... #-o

31 Mar 2006, 11:45
Profil YIM WWW
Moderator

MariaB scrie:
cand il iubesti numai si numai pe Cristos, asa incat niciun om nu poate participa la aceasta iubire, atunci te dedici cu totul lui (calugar sau tertiar)

Sper că ştii că terţiari pot fi şi familiştii. De exemplu, bunicul soţiei mele este terţiar franciscan.
Acum înţeleg ce ai vrut să spui mai înainte, numai că ai fost cam scumpă la vorbă :wink: şi puteai fi interpretată greşit. Pe de altă parte, să ştii că şi iubirea celui căsătorit faţă de Christos e unică, alteri incommunicabilis - adică nu se poate transfera altuia (e iubirea creaturii faţă de Creator, include adoraţia, "latria"), e unică, doar că nu este exclusivă, ci inclusivă. Adică de dragul Lui iubim şi pe celălalt, răsfrângem asupra lui, pe cât ne este cu putinţă, iubirea sponsală pe care-o experimentăm în Christos. Aici e diferenţa. Ştiu că asta ai vrut să spui, am vrut doar să încerc să fiu mai precis terminologic.

MariaB scrie:
iubirea de Cristos impartita cu cel care este "jumateta mea" se imbogateste altfel - este un alt pahar, tot plin, dar intr-o alta forma

Foarte frumos spus.

31 Mar 2006, 12:01
Profil WWW
Moderator

radukn scrie:
MariaB scrie:
atunci te dedici cu totul lui (calugar sau tertiar)

Not again! #-o Personal fac icter cand aud de "dedicarea totala"... #-o

:D Cred că e doar o dificultate de exprimare, "but she means it right"
Dedicarea totală la care se referea este de fapt sinonim cu "unică," "neîmpărţită." Ca să-l citez pe Sf. Ioan Gură de Aur, "Christos, iubind Biserica, nu-L iubea mai puţin pe Tatăl." Adică mirele, iubindu-şi mireasa în mod sfânt, nu-L iubeşte mai puţin pe Christos. Pentru călugări şi călugăriţe însă Mirele este Christos, la ei dedicarea totală înseamnă dedicarea exclusivă.

31 Mar 2006, 12:07
Profil WWW
Preot

Daca este o iubire adevarata celelalte vin dupa:respectul, tandretea, colaborarea...

02 Apr 2006, 18:01
Profil YIM
Membru nou

Daca este o iubire adevarata celelalte vin dupa:respectul, tandretea, colaborarea...

Intr-adevar,intr--o relatie de iubire cel mai imortant lucru dupa sentimentul propriu-zis este respectul fata de persoana iubita.

10 Iun 2006, 14:42
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul