Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Casatoria mixta in biserica ortodoxa 
Autor Mesaj
Membru nou

Mesaj Casatoria mixta in biserica ortodoxa
Buna ziua,
As dori sa stiu care sunt procedurile in Biserica Catolica pentru o casatorie mixta. Eu sunt de religie romano-catolica, viitorul sot este de religie ortodoxa, iar cununia religiosa am hotarat sa o facem intr-o biserica ortodoxa. Care sunt procedurile in acest caz pentru binecuvintarea din partea religiei catolice (pregatire, spovada, la cine sa apelez etc.)?
Multumesc

22 Mar 2015, 22:17
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Casatoria mixta in biserica ortodoxa
daniela_ scrie:
Buna ziua,
As dori sa stiu care sunt procedurile in Biserica Catolica pentru o casatorie mixta. Eu sunt de religie romano-catolica, viitorul sot este de religie ortodoxa, iar cununia religiosa am hotarat sa o facem intr-o biserica ortodoxa. Care sunt procedurile in acest caz pentru binecuvintarea din partea religiei catolice (pregatire, spovada, la cine sa apelez etc.)?
Multumesc

Casatoria religioasa in rit ortodox se va desfasura exact asa cum va va spune preotul oficiant, iar prin aceasta casatorie vei fi considerata casatorita in Biserica Catolica.
Tu, ramanand catolica, nu ai nimic de facut in plus. Dar, daca vrei, poti cere o binecuvantare de la un preot catolic.
Pregatirea pentru casatorie se face cu un preot catolic daca urmeaza o casatorie catolica.
Inteleg ca nu ai un preot cu care sa vorbesti. Daca vrei sa o faci totusi, mergi la vicarul din parohia unde locuiesti...

Succes si casa de piatra!

28 Mar 2015, 20:44
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ]