Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 150 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Următorul
Pastorala divortatilor 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Cristos a venit sa implineasca legea, nu sa o aplice... fratilor...
Legea lui a fost iubirea!! Pe care voi nu stiu la ce nivel o practicati.... dar el isi da viata pt fratii lui nenorociti... Asta este crestinismul nu litera legii!!!

22 Mai 2007, 20:55
Profil YIM WWW
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Nu exista iubire fara dreptate (de ce iti bati / certi copilul cand face o greseala?).

Iubirea lui Dumnezeu este Dreptatea lui absoluta.

22 Mai 2007, 21:26
Profil WWW
Membru Senior

Am si eu o intrebare: cand are loc separarea in felul in care biserica o cere, oare, sotul "parasit" practic, nu poate intenta divort, pe motivul parasirii domiciliului, al refuzului relatiilor maritale? Nu ma pricep eu cam deloc la drept, dar poate stie cineva.
Divortul legal dar fara ca persoana in cauza sa se recasatoreasca sau sa traiasca in concubinaj e ok din punctul de vedere al BC?
Nu stiu daca si in Romania, dar parca sunt tari in care se poate acorda divortul legal numai la solicitarea uneia din parti (poate am inteles eu gresit, ca sunt pe langa subiect, nu m-a interesat).

Gandind lumeste, odata cu divortul se poate stabili si o pensie alimentara pentru copii, sau se poate obtine un ordin de interdictie, in anumite cazuri dramatice. In cazul separarii se mai poate obtine vreun ajutor pentru copii, sau o protectie fata de barbatul violent?

22 Mai 2007, 21:44
Profil YIM
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Cristina, din cate stiu eu (nu m-a interesat problema in mod particular :) ):

Da, celalalt ar putea intenta divort pentru parasirea domiciliului, dar faptul ca legea omeneasca ii permite nu inlatura sau ocoleste Legea Dumnezeiasca.
Divortul civil este admis (de nevoie) de BC, dar, din nou, cu pastrarea Legii Dumnezeiesti (=castitate).

Faptul ca legile facute de oameni nu sunt in acord cu cele ale lui Dumnezeu inseamna doar ca oamenii gresesc, nu ca Dumnezeu este (prea) neindurator (sau nerealist :wink: ).

Evident, sunt situatii grele, pentru toate partile implicate, inclusiv (mai ales) pentru copii. In acest sens eforturile (si civile si duhovnicesti) trebuie sa fie maxime pentru a nu se ajunge la ele.

Eu personal cred ca un sot violent, etc, poate fi intors la calea cea buna (uneori insa cu eforturi supraomenesti).

22 Mai 2007, 22:07
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
In cazul separarii se mai poate obtine vreun ajutor pentru copii, sau o protectie fata de barbatul violent?

Da, din câte ştiu, în cazul separării în fapt se poate obţine, în anumite condiţii, pensie de întreţinere pentru copiii minori sau care, aflaţi în continuarea neîntreruptă a studiilor, nu au împlinit încă 25 de ani sau 26 de ani în cazul anumitor forme de învăţământ.
Ordinul judecătoresc de protecţie faţă de partenerul violent nu există, deocamdată, în legislaţia noastră (sau nu exista cel puţin în urmă cu câţiva ani când am cercetat ultima dată chestiunea).

http://www.catehism.ro

22 Mai 2007, 23:14
Profil WWW
Membru Senior

Cristina, din cate stiu eu (nu m-a interesat problema in mod particular :) ):

Da, celalalt ar putea intenta divort pentru parasirea domiciliului, dar faptul ca legea omeneasca ii permite nu inlatura sau ocoleste Legea Dumnezeiasca.
Divortul civil este admis (de nevoie) de BC, dar, din nou, cu pastrarea Legii Dumnezeiesti (=castitate).

Corect,asta voiam sa stiu.
Ioan scrie:
Faptul ca legile facute de oameni nu sunt in acord cu cele ale lui Dumnezeu inseamna doar ca oamenii gresesc, nu ca Dumnezeu este (prea) neindurator (sau nerealist :wink: ).

Si aici sunt de acord.

Ioan scrie:
Evident, sunt situatii grele, pentru toate partile implicate, inclusiv (mai ales) pentru copii. In acest sens eforturile (si civile si duhovnicesti) trebuie sa fie maxime pentru a nu se ajunge la ele.

Eu personal cred ca un sot violent, etc, poate fi intors la calea cea buna (uneori insa cu eforturi supraomenesti).

Eu sper... numai ca nu sunt de acord cu riscurile la care suntsupusi copiii, mai alescu situatii de genul violarii copilului... o bataie rea o mai uiti, dar asa ceva are urmari prea grave. Si eu stiu o situatie asemanatoare cu ce a povestit pr. George... Nu s-a terminat la fel de grav, dar fata, dupa ce a scapat de mai multe ori din mainile tatalui, intr-una din dati, s-a dus la prietenul pe care il avea atunci spunandu-i ca nu vrea sa fie tata primul :cry: ... si, macar de grija asta a scapat desi nu era pregatita pentru asa ceva. Nu s-a casatorit cu baiatul acela. Tatal era bolnav mintal.
Nu cred ca e drept sa supui copiii la asa ceva.

Fortunatus scrie:
Da, din câte ştiu, în cazul separării în fapt se poate obţine, în anumite condiţii, pensie de întreţinere pentru copiii minori sau care, aflaţi în continuarea neîntreruptă a studiilor, nu au împlinit încă 25 de ani sau 26 de ani în cazul anumitor forme de învăţământ.
Ordinul judecătoresc de protecţie faţă de partenerul violent nu există, deocamdată, în legislaţia noastră (sau nu exista cel puţin în urmă cu câţiva ani când am cercetat ultima dată chestiunea).

E buna treaba cu pensia, dar, in cazul partenerului violent, uneori,daca nu se poate obtine o protectie serioasa, cred ca se impune divortul.

23 Mai 2007, 07:17
Profil YIM
Membru Senior

Nu exista iubire fara dreptate (de ce iti bati / certi copilul cand face o greseala?).

Iubirea lui Dumnezeu este Dreptatea lui absoluta.

As spune ca dreptatea lui Dumnezeu este milostenia...
Oamenii dau cu bata, Dz este milostiv... asta nu intelegem noi oamenii...
Dz nu are aceeasi masura cum avem noi oamenii, El este dincolo de ceea ce gandeste omul. Isus este exemplul!
Repet> Isus desavarseste legea iubirii, nu aplica legea farizaica... care apasa pe umerii omului... Masura dreptatii este milostenia...

23 Mai 2007, 09:35
Profil YIM WWW
Membru Senior

Protectia in tara noastra, cred ca e valabila peste tot, si/o ia fiecare... Femeia poate parasi localitatea de convietuire cu acel barbat...

In Italia, daca 2 soti s/au despartit si au intentat divortul, daca petrec 3 zile impreuna in timpul procesului se considera reconcilere si procedura de divort se ia de la capat..

23 Mai 2007, 09:37
Profil YIM WWW
Membru Senior

Exact aici am dorit sa ajung,,,
puteai sa o spui de la inceput...
si sa vorbesti despre cazul real care te preocupa...

pr.george scrie:
În BO se acceptă cel mult 3 căsătorii, preotul care săvârşeşte a 4 a căsătorie poate fi caterisit. A patra căsătorie este considerată desfrâu şi nu se celebrează.
in BO din Romania, nu in toate BO

pr.george scrie:
Credeţi că acea femeie a păcătuit că nu a rămas cu soţul ei?
sigur ca nu
s-a mai spus; despartirea este apropbata si recomandata in BC, in cazuri de acest gen
dar despartirea nu insemana ca "ai verde" la recasatorire

23 Mai 2007, 10:24
Membru Senior

felicia scrie:
Exact aici am dorit sa ajung,,,
puteai sa o spui de la inceput...
si sa vorbesti despre cazul real care te preocupa...

Nu stiu al ce va referiti... pe mine ma preocupa multe lucruri... v/as ruga sa dati tot citatul ca sa stie lumea despre ce este vorba cu @ajungerea@

23 Mai 2007, 11:00
Profil YIM WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 150 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Următorul