Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 150 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 15  Următorul
Pastorala divortatilor 
Autor Mesaj
Membru Senior

ai un soţ bun,

Ce anume va indreptateste sa credeti asta? :)
pr.george scrie:
În BO se acceptă cel mult 3 căsătorii, preotul care săvârşeşte a 4 a căsătorie poate fi caterisit.

Cred ca am mai spus-o: am o prietena care s-a cununat de patru ori la acelasi preot, la aceeasi biserica. Am fost de fata la toate cele patru evenimente. Cand am intrebat-o de aceasta, stiti ce mi-a zis ea: "Ce treaba are el? Eu ii dau banii pe care mi-i cere si el ma cununa si de douazeci de ori!"
pr.george scrie:
A patra căsătorie este considerată desfrâu şi nu se celebrează.

Conform evangheliei, incepand cu a doua este desfrau, chiar daca in BO se numeste iconomie. :wink:
felicia scrie:
Ceea ce face femeia respectiva ce ai dat/o de exemplu eu numesc sinucidere

Isus o numeste "ducerea crucii". Ea este fericita, e in comuniune cu Isus, ar fi distrusa daca ar divorta (face parte din categoria sfintilor tacuri, de care vorbeam pe un alt topic, o admir din tot sufletul si ma rog deseori pentru ea). E diferenta evanghelica dintre doar a fi din lume (dar a trai cu un picior in imparatie) si a fi al lumii. Ai citit viata sfintei Rita din Cascia? Acestea trebuie sa fie modelele unui crestin, nu "Tradati in dragoste" sau "Test de fidelitate". A ierta de saptezeci de ori cate sapte... A-ti dobandi cununa din viata aceasta... Isus nu ne-a propus calea usoara, ci calea stramta.

Ultima oară modificat de dia pe 22 Mai 2007, 14:41, modificat 1 dată în total.

22 Mai 2007, 14:39
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Ea este fericita, ar fi distrusa daca ar divorta.

Te/ai gandit vreodata ca si violenta creeaza dependenta??

22 Mai 2007, 14:41
Profil YIM WWW
Preot ortodox

Locaţie: Timisoara
pr.george scrie:
ai un soţ bun,

Ce anume va indreptateste sa credeti asta? :)
pr.george scrie:
În BO se acceptă cel mult 3 căsătorii, preotul care săvârşeşte a 4 a căsătorie poate fi caterisit.

Cred ca am mai spus-o: am o prietena care s-a cununat de patru ori la acelasi preot, la aceeasi biserica. Am fost de fata la toate cele patru evenimente. Cand am intrebat-o de aceasta, stiti ce mi-a zis ea: "Ce treaba are el? Eu ii dau banii pe care mi-i cere si el ma cununa si de douazeci de ori!"
pr.george scrie:
A patra căsătorie este considerată desfrâu şi nu se celebrează.

Conform evangheliei, incepand cu a doua este desfrau, chiar daca in BO se numeste iconomie. :wink:
felicia scrie:
Ceea ce face femeia respectiva ce ai dat/o de exemplu eu numesc sinucidere

Isus o numeste "ducerea crucii". Ea este fericita, e in comuniune cu Isus, ar fi distrusa daca ar divorta (face parte din categoria sfintilor tacuri, de care vorbeam pe un alt topic, o admir din tot sufletul si ma rog deseori pentru ea). E diferenta evanghelica dintre doar a fi din lume (dar a trai cu un picior in imparatie) si a fi al lumii. Ai citit viata sfintei Rita din Cascia? Acestea trebuie sa fie modelele unui crestin, nu "Tradati in dragoste" sau "Test de fidelitate". A ierta de saptezeci de ori cate sapte... A-ti dobandi cununa din viata aceasta...

1.Lipsa de înţelegere.
2. Aşa cum am mai scris preotul respectiv a încălcat grav legislaţia şi în mod normal ar fi trebuit caterisit.
3.Conform Evangheliei noi trebuie să judecăm cu credinţă, cu iubire, cu înţelegere dar noi de multe ori îngropăm iubirea lui Dumnezeu cu intransigenţa noastră.

22 Mai 2007, 14:45
Membru Senior

Dar tu te-ai gandti vreodata ca, avandu-l pe Isus in inima, poti sa fii fericit ORICUM si ORIUNDE? Intrebarea ta o poti raporta la martirii inchisorilor, care nu si-au tagaduit credinta, cand un simplu "nu cred in Dumnezeu" i-ar fi scutit de ani intregi de torturi bestiale si de privatiuni dezumanizante. Ei au fost dependenti de violenta? Nu, au fost dependenti de Cristos. La fel, aceasta femeie care refuza divortul (pentru ca astfel isi refuza crucea) e deopotriva de martira si sunt convinsa ca sacrificiul ei este bineplacut Domnului. Felicia, ai citit vreo carte scrisa de un crestin care a indurat inchisorile comuniste pentru credinta lui?

22 Mai 2007, 14:45
Membru Senior

Locaţie: Iasi
Cele bune sa se adune, cele rele sa se spele!

Ultima oară modificat de cineforumiasi pe 30 Ian 2008, 00:02, modificat 1 dată în total.

22 Mai 2007, 14:49
Membru Senior

Imi pare rau, dar ceea ce numesti tu asemanare, eu nu numesc... Nu pun pe acelasi calapod nefericirea intr/o casatorie cu martirii... Sunt dupa mine lcururi foarte distincte... nu se pupa...

Si daca persoana respectiva are si copii, intaresc ce am spus mai devreme, este omucidere...

22 Mai 2007, 14:52
Profil YIM WWW
Membru Senior

dia scrie:
Dar tu te-ai gandti vreodata ca, avandu-l pe Isus in inima, poti sa fii fericit ORICUM si ORIUNDE? Intrebarea ta o poti raporta la martirii inchisorilor, care nu si-au tagaduit credinta, cand un simplu "nu cred in Dumnezeu" i-ar fi scutit de ani intregi de torturi bestiale si de privatiuni dezumanizante. Ei au fost dependenti de violenta? Nu, au fost dependenti de Cristos. La fel, aceasta femeie care refuza divortul (pentru ca astfel isi refuza crucea) e deopotriva de martira si sunt convinsa ca sacrificiul ei este bineplacut Domnului. Felicia, ai citit vreo carte scrisa de un crestin care a indurat inchisorile comuniste pentru credinta lui?

Nu orice suferinţă este martiriu. Este rău trasă de păr explicaţia.

Multumimi de interventii!!!
Subscriu!

22 Mai 2007, 14:53
Profil YIM WWW
Membru Senior

Ultima oară modificat de cineforumiasi pe 30 Ian 2008, 00:02, modificat 1 dată în total.

22 Mai 2007, 14:54
Membru Senior

Citat:
Te/ai gandit vreodata ca si violenta creeaza dependenta??

Ai cunoscut vreodata un astfel de om? Cum poate un om ca acesta cum spui tu "dependent de violenta" sa zambeasca si sa radieze fericire la Liturghie?

Domnule cred ca ati confundat persoana catre care doriti sa va adresati!!

Daca Felicia zice ca-i omucidere eu zic ca va avea cununa in ceruri.

Cine avea cununa ca nu am prins ideea??

22 Mai 2007, 14:57
Profil YIM WWW
Membru Senior

22 Mai 2007, 15:02
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 150 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 15  Următorul