Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 150 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Următorul
Pastorala divortatilor 
Autor Mesaj
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Citat:
Împărtăşanie spirituală

Practică de evlavie care constă în unirea spirituală a credinciosului cu Mântuitorul care se jertfeşte la Sfânta Liturghie sau care e prezent în Sfânta Euharistie, când nu există posibilitatea împărtăşirii sacramentale cu el.

Citat din Mic dicţionar creştin catolic al Pr. Ioan Tamaş.

Mda, posibil. Eu as vedea totusi aici piedici de ordin material (gen mancat inainte), dar nu spirituale (gen pacat pe suflet). Dar poate ca gresesc...

28 Mai 2007, 15:41
Profil WWW
Membru Senior

Danutz scrie:
Citat:
Împărtăşanie spirituală

Practică de evlavie care constă în unirea spirituală a credinciosului cu Mântuitorul care se jertfeşte la Sfânta Liturghie sau care e prezent în Sfânta Euharistie, când nu există posibilitatea împărtăşirii sacramentale cu el.

Citat din Mic dicţionar creştin catolic al Pr. Ioan Tamaş.

Mda, posibil. Eu as vedea totusi aici piedici de ordin material (gen mancat inainte), dar nu spirituale (gen pacat pe suflet). Dar poate ca gresesc...

De ce nu şi, şi...?

Am găsit tardiv un articol despre Euharistie al Arhiepiscopului Raymond Burke de St. Louis. Articolul comentează Enciclica Papei Ioan Paul al II-lea Ecclesia de Eucharistia.

Citat:
Whenever we experience a period of time during which we may not receive Holy Communion because we are guilty of a mortal sin which we have not confessed in the Sacrament of Penance or because we are, in some other way, not properly disposed to receive, then we unite ourselves to Christ in the best possible way by expressing, in prayer, our desire to receive Him. God always responds to our act of spiritual communion with the help of His grace. Regarding spiritual communion, Pope John Paul II quotes St. Teresa of Avila, doctor of the Church:

"When you do not receive communion and you do not attend Mass, you can make a spiritual communion, which is a most beneficial practice; by it the love of God will be greatly impressed on you" (no. 34b).

În limba română Ecclesia de Eucharistia.

Ecclesia de Eucharistia, 34 scrie:
Euharistia apare, aşadar, ca apogeul tuturor sacramentelor, căci duce la desăvârşire comuniunea cu Dumnezeu Tatăl, datorită identificării cu Fiul unic prin lucrarea Duhului Sfânt. Având o credinţă pătrunzătoare, unul dintre marii autori ai tradiţiei bizantine exprima acest adevăr în legătură cu Euharistia: "Acest mister este atât de desăvârşit, spre deosebire de oricare alt rit, încât conduce spre vârful cel mai înalt al bunurilor, unde se găseşte şi sfârşitul suprem al oricărui efort uman. Căci în el îl întâlnim pe Dumnezeu, iar Dumnezeu se uneşte cu noi în modul cel mai desăvârşit"69. Tocmai de aceea, e necesar să cultivăm în inimi dorinţa constantă după sacramentul Euharistiei. În felul acesta s-a născut practica "împărtăşirii spirituale", în mod fericit prezentă în Biserică de multe secole şi recomandată de sfinţii învăţători ai vieţii spirituale. Sfânta Tereza a Pruncului Isus scria: "Când nu primiţi împărtăşania la Liturghia pe care o ascultaţi, împărtăşiţi-vă în mod spiritual, căci este ceva foarte avantajos...; astfel, veţi imprima în voi o iubire adâncă faţă de Domnul nostru"70.

28 Mai 2007, 15:46
Membru Senior

Sincer nu am citit cu mare atentie ultimele postari, dar am inteles cateva lucruri si ma simt dator sa fac cateva precizari:
1. Divortul nu este acceptat de BC datorita faptului ca ce Dumnezeu a unit omul sa nu desparta";
2. Din cate stiu divortul este acceptat numai in cazul adulterului;
3. Indiferent de ce nu ne convine consider ca doctrina BC trebuie respectata deoarece suntem catolici;
4. Nu este o solutie divortul si recasatorirea in BO.
O sa revin dupa ce o sa recitesc din C.C.E.O. capitolul referitor la acest lucru.
Vedeti si exemplul Sf. Rita care a suportat un barbat "imposibil", in rest despre unele precizari legate de divortul civil daca aveti anumite intrebari va stau la dispozitie pe PM .

29 Mai 2007, 21:22
Preot

Locaţie: Ploiesti
2. Din cate stiu divortul este acceptat numai in cazul adulterului;

Notiunea de divort, pentru un catolic, are doar o conotatie juridica laica.

In caz de neintelegeri majore intre soti (incluzand si spetza adulterului...neiertat de partener / partenera) se poate ajunge la separare vremelnica.

Daca aceasta neiertare dintre soti se prelungeste...se prelungeste si separarea sotilor, in cazuri deosebite...chiar pana la moarte.

Separarea, in aceste cazuri, impune indeplinirea obligatiilor materiale fata de sotul / sotia de care s-a facut separarea, precum si indeplinirea obligatiilor sufletesti: castitate inafara cuplului casatorit legitim / religios.

30 Mai 2007, 12:54
Membru Senior

Pentru a nu se ajunge la divort, trebuie ca si casatoria care va fi incheiata sa fie foarte bine pregatita si alegerea casatoriei f bine facuta. Tocmai de aceea o cunoastere f buna a viitorilor soti este mai mult decat necesara. Faptul ca astazi casatoriile nu mai sunt asa solide provine si din faptul ca se pleaca de la conceptul ca este doar un simplu act si nimic mai mult, nu o realitate sociala si spirituala. Casatoria nu e doar o unire sexuala si/sau materiala ci este deasupra acestora avand o implinire spirituala. Daca reducem totul la nivelul unui act, din punctul meu de vedere, nici nu putem vorbi de casatorie ci doar de o impreuna-locuire. Or o casatorie, trebuie sa presupuna mai intai de toate dimensiunea spirituala si apoi restul, care o completeaza.

11 Iun 2007, 18:59
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
Ca de-obicei, apar si eu tarziu, dupa incheierea discutiilor. Dar findca am vazut ca a participat si Felicia foarte puternic la discutie, imi permit sa-i amintesc ca in primele luni de aparitii la Medjugorje, vizionarii, copii fiind, ii puneau Gospei o gramada de intrebari cu caracter personal, din partea lor sau a altor persoane care ii rugau in acest sens. Una din aceste intrebari a venit de la o femeie care avea un sot de nesuportat si suna cam asa : sa raman cu el sau sa-l paraseasca? Raspunsul a fost fara echivoc : sa ramana caci asta este crucea ei. N-am citat exact dar o pot face, la nevoie.

Stiti probabil, de pe alte topicuri pe care am participat la discuti ca eu ma aflu in situatia cea mai "ingrata" daca o pot numi astfel. Totusi, cred ca BC ar trebui sa acorde o mai mare atentie celor despartiti si sa le dea macar o a doua sansa; exista cazuri in care sotul parasit si vitoarea partenera nu au nici o vina, cum este cazul meu; imi iubesc sotul enorm de mult si si el pe mine la fel; a nu fi ramas impreuna ar fi insemnat ca el sa imbatraneasca singur pe lume (nu mai are absolut pe nimeni pe lume) iar eu sa traiesc o viata in singuratate, incepand cu varsta de 22 de ani. Nu stiu daca, oameni fiind si supusi greselii, am fi putut sta departe unul de celalalt. Aici nu e vorba de relatiile sexuale ci de viata impreuna. Un preot romano-catolic, la spovada, cand i-am spus ca noi doi nu locuim impreuna si nici nu avem relatii de tip conjugal, dar ne intalnim si formam un cuplu in devenire, urmand sa ne casatorim, mi-a spus ca nu e bine nici asa findca dam un exemplu prost celor din jur care isi imagineaza ca noi traim impreuna; era un preot in varsta,franciscan, de la Catedrala Sf. Iosif; mi se pare ca a si murit. Deci...cum ramane cu convietuirea fara relatii conjugale?

16 Aug 2007, 14:06
Membru Senior

Locaţie: ORADEA
Un preot romano-catolic, la spovada, cand i-am spus ca noi doi nu locuim impreuna si nici nu avem relatii de tip conjugal, dar ne intalnim si formam un cuplu in devenire, urmand sa ne casatorim, mi-a spus ca nu e bine nici asa findca dam un exemplu prost celor din jur care isi imagineaza ca noi traim impreuna; era un preot in varsta,franciscan, de la Catedrala Sf. Iosif; mi se pare ca a si murit. Deci...cum ramane cu convietuirea fara relatii conjugale?

Este mare diferenta din punct de vedere moral intre a da un exemplu prost si adulter, prima situatie fiind preferabila celei de a doua.

16 Aug 2007, 14:38
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Totusi, cred ca BC ar trebui sa acorde o mai mare atentie celor despartiti si sa le dea macar o a doua sansa; exista cazuri in care sotul parasit si vitoarea partenera nu au nici o vina

Sper sa nu repet ceea ce s-a mai spus pentru ca nu am urmarit acest topic cu foarte mare atentie.
Tocmai pentru ca intelege greutatile prin care trec cei ca dvs Biserica Catolica chiar acorda o mare atentie celor divortati insa nu poate sa admita ceea ce Domnul a interzis.
Este adevarat ca este extrem de trista o casnicie ratata cum este cazul casniciei sotului dvs.
Insa ca si in cazul relatiei intre o tanara si un preot catolic pe care ati amintit-o in topicul "stupoare" sunt lucruri care nu se fac: nu te indragostesti de un preot catolic sau de un barbat insurat (divortat) sau daca o faci iti asumi si consecintele. Nu trebuie sa ne asteptam ca Biserica sa dea unda verde pentru toate slabiciunile noastre.
Cu siguranta Domnul vede dorinta onesta pe care o aveti de a-I fi pe plac si va gasi o solutie pentru situatia dvs., insa cu siguranta aceasta solutie nu va consta in schimbarea Invataturii Bisericii.

18 Aug 2007, 00:17
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
maryam scrie:
Totusi, cred ca BC ar trebui sa acorde o mai mare atentie celor despartiti si sa le dea macar o a doua sansa; exista cazuri in care sotul parasit si vitoarea partenera nu au nici o vina

Insa ca si in cazul relatiei intre o tanara si un preot catolic pe care ati amintit-o in topicul "stupoare" sunt lucruri care nu se fac: nu te indragostesti de un preot catolic sau de un barbat insurat (divortat) sau daca o faci iti asumi si consecintele. Nu trebuie sa ne asteptam ca Biserica sa dea unda verde pentru toate slabiciunile noastre.

As zice ca s-a pus punctul pe i. Bravo! =D>

18 Aug 2007, 02:28
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
Slabiciune??? Asa se numeste acum dorinta de a intemeia o familie? Asa se numesc sentimentele sincere dintre doi oameni? Ma indoiesc ca cineva imi poate cere sa gasesc un sot pe care sa-l incerc ca pe pantofi : daca nu e divortat, merge, chiar daca nu-l iubesc dar dau dovada de tarie - daca sunt 38 merge, chiar daca nu-mi plac si ma strang dar dau dovada de consecventa sui nu ma abat de la regula.
Lucrurile nu stau chiar asa in viata reala. Sentimentele se pot controla, in cazul in care sunt de tipul celor amintite (continui sa cred ca domnisoara "violata" de un preot romano-catolic este o mitomana) dar nu poti cere unui om sa se condamne la singuratate pentru ca biserica, oricare ar fi ea, e rigida si aplica acelasi tratament pentru toti in numele unei egalitati false, in realitate; nu porti trata cu aspirina pe cel alergic la acidacetilsalicilic doar pentru ca acesta este tratamentul standard, fiindca il omori.
Ar mai fi multe de spus dar nu mai am timp de polemica. Dumnezeu e sus si vede...candva, o slabiciune a a mea il va lovi si pe cel care judeca...atunci va intelege ca sacrificiul de dragul sacrificiului nu are nimic nobil; e prostie curata si ingamfare cat cuprinde.

20 Aug 2007, 09:55
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 150 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Următorul