Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 150 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Următorul
Pastorala divortatilor 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Exact aici am dorit sa ajung,,, este inuman mai intai si apoi necrestin...

Cred ca Biserica catolica, din prudenta afirma aceste lucurui radicale... ca daca ar da dezlegare la divorturi si alte chestii de astea, ar fi buluc probabil sau nu stiu ce crede ea, sa nu se faca abuz... Din prudenta...

Dar vorbind la rece, este absurd sa se generalizeze... si sa nu o lase pe biata femeie sa ia parte crestineste la viata bisericii si sa ai un suflet care sa o iubeasca si sa fie iubita...

ai vorbit despre o situatie ipotetica pentru a ajunge la concluzia ca BC greseste (e necrestineste...) cand impune casatoria pe viata (viata partenerului...)

BC se ingrijeste de demintatea si siguranta sotilor si copiilor in cadrul casatoriei, recomandand separarea in cazuri extreme precum cel ipotetic adus aici in discutie
daca BC nu accepta recasatorirea in timpul vietii celuilalt sot, nu o face pentru a incuraja omuciderea (sa il omori ca sa te poti recasatori...), ci o face din constiinta crestina ca omului intotdeauna trebuie sa i se mai acorde o sansa (cam asta este regula generala dupa care ne spovedim si ne tot spovedim, si BC nu ne refuza niciodata... nici dupa trei spovezi pe aceeasi trema...)

daca s-a ajuns la o situatie conflictuala intr-un mariaj, nu este NICIODATA doar din cauza unuia dintre soti!!!

acum, ca am stabilit care este contextul pretentiilor BC, spune-ne despre cazul real care te preocupa

si eu stiu cazuri de femei care au permis partenerului de viata sa profite de copii, dar daca nu s-au despartit nu din cauza Biserici nu s-au despartit - in cele mai multe astfel de cazuri, te asigur ca nu parerea Bisericii este prima luata in considerare

24 Mai 2007, 07:03
Membru Senior

CITAT ai vorbit despre o situatie ipotetica pentru a ajunge la concluzia ca BC greseste (e necrestineste...) cand impune casatoria pe viata (viata partenerului...)

Nu am afirmat ca BC greseste... chiar am si expus punctul ei de vedere...
Eu doar accentuam accesul la Eharistie, indiferent de ce se intampla cu o casatorie... in limitele invataturii crestine...
Biserica in materie de morala si credinta este infailibila, nu?

Aici se vorbeste doar de cazuri ipotetice nu personale...

Consider ca un parinte care nu se desparte de celalalt in cazul in care este un pericol grav pt copii este omucidere! Asta este parerea mea!

24 Mai 2007, 10:46
Profil YIM WWW
Membru Senior

accentuam accesul la Euharistie, indiferent de ce se intampla cu o casatorie...
dar accesul la Euharistie chiar este liber indiferent de ce sa intampla cu o casatorie

felicia scrie:
Aici se vorbeste doar de cazuri ipotetice nu personale...
pana la ce nivel sa discutam teoretic un caz?
rezolvarile practice sunt muuuult mai simple decat teoretizarile
pentru fiecare caz in parte se poate gasi o rezolvare
dar pentru un caz teoretic, eventual cat mai complicat posibil, de ce sa cautam solutii - in viata nu este ca in matematica

felicia scrie:
Consider ca un parinte care nu se desparte de celalalt in cazul in care este un pericol grav pt copii este omucidere! Asta este parerea mea!
asta este si parerea Biserici
deci, desptre ce vorbim?

25 Mai 2007, 07:20
Membru Senior

Cei care au divortat nu au acces la Euharistie...

Ultima oară modificat de felicia pe 28 Mai 2007, 13:02, modificat 1 dată în total.

28 Mai 2007, 12:46
Profil YIM WWW
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Cei care au divorat nu au acces la Euharistie...

Cei care s-ar recăsătorit.

http://www.catehism.ro

28 Mai 2007, 13:01
Profil WWW
Membru Senior

28 Mai 2007, 13:03
Profil YIM WWW
Membru Senior

Cei care au divorat nu au acces la Euharistie...

Fals!
Nu sînt primiţi la comuniune cei divorţaţi şi recăsătoriţi! Este o mare diferenţă.

Papa Benedict al XVI-lea recomandă în Sacramentum Caritatis ca divorţaţii recăsătoriţi să fie primiţi cu căldură în Biserică, să li se acorde sprijin spiritual, fără a fi acceptaţi la Euharistie. Tot Sfîntul Părinte îi îndeamnă pe aceeaşi divorţaţi recăsătoriţi să participe la Adoraţii Euharistice, să se împărtăşească spiritual.
Din cîte ştiu un credincios care a divorţat şi s-a recăsătorit nu primeşte Sfînta Împărtăşanie decît în momentul renunţării definitive la relaţiile sexuale cu noul partener (soţ/soţie).

28 Mai 2007, 13:06
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
... să se împărtăşească spiritual.

Esti sigur de asta? Oare nu este nevoie de aceeasi stare 'fara pacat' si pentru Impartasania spirituala?

28 Mai 2007, 14:20
Profil WWW
Membru Senior

Faptul ca nu pot participa la Euharistie persoanele divortate si recasatorite nu este o inventie a Bisericii ci se bazeaza pe Sfanta Scriptura.
“Oricine isi lasa sotia si se insoara cu alta comite adulter; iar cine se insoara cu una lasata de barbat comite adulter” Luca (16:18) Deci Biserica nu face decat sa fie fidela cuvintelor lui Isus.

Christopher West in cartea Good News about Sex and Marriage zice foarte frumos: “Christ, our heavenly Bridegroom, shows us what sexual union means by making an everlasting gift of his body to us(his Bride) on the cross, which we receive sacramentally in the Eucharist.The sexual union of husband and wife participates in Christ’s eucharistic self-giving. Yet the sexual union of two people who aren’t married is a direct contradiction of the eucharistic love of Christ.This is even more so when one or both of the sexual parteners is married to someone else.”

28 Mai 2007, 14:42
Membru Senior

Împărtăşanie spirituală

Practică de evlavie care constă în unirea spirituală a credinciosului cu Mântuitorul care se jertfeşte la Sfânta Liturghie sau care e prezent în Sfânta Euharistie, când nu există posibilitatea împărtăşirii sacramentale cu el.

Citat din Mic dicţionar creştin catolic al Pr. Ioan Tamaş.

28 Mai 2007, 15:36
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 150 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Următorul