Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 150 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Următorul
Pastorala divortatilor 
Autor Mesaj
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Mesaj Re: Pastorala divortatilor
writer scrie:
gasindu-l pe dzeu, ei au fost si iertati. biserica de asemenea trebuie sa ii ierte si sa li se dea toate "drepturile" asa zise pierdute.
cand un om greseste, nu trebuie alungat, ci ajutat sa revina pe cale.

Va rog sa precizati care biserica are aceasta invatatura. Parintele Ivan a enuntat invatatura catolica (cu referiri la cea ortodoxa). Dumneavoastra despre ce vorbiti, in numele carei biserici? Cine sunteti ca sa spuneti ce trebuie biserica sa faca?

13 Mar 2007, 21:17
Profil WWW
Membru

Locaţie: Romania
Ioan scrie:
Va rog sa precizati care biserica are aceasta invatatura. Parintele Ivan a enuntat invatatura catolica (cu referiri la cea ortodoxa). Dumneavoastra despre ce vorbiti, in numele carei biserici? Cine sunteti ca sa spuneti ce trebuie biserica sa faca?

eu vbesc in numele meu si sunt un om si-mi spun si eu o parere. este interzis? :)
si ce-ar trebui sa faca biserica in acest caz? sa-i dea afara din biserica? la noi la penticostali nu se procedeaza asa. daca omul se caieste cu adevarat pt ce-a facut, de ce i-ar fi interzis sa faca parte din (acea) biserica? e biserica voastra? aveti voi dreptul sa dati pe cineva afara din biserica? nu cred. :) biserica este casa domnului. el este proprietarul. nu voi. :lol:

13 Mar 2007, 21:24
Administrator

writer scrie:
eu vbesc in numele meu si sunt un om si-mi spun si eu o parere. este interzis? :)
si ce-ar trebui sa faca biserica in acest caz? sa-i dea afara din biserica? la noi la penticostali nu se procedeaza asa. daca omul se caieste cu adevarat pt ce-a facut, de ce i-ar fi interzis sa faca parte din (acea) biserica? e biserica voastra? aveti voi dreptul sa dati pe cineva afara din biserica? nu cred. :) biserica este casa domnului. el este proprietarul. nu voi. :lol:

Multumesc de precizari.

"Daca se caieste cu adevarat" la noi inseamna sa se spovedeasca si sa obtina dezlegarea de la preot in numele lui Dumnezeu. Iar o spovada este corecta daca iti pare rau de pacate si iti propui sincer ca nu le mai faci.

Dupa ce acestea sunt indeplinite poti participa din nou pe deplin la Sfintele Taine, ceea ce inseamna nu doar prezenta fizica in biserica (nimeni nu-i da afara din biserica, oricat de pacatosi ar fi, decat poate unii fanatici), ci si a fi membru pe deplin a Bisericii lui Dumnezeu.

13 Mar 2007, 21:34
Profil WWW
Membru

nu sta nimeni la usa bisericii sa faca prezenta sau absenta. :)

13 Mar 2007, 21:36
Membru Senior

Nu se pune problema de a-i da afara din locasul bisericii.
Dar, draga writer, spre deosebire de voi, pentru catolici si ortodocsi viata sacramentala are o importanta capitala lor. Si tine de mantuire in final.
Ori prin recasatorie tu faci un pacat grav in fiecare zi pe care o traiesti cu noua sotie, punandu-ti in joc credinta, viata sacramentala si, in final, propria mantuire (evident ca Dumnezeu e cel care ne-o va spune daca am facut-o sau nu, nu noi judecam).

De aici pleaca intrebarea Pr Ivan si merita o dezbatere plecand din acest unghi al problemei.

13 Mar 2007, 21:46
Membru

un om care-l cunoaste pe dzeu, care-l are pe dzeu nu va cadea in acest pacat, nu va face asta, adica nu va divorta si nu se va recasatori. cel ce o face nu-l cunoaste pe dzeu si nici poruncile lui. despre ce se intampla dupa ce acest om il cunoaste pe dzeu ziceam eu. :)

13 Mar 2007, 21:49
Membru Senior

un om care-l cunoaste pe dzeu, care-l are pe dzeu nu va cadea in acest pacat, nu va face asta, adica nu va divorta si nu se va recasatori. cel ce o face nu-l cunoaste pe dzeu si nici poruncile lui. despre ce se intampla dupa ce acest om il cunoaste pe dzeu ziceam eu. :)

Asa e! Ai dreptate?
Noi vorbeam despre cei care au facut-o deja.
Divortul civil nu inseamna ca iti dea dreptul la a te recasatori.
Ce facem cu cei recasatoriti, aceasta este intrebarea?

13 Mar 2007, 21:51
Membru

Asa e! Ai dreptate?
Noi vorbeam despre cei care au facut-o deja.
Divortul civil nu inseamna ca iti dea dreptul la a te recasatori.
Ce facem cu cei recasatoriti, aceasta este intrebarea?

cam intotdeauna am dreptate. :D

deci daca au facut-o, au facut-o. daca dzeu ii iarta, si biserica trebuie sa ii ierte.
chiar si cei care nu se caiesc si continua sa creada ca nu e nimic rau in ceea ce au facut, nu trebuie dati afara din biserica. ei nu cunosc pe domnul si nu stii niciodata cand isi intorc fata catre dzeu, iar biserica nu poate sta in calea acestui lucru.
preotul bisericii ar fi trebuit inainte de a divorta sa stie acest lucru si sa stea de vorba cu ei, sa-i convinga sa nu faca acest lucru si in primul sa le spuna ca dzeu interzice divortul. cauzele divortului sunt multe. recasatorirea este si ea in unele cazuri permisa. si repet: un om care divorteaza din senin, nu-l are pe dzeu. nu trebuie dat la o parte din cauza asta. si presupun ca cel care divorteaza nu are pretentia de a fi cununat pt a doua oara in biserica. asa ca ce poti sa le faci? sa le ti...studiu biblic. :lol: si sa va rugati ca domnul sa-i lumineze. :)

13 Mar 2007, 22:04
Administrator

daca dzeu ii iarta, si biserica trebuie sa ii ierte.

Conform Bibliei, Isus a spus cam asa (nu am textul in fata si nu le stiu pe dinafara): "ce vei lega pe pamant va fi legat in cer si cei vei dezlega, va fi dezlegat in cer.".

Deci se cere pocainta si dezlegarea data de preot in numele Lui.

13 Mar 2007, 22:08
Profil WWW
Membru Senior

Acum constat ca avem o writer si nu un el!

Citat:
writer scrie:

preotul bisericii ar fi trebuit inainte de a divorta sa stie acest lucru si sa stea de vorba cu ei, sa-i convinga sa nu faca acest lucru si in primul sa le spuna ca dzeu interzice divortul. cauzele divortului sunt multe.

Exact, insa de foarte multe ori in practica ei divorteaza deja pana cand preotul afla. Sau ajung intr-un stadiu de neintors.
Mai ales ca divortul este finalul unei evolutii a relatiei dintre soti in care Dumnezeu lipseste si credinta lor se raceste, iar ei nu mai vin la biserica.

Dar apoi nu mai inteleg logica ta: adica "dzeu interzice divortul" si apoi
Citat:
recasatorirea este si ea in unele cazuri permisa

Citat:
nu trebuie dat la o parte

Tocmai asta e subiectul, cum sa nu-l dam la o parte mai concret!

Citat:
din cauza asta. si presupun ca cel care divorteaza nu are pretentia de a fi cununat pt a doua oara in biserica

Vezi un topic similar si foarte bine explicat pentru bisericile ortodoxa si catolica.
.
Citat:
asa ca ce poti sa le faci? sa le ti...studiu biblic. :lol: si sa va rugati ca domnul sa-i lumineze. :)

Asta zicem si noi: rugaciune si cateheza (banuiesc ca asta inseamna studiu biblic).

Uite, daca esti de acord, detaliaza-ne ce inseamna in confesiunea voastra studiul biblic pentru divortati sau necasatoriti.

13 Mar 2007, 22:25
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 150 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Următorul