Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
De unde stii ca ea este persoana potrivita? 
Autor Mesaj
Membru Junior

Mesaj De unde stii ca ea este persoana potrivita?
Sters

Ultima oară modificat de Petre pe 07 Apr 2012, 20:54, modificat 1 dată în total.

04 Apr 2012, 05:45
Membru

Mesaj Re: De unde stii ca ea este persoana potrivita?
Petre scrie:
Buna,
1.Cred ca cei casatoriti pot raspunde mai usor la aceste intrebari si pot da sfaturi mai usor.
2.Cat de important este ca persoana aleasa sa fie catolica (religioasa)? Sau macar religioasa (de alta confesiune)?
3.Cat de mult conteaza fizicul (daca sunt cu ea, ma cam uit dupa altele, desi e draguta)?
x.Daca ma gandesc sa ma casatoresc cu ea, nu simt o liniste in interior, ci ca-mi trebuie altceva, desi tine la mine si ma iubeste foarte mult, simt ca-mi vrea binele.
Sunt multe lucruri care imi plac la ea, si totusi cand sunt cu ea nu simt ca m-as casatori cu ea. Cand am probleme si ma gandesc la ea, ma linisteste si simt ca ma pot baza pe ea in orice situatie, dar cand nu am probleme simt ca vreau altceva.
I-am spus ca vreau sa ne despartim, iar acum ma simt singur si ma gandesc ca poate nu mai voi intalni pe cineva la fel. Ciudat :).
Ea nu este catolica, eu sunt.
Probabil ca niste sfaturi de la cei casatoriti m-ar ajuta. Multumesc,

3. Cel mai mult conteaza constientizarea legii in care traiesti: aceea de a cauta (re-cauta), dar tot ceea ce gasesti sunt izvoare ce seaca; ai o judecata aspra.
2. In cazul in care cauti sa stai langa o persoana care poarta astfel de etichete, vei sta cu religia ei nu cu femeia, vei sta cu confesiunea ei nu cu omul. Etichetele raman, oamenii pleaca. Nu, asa nu.
1. Conditionalul prin care incepi sa pasesti deja vesteste ca iti place sa tai felii din cerul privirii tale.

x. Ce am scris nu sunt sfaturi.

04 Apr 2012, 14:28
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
Petre scrie:
Buna,
Cred ca cei casatoriti pot raspunde mai usor la aceste intrebari si pot da sfaturi mai usor.
Cat de important este ca persoana aleasa sa fie catolica (religioasa)? Sau macar religioasa (de alta confesiune)?
Cat de mult conteaza fizicul (daca sunt cu ea, ma cam uit dupa altele, desi e draguta)?
Daca ma gandesc sa ma casatoresc cu ea, nu simt o liniste in interior, ci ca-mi trebuie altceva, desi tine la mine si ma iubeste foarte mult, simt ca-mi vrea binele.
Sunt multe lucruri care imi plac la ea, si totusi cand sunt cu ea nu simt ca m-as casatori cu ea. Cand am probleme si ma gandesc la ea, ma linisteste si simt ca ma pot baza pe ea in orice situatie, dar cand nu am probleme simt ca vreau altceva.
I-am spus ca vreau sa ne despartim, iar acum ma simt singur si ma gandesc ca poate nu mai voi intalni pe cineva la fel. Ciudat :).

În mod sigur , dvs, Petre, nu sunteți persoana potrivită pentru ea, chiar dacă sunteți catolic și ea nu.
Aveți o cruce grea, Petre, chiar și când vă ”simțiți” bine.

Asta se vede din formularea cuvintelor pe care le-ați foloit în acest mesaj; orgoliul este ”stăpânul” dvs pentru că nu sunteți mulțumit de ea atunci când sunteți bine, dar când aveți probleme atunci orgoliul stă ascuns și vă lasă în pace. Din această cauză vă veți chinui amândoi dacă vă căsătoriți, iar dacă nu, ambii veți regreta.

À propos de catolic (și de Săptămâna Patimilor): cred că v-ar fi de mare folos(scuzați!) o spovadă, chiar dacă asta nu rezolvă problema din mesajul dvs.

04 Apr 2012, 18:09
Membru Junior

Sters

Ultima oară modificat de Petre pe 07 Apr 2012, 21:02, modificat 1 dată în total.

04 Apr 2012, 19:03
Membru Senior

Cu privire la aceste probleme ar fi bine sa va sfatuiti cu preotul, cu familia, cu cei apropriati dvs. Nu cred ca cineva de pe un forum va poate da cel mai bun sfat, necunoscandu-va pe nici unul dintre voi.

04 Apr 2012, 19:35
Membru Junior

Sters

Ultima oară modificat de Petre pe 07 Apr 2012, 21:02, modificat 1 dată în total.

04 Apr 2012, 20:36
Membru Senior

Inspiratie Divina. Altfel prin forte proprii nu merge. Cu cat esti mai in rezonanta cu sfintii si Dumnezeu cu atat esti mai greu de mintit si manipulat si cunosti omul din prima secunda intrucat te instiinteaza ingerii trimisi spre calauzire. Spovada si rugaciune, in special Sf. Maria care daca te ia in ocrotire nu mai exista probleme. De Sf. Maria nu s-au apropiat nici odata diavolii intrucat are o protectie ingereasca imbatabila pe care o vor dobandi si cei care au cultul Sau.

05 Apr 2012, 22:48
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Tot ceea ce pot să vă spun este că religia e un lucru important, chiar esenţial într-o căsătorie, deşi, la început, nu pare astfel. De aceea, sfătuiesc pe oricine îşi caută jumătatea, să o facă, preupunând că are credinţă, în lumea celor ai lui Dumnezeu şi nu în lumea-lume. Fiindcă sunt două lumi, sunt două împărăţii care coexistă pe acelaşi teritoriu. E greu pentru un român să ducă o viaţă în bună înţelegere cu o nemţoaică să spunem. E greu, fiindcă între cei doi este o deosebire culturală. Dar este de 100 de ori mai greu cuiva care este supus lui Cristos să ducă o viaţă împreună cu cineva care face parte (conştient sau, cel mai adesea, inconştient) dintre supuşii prinţului acestei lumi. Fiindcă, de astă dată, nu o cultură diferită este ceea ce îi deosebeşte, ci ceva mult mai profund, care ţine de opţiunile fundamentale. Când Isus ne spune că a venit să aducă nu pace, ci sabie, o sabie capabilă să despartă pe frate de soră, pe soacră de noră etc, atunci nu ar fi culmea imprudenţei să ne înhămăm la jug nepotrivit din start ?

În rest, eu nu am cum să-mi dau seama, mai bine decât dv, dacă ar fi o persoană potrivită sau nu. Dar, citind mai mult printre rânduri decât puţinul pe care îl furnizaţi, îmi amintesc de o cunoscută lege a lui Murphy, care spune cam aşa: "când un lucru începe bine, se termină prost. Când începe prost, se termină şi mai prost." Vorbind serios, luaţi-vă tot timpul necesar.

06 Apr 2012, 12:01
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Petre scrie:
Va multumesc pentru raspunsuri.
Cat despre orgoliu, cred ca aveti dreptate intr-un fel. Probabil nu trebuia sa incep relatia. De la inceput simteam ca nu este ceea ce vreau, dar am ajuns sa o cunosc mai bine si sa ma atasez de ea, si cred ca ma amageam. Domnisoara a si astepat mult pentru mine (eu fiind plecat). Acum simt ca-mi lipseste, dar ma gandesc ca daca ma voi impaca cu ea, iar voi simti aceleasi lucruri ca si inaine. Nu inteleg de ce imi lipseste. Cat despre faptul ca: "Este important sa fie catolica?",
as vrea ca si copiii sa mei fie educati in spirit catolic, sa avem aceleasi idei in lucruri importante (ca de ex. divort).
As vrea sa ma simt cu "inima impacata" cand ma casatoresc, nu doar sa ma casatoresc cu cineva pentru ca ma iubeste.
Probabil trebuie sa mai astept. (greu de gasit ofata buna :) )

Petre scrie:
Buna,
Cred ca cei casatoriti pot raspunde mai usor la aceste intrebari si pot da sfaturi mai usor.
Cat de important este ca persoana aleasa sa fie catolica (religioasa)? Sau macar religioasa (de alta confesiune)?
Cat de mult conteaza fizicul (daca sunt cu ea, ma cam uit dupa altele, desi e draguta)?
Daca ma gandesc sa ma casatoresc cu ea, nu simt o liniste in interior, ci ca-mi trebuie altceva, desi tine la mine si ma iubeste foarte mult, simt ca-mi vrea binele.

din felul in care vorbesti despre casatoria cu ea, pare ca te intereseaza mai mult casatoria, mai putin ea si cu atat mai putin dorintele ei...
spui prea putin despre ea!
totul este mult prea pe ocolite, vag...

concretizeaza!

06 Apr 2012, 12:07
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ]