Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Metoda simpto-termică in alaptare 
Autor Mesaj
Membru nou

Mesaj Metoda simpto-termică in alaptare
Buna tuturor!
Imi cer scuze in primul rand daca subiectul s-a mai dezbatut undeva si eu nu am vazut...! Sper sa ma ajutati cu raspunsuri, as dori tare mult sa-mi clarific aceasta problema! Conform prezentarii de pe situl Familia si viata singurele metode naturale recomandate in timpul alaptarii sunt Metoda simpto-termică si Metoda Ovulaţiei Billings. Se pot folosi aceste metode si inainte de revenirea ciclului menstrual? Ambele presupun ovulatia...daca nu ai ciclu este posibil sa nu existe nici ovulatia, dar este posibil, dupa parerea multor ginecologi, ca ovulatia sa aiba totusi loc! Punctele de referinta raman aceleasi ( ma refer la temperatura si mucus) ? Date fiind conditiile deosebite, acestea nu se pot modifica? Cat de sigure sunt aceste metode, in perioada alaptarii, deci imediat dupa nastere cand organismul se straduieste sa-si revina dupa sarcina si sa faca fata efortului alaptarii?

16 Feb 2012, 10:15
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Mesaj Re: Metoda simpto-termică in alaptare
Imediat după naştere este lehuzia. Este o perioadă în care nu apare sarcina. Pe de altă parte, abţinerea de la actul matrimonial în această perioadă este un lucru foarte recomandabil.
După lehuzie, adică după trecerea a 6 săptămâni de la naştere, puteţi beneficia de alăptarea însăşi ca un foarte bun mijloc contraceptiv natural. Există însă câteva condiţii, pe care le puteţi citi în acest articol mai demult scris: http://www.doctordragomir.ro/articol_co ... aptare.htm
Dacă, după citirea articolului, mai persistă neclarităţi, scrieţi-mi prin mesageria privată.

Este important de reţinut că ordinea normală a reinstalării ciclului lunar aceasta este: mai întâi ovulaţia, mai apoi menstruaţia. Deci, menstruaţia este eşecul unei ovulaţii precedente, şi nu invers.

Laudetur Iesus Christus,
M.D.

17 Feb 2012, 10:01
Membru activ

Locaţie: Piatra Neamt
Mesaj Re: Metoda simpto-termică in alaptare
Metodele amintite sunt destul de sigure si la alapatre. Metoda Simpto-termica are o rata de singuranta de 97% la alapatre, iar metoda Ovulatiei Billings are o siguranta de 97,8% pentru toate situatiile...nu se face distinctie strict pentru alaptare. Aceste metode nu identifica strict ovulatia, ci posibilele perioade fertile si infertile. In plus la alapatare pe langa observarea mucusului si masurarea temperaturii se tine cont de numarul de alaptari si intervalul de timp cel mai lung dintre alaptari. Cu cat numarul de alapatari scade si exista un interval mai lung intre alapatari cu atat este mai posibila revenirea fertilitatii ciclice. Este bine de stiut ca nu orice pierdere de sange este menstruatie in perioada alaptarii, ci doar daca anterior a fost identifcata o maxima fertilitate. Pentru alte detalii, va rog mesaj privat.

27 Feb 2012, 21:39
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ]