Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Sora e lesbiana 
Autor Mesaj
Membru

Mesaj Sora e lesbiana
De curand am aflat ca sora mea e lesbiana. A plecat acum 4 ani in Londra impreuna cu o prietena a ei iar acuma aflam ca de fapt ele au plecat impreuna ca un cuplu si intentioneaza sa se casatoreasca acolo dupa ce strang ceva bani. Initial am stiut numai eu iar sora mea m-a rugat sa nu le spun parintilor ca este lesbiana si sa pastrez secretul fata de iubita ei ca a avut barbati inainte. Acuma cand vorbesc cu ea neaga complet ca ar fi avut barbati inainte si se jura ca toata viata ei i-au placut numai fete. La un moment dat a trebuit sa-i mint pe parintii mei care ma intrebau daca stiu ceva despre viata sexuala a sorei mele.

Acuma au aflat si ei sau poate acuma au admis in sfarsit ca stiu. Sunt foarte suparati pe sora mea si vor sa o dezmosteneasca. Sora mea s-a si purtat foarte urat cu parintii nostri. A fost in vizita in Romania si a refuzat sa doarma acasa, s-a dus sa doarma la parintii iubitei ei. A tipat la parintii mei, le-a spus tot timpul ca e adult acum si nu are nevoie de ei, ca ei ii e scarba de Romania etc..... Parintii mei au alergat dupa ea ca sa vorbeasca cu ea sau sa-si ia la revedere si ea tipa la ei ca de ce deranjeaza familia iubitei ei.

Acuma parintii mei incearca sa o dezmosteneasca si m-au rugat sa nu-i spun nimic sorei mele de situatia asta. Acuma nu stiu ce sa fac. Sa vorbeasc cu sora mea si sa ii spun ce vor sa faca parintii mei. Sa o rog ca cel putin sa incerce sa se poarte frumos cu ei si sa-i viziteze sau sa tac din gura si sa nu ma bag intre parinti si sora?

14 Iun 2011, 00:59
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Sora e lesbiana
Roaga-te pentru ea.
Lasa-i pe parinti sa o dezmosteneasca daca e posibil.

14 Iun 2011, 08:41
Membru

anam scrie:
Roaga-te pentru ea.
Lasa-i pe parinti sa o dezmosteneasca daca e posibil.

NU stiu daca se poate si sincer as fi fericita sa nu se poata. Cu tot ce a facut e sora mea si mi-e mila de ea. N-as vrea sa ne certam pentru mostenire.
Pe de alta parte ma doare sufletul cand vorbesc cu ea si imi vorbeste despre iubita ei. De cand am flat de ea nu ne-am mai intalnit si mi-e teama sa ma vad cu ea. Sunt sigura ca va veni cu iubita si ne vom certa.

14 Iun 2011, 11:46
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
Din cunostintele mele minimale de drept nu prea exista conceptul de dezmostenire in Romania. Chiar daca teoretic este posibil in instanta se pot face contestatii.
Fiind amandoua plecate din tara banuiesc ca mai mult vorba de o mostenire simbolica.

omnis terra veneratur

Ultima oară modificat de sdcristian pe 14 Iun 2011, 21:15, modificat 1 dată în total.

14 Iun 2011, 20:24
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Suceava
Cati ani are sora ta ?

facebook: birsan.florin
ID Yahoo: florin.birsan
email: florin@birsan.ro

14 Iun 2011, 20:37
Profil YIM WWW
Membru Senior

Rugati-va pentru ea! Poate sa va indrepta sau parintii pana la urma se vor impaca cu ideea. In legatura cu sora dvs., vorbiti si cu un preot mai in varsta, cu mai multa experienta in relatia cu oamenii, poate v-ar putea sfatui.

14 Iun 2011, 20:41
Membru Senior

Locaţie: timis
cristyd scrie:
Acuma parintii mei incearca sa o dezmosteneasca si m-au rugat sa nu-i spun nimic sorei mele de situatia asta. Acuma nu stiu ce sa fac.

Ar fi cea mai mare imbecilitate posibila, adica ceva similar cu abandonul propriului copil in situatie de boala.
Incearca sa-i faci pe parintii tai sa se trezeasca. Daca nu te asculta, inseamna ca nu au mai multa minte decat sora ta.
Nu-ti trada sora, incearca sa nu pierzi legatura cu ea. Doar asa poti sa o ajuti. Si mai ales roaga-te pentru ea.
Nu va fi usor, vorbeste si cu un preot cu experienta. Tocmai pentru ca sora ta se afla intr-o situatie grea, nu trebuie sa o abandonezi.

14 Iun 2011, 21:50
Profil YIM
Membru

Abell scrie:
Cati ani are sora ta ?

29 de ani

14 Iun 2011, 23:11
Membru

cosmin330 scrie:
cristyd scrie:
Acuma parintii mei incearca sa o dezmosteneasca si m-au rugat sa nu-i spun nimic sorei mele de situatia asta. Acuma nu stiu ce sa fac.

Ar fi cea mai mare imbecilitate posibila, adica ceva similar cu abandonul propriului copil in situatie de boala.
Incearca sa-i faci pe parintii tai sa se trezeasca. Daca nu te asculta, inseamna ca nu au mai multa minte decat sora ta.
Nu-ti trada sora, incearca sa nu pierzi legatura cu ea. Doar asa poti sa o ajuti. Si mai ales roaga-te pentru ea.
Nu va fi usor, vorbeste si cu un preot cu experienta. Tocmai pentru ca sora ta se afla intr-o situatie grea, nu trebuie sa o abandonezi.

Si eu cred acelasi lucru. Dar si ea nu-s face situatia mai usoara. Se poarta atat de urat cu parintii. Preotul meu mi-a spus ca trebuie sa fiu buna cu ea si sa o ajut. O sa mai vorbesc din nou cu el.

14 Iun 2011, 23:13
Membru Senior

cristyd scrie:
Si eu cred acelasi lucru. Dar si ea nu-s face situatia mai usoara. Se poarta atat de urat cu parintii. Preotul meu mi-a spus ca trebuie sa fiu buna cu ea si sa o ajut. O sa mai vorbesc din nou cu el.

Poate prietena ei are o influenta negativa asupra relatiei ei cu parintii. Daca ea simte nevoia sa-i ascunda faptul ca s-a intalnit cu barbati inseamna ca relatia lor nu este una fericita.

15 Iun 2011, 12:32
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul