Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
INITIATIVE 
Autor Mesaj
Membru

Mesaj INITIATIVE
http://www.kolpingmoldova.ro/
http://www.familiasiviata.ro/
Accesand link-urile de mai sus, veti descoperi doua initiative deosebit de frumoase cu privire la Anul Familiei. Poate unii dintre forumisti ar putea fi interesati sa participe la aceste activitati.
Ar fi interesanta, zic eu, si o discutie intre noi pe structura catehezelor pentru familii din perioada Adventului. Cu siguranta, un schimb de idei despre temele respective ar fi binevenit pentru toata lumea.
Pentru cine este interesat, iata si link-ul unde se pot gasi aceste teme: http://www.pastoratie.ro/
Pace si bine!

10 Dec 2010, 09:07
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Mesaj Re: INITIATIVE
Multe asemenea structuri pro-life fac un efort spre conştientizarea credincioşilor asupra trăirii creştine în familie, cu accent pe chestiuni precum contracepţia şi avortul (din păcate, nu întotdeauna aceste eforturi sunt în cea mai bună direcţie, după părerea mea). Pe mine m-ar interesa ceva rezultate practice: s-a făcut vreun studiu din care să reiasă o mai mare aderenţă la principiile morale ale vieţii în cuplu a populaţiei catolice versus populaţia generală ? De exemplu, în ce proporţie catolicii aplică contracepţia faţă de populaţia generală ? Cum este natalitatea la catolici faţă de natalitatea generală ? Dar rata avorturilor ? Etc.

Ceea ce constat eu din datele făcute publice până acum este faptul că Europa, majoritar creştină, are spor natural negativ. Singura ţară europeană importantă cu spor natural pozitiv este U.K., care nu este majoritar catolică. În fiecare ţară europeană, sporul natural în subpopulaţia musulmană este MULT mai mare decât în populaţia generală (şi, probabil, decât în subpopulaţia catolică). Aceste date ar susţine ipoteza că eforturile în această direcţie ale Bisericii şi în mod specific a organizaţiilor pro-viaţă sunt sterile,. Cel puţin deocamdată şi cel puţin în Europa.

14 Dec 2010, 11:51
Membru Senior

Non sum dignus scrie:
Pe mine m-ar interesa ceva rezultate practice: s-a făcut vreun studiu din care să reiasă o mai mare aderenţă la principiile morale ale vieţii în cuplu a populaţiei catolice versus populaţia generală ? De exemplu, în ce proporţie catolicii aplică contracepţia faţă de populaţia generală ? Cum este natalitatea la catolici faţă de natalitatea generală ? Dar rata avorturilor ? Etc.

Un studiu despre US gasiti aici http://www.lifeissues.net/writers/feh/feh_28religion_contraception.html

14 Dec 2010, 14:03
Membru activ

Locaţie: Piatra Neamt
Non sum dignus scrie:
Pe mine m-ar interesa ceva rezultate practice: s-a făcut vreun studiu din care să reiasă o mai mare aderenţă la principiile morale ale vieţii în cuplu a populaţiei catolice versus populaţia generală ? De exemplu, în ce proporţie catolicii aplică contracepţia faţă de populaţia generală ? Cum este natalitatea la catolici faţă de natalitatea generală ? Dar rata avorturilor ?

Multumim de sugestiile dvoastra!

Aceste actiuni devin sterile..daca oamenii nu adera la ele.
Trebuie sa ne intrebam personal: Eu ce fac ca sa nu existe atatea avorturi?
Un minim ar fi acestea rugaciuni propuse...

14 Dec 2010, 14:09
Membru Senior

Rocinante scrie:

Mulţumesc pentru legătura spre acest studiu. Confirmă statistic ceea ce am observat eu însumi în mod direct. Tristă realitate !

16 Dec 2010, 11:40
Membru Senior

Non sum dignus scrie:
Mulţumesc pentru legătura spre acest studiu. Confirmă statistic ceea ce am observat eu însumi în mod direct. Tristă realitate !

Dupa cum vad si atat cat pot sa inteleg ceea ce vad, in mare majoritate laicii catolici au decis sa ignore invatatura bisericii cand e vorba de morala sexului. Principalul argument fiind ca barbatii celibatari (clerul) n-au cum intelege natura problemelor familiei si ca urmare n-au cum enunta norme de morala (asa cum eschimosii nu pot formula norme privind comportamentul africanilor in caz de arsita insuportabila). Faptul ca Episcopii si Papa primesc invatatura din Cer nu este contestat in general. Ci in particular, in unele cazuri, si in mod cert in materie de sex, laicul crede ca clerul a inteles gresit invatatura; fie n-au pus intrebarea bine, fie n-au inteles raspunsul. Parerea este intarita de marele numar de preoti catolici care au "demisionat" din functie, din motive de constiinta dupa Humanae Vitae. Numarul e mare in Canada, despre alte parti nu stiu.
Mai mult, din cate inteleg eu, chiar unii Episcopi par a privi diferit unele aspecte (cum ar fi Declaratia de Winnipeg, de exemplu). Faptul ca au fost/sunt inlaturati nu pare sa fi rezolvat problema, ci mai degraba a adancit-o pana la punctul in care o punte pare imposibil de construit.

16 Dec 2010, 15:31
Membru Senior

Rocinante scrie:
Parerea este intarita de marele numar de preoti catolici care au "demisionat" din functie, din motive de constiinta dupa Humanae Vitae. Numarul e mare in Canada, despre alte parti nu stiu.

Dar poziţia pro-viaţă a Bisericii era binecunoscută şi înainte de Humanae Vitae. Această enciclică nu aduce nimic fundamental nou, faţă de Casti Conubii şi faţă de alte documente anterioare de importanţă mai limitată (cum ar fi prelegerea Fericitului papă Ioan al XXIII-lea în faţa unui congres al moaşelor). Humanae Vitae este foarte tradiţionalistă, de aceea a şi produs atâtea reacţii adverse şi eforturi de a coagula o rezistenţă în lumea modernistă (declaraţia episcopilor canadieni nu a fost singurul caz). Deci, Biserica nu a schimbat nimic în materie, ci poate doar acei preoţi care spuneţi că au demisionat crezuseră că s-a schimbat.

Citat:
Mai mult, din cate inteleg eu, chiar unii Episcopi par a privi diferit unele aspecte (cum ar fi Declaratia de Winnipeg, de exemplu). Faptul ca au fost/sunt inlaturati nu pare sa fi rezolvat problema, ci mai degraba a adancit-o pana la punctul in care o punte pare imposibil de construit.

Aici aveţi dreptate, punţile sunt tot mai greu de construit între o concepţie modernistă a catolicismului şi o concepţie tradiţionalistă. Practic, sunt două religii diferite, de aceea la rubrica "religie" din profilul meu am afişat "SSPX". Nu fiindcă aş crede că "SSPX este Biserica", ci din cauză că, astăzi, "catolic" poate însemna (aproape) orice.
Problema care se pune în această situaţie de creştere a ecartului între cele două tendinţe este nu dacă mai sunt posibile punţi, ci dacă merită făcut acest lucru: altfel spus, care este punctul începând de la care efortul dialectic şi sofistic se rupe ? Noi ne-am obişnuit cu o Biserică Catolică foarte mare, de peste un miliard de credincioşi care îşi spun astfel. Dar părerea mea, privind actuala tendinţă şi având în vedere unele revelaţii particulare (de exemplu, cea la Akita) este că în viitor Biserica Catolică va fi mai mică, dar mai plină de zel. S-ar putea să asistăm încă în cursul vieţii noastre la o serie de schisme de amplitudine comparabilă cu Schisma Orientală şi cu Schisma Occidentală.

17 Dec 2010, 10:06
Membru Senior

Non sum dignus scrie:
Humanae Vitae este foarte tradiţionalistă, de aceea a şi produs atâtea reacţii adverse şi eforturi de a coagula o rezistenţă în lumea modernistă (declaraţia episcopilor canadieni nu a fost singurul caz). Deci, Biserica nu a schimbat nimic în materie, ci poate doar acei preoţi care spuneţi că au demisionat crezuseră că s-a schimbat.

Imi permit sa sugerez un link la un extras din "Salt of the Earth", nu pentru ca ar fi ceva nou, ci pentru ca expune problema mult mai bine decat as putea s-o fac eu: http://www.catholicinsight.com/online/article_1078.shtml
In final, concluzia Cardinalului este: "those are questions that ought to be discussed with one's spiritual director, with one's priest, because they can't be projected into the abstract."
O parte din acei preoti, pusi in fata intrebarilor, au demisionat.

Citat:
Practic, sunt două religii diferite, de aceea la rubrica "religie" din profilul meu am afişat "SSPX". Nu fiindcă aş crede că "SSPX este Biserica", ci din cauză că, astăzi, "catolic" poate însemna (aproape) orice.
[...]
S-ar putea să asistăm încă în cursul vieţii noastre la o serie de schisme de amplitudine comparabilă cu Schisma Orientală şi cu Schisma Occidentală.

Nu cred ca o schisma este ceva rau, prin definitie. In practica insa, imi pare ca toate schismele au facut mult rau, in ambele parti. As zice chiar ca au adus mult mai mult rau decat bine. Desi s-ar parea ca cea care se produce recent, la Anglicani, ar putea fi exceptia care sa-mi arate ca gresesc.

17 Dec 2010, 13:23
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti, Romania
Non sum dignus scrie:
.

Ceea ce constat eu din datele făcute publice până acum este faptul că Europa, majoritar creştină, are spor natural negativ. Singura ţară europeană importantă cu spor natural pozitiv este U.K., care nu este majoritar catolică. În fiecare ţară europeană, sporul natural în subpopulaţia musulmană este MULT mai mare decât în populaţia generală (şi, probabil, decât în subpopulaţia catolică). Aceste date ar susţine ipoteza că eforturile în această direcţie ale Bisericii şi în mod specific a organizaţiilor pro-viaţă sunt sterile,. Cel puţin deocamdată şi cel puţin în Europa.

The most populous member state is Germany, with an estimated 82.1 million people, and the least populous member state is Malta with 0.4 million. Birth rates in the EU are low with the average woman having 1.5 children. The highest birth-rates are found in the Republic of Ireland with 16.876 births per thousand people per year and France with 13.013 births per thousand people per year. Germany has the lowest birth rate in Europe with 8.221 births per thousand people per year.

Mai multe info: http://en.wikipedia.org/wiki/Demographi ... pean_Union

17 Dec 2010, 23:59
Profil YIM
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
Rocinante scrie:
O parte din acei preoti, pusi in fata intrebarilor, au demisionat.
Adică l-au lăsat baltă pe Cristos.
Citat:
Nu cred ca o schisma este ceva rau, prin definitie.
Oare vreţi să spuneţi că un divorţ nu e ceva rău prin definiţie? Hm!

18 Dec 2010, 01:22
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ]