Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
stiu doar ca este un drum a naibii de lung,dar merita... 
Autor Mesaj
Membru Junior

Mesaj stiu doar ca este un drum a naibii de lung,dar merita...
Bun gasit! Am cautat raspunsuri pe unde m-am priceput mai bine,cu acelasi rezultat:,,e greu,dom'le...e fff greu,ai de batut o cale..."Este ok...doar sa nu fie PREA lunga(este frustrant si duce la dezamagiri biro-demagogice).
Am apelat la d-voastra,deoarece sunteti cei mai in masura sa-mi dati un raspuns plauzibil si la obiect.
Sunt divortat de 5 ani si ceva.Am fost casatoriti la biserica romano-catolica,a carei enoriasa era/este fosta,eu pastrandu-mi religia,botezat ortodox.De cateva luni,am cunoscut o femeie.Crescuta,botezata,impartasita,etc.la Biserica greco-catolica.Este vaduva de 3 ani.
Acum vine si intrebarea:cum,sau ce pot sa fac atunci cand ne va veni vremea sa spunem DA si in fata altarului?Dorim sa ne cununam la Biserica greco-catolica si inteleg ca...avem,adica am de depasit niste,,obstacole",niste chestii de obtinut(nu ma pricep la astea,asa ca va rog sa nu mi-o luati in nume de rau daca nu intru in amanunte tipice).Unde sa ma adresez?

Domnul fie cu toti,caci romanii au nevoie mai mult ca niciodata

19 Sep 2010, 13:52
Preot

Locaţie: Ploiesti
Mesaj Re: stiu doar ca este un drum a naibii de lung,dar merita...
Cunostinta dumneavoastra, femeia vaduva, de confesiune greco-catolica, ar trebui sa ia legatura, in primul rand cu preotul paroh greco-catolic, si sa ii ceara un sfat, explicandu-i situatia dumneavoastra, si, daca va fi cazul, sa se adreseze tribunalului bisericesc.

In linia de principiu, o casatorie incheiata dupa toate randuielile in Biserica Catolica [indiferent in ce rit, latin sau bizantin] este considerata a fi valabila, valida, atata timp cat un tribunal matrimonial bisericesc nu va da o sentinta definitiva care sa stabileasca altceva. Pana atunci, dumneavoastra aveti interdictia de a contacta o alta casatorie cu o persoana ce apartine Bisericii Catolice, indiferent de rit.

Un bun sfat sfat pe care vi-l poate oferi orice preot catolic este acela de a incerca sa va impacati cu sotia catolica, fatza de care inca aveti responsabilitati [reciproc], iar daca si daca [momentan] acest lucru nu este posibil, sa traiti, fiecare, fara a contacta o alta casatorie [considerand, desigur, ca acea prima casatorie este valabila sau valida, chiar daca un tribunal civil v-a oferit divortul civil].

19 Sep 2010, 17:22
Membru Junior

Mesaj NU NU NUUUUUUUUUU SI IAR NU...
Multumesc pentru ca ati raspuns,insa nici nu incape in discutie o,,impacare",si nicidecum o vietuire impreuna cu fosta.NO WAY!!! [-( [-( Mi-am crescut singur copilul,desi tribunalul care ne-a acordat divortul,l-a lasat ei in custodie.Baiatul are deja 18 ani si este supermultumit de tatal lui(asta chiar ar trebui sa spuna ceva).Ea a plecat la munca in Italia,acu de cativa ani,venind in tara din cand in cand.Acolo...nu spun prea multe,pt.ca nu-mi sta in caracter,dar si-a aratat adevarata fatza.
Nimeni nu este perfect,dar o buna catolica nu face ce a facut ea,deci...nici nu incape in discutie.Viitoarea sotie este tocmai opusul:pita lui D-zeu,o familista convinsa cu grija fatza de barbatul ei, adanc inradacinata prin insasi mentalitatea si puterea sufletului ei.Daca va trebui,voi merge pana unde va fi nevoie,Arhiepiscopie,Roma...etc. :cry:

19 Sep 2010, 17:50
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: NU NU NUUUUUUUUUU SI IAR NU...
Raoul scrie:
Multumesc pentru ca ati raspuns,insa nici nu incape in discutie o,,impacare",si nicidecum o vietuire impreuna cu fosta.NO WAY!!! [-( [-( Mi-am crescut singur copilul,desi tribunalul care ne-a acordat divortul,l-a lasat ei in custodie.Baiatul are deja 18 ani si este supermultumit de tatal lui(asta chiar ar trebui sa spuna ceva).Ea a plecat la munca in Italia,acu de cativa ani,venind in tara din cand in cand.Acolo...nu spun prea multe,pt.ca nu-mi sta in caracter,dar si-a aratat adevarata fatza.
Nimeni nu este perfect,dar o buna catolica nu face ce a facut ea,deci...nici nu incape in discutie.Viitoarea sotie este tocmai opusul:pita lui D-zeu,o familista convinsa cu grija fatza de barbatul ei, adanc inradacinata prin insasi mentalitatea si puterea sufletului ei.Daca va trebui,voi merge pana unde va fi nevoie,Arhiepiscopie,Roma...etc. :cry:

sunt muuulte femei bune pe lumea asta
nu este vina niciuneia ca dumneavostra ati facut la un moment dat o alegere de care vreti sa va deziceti acum

20 Sep 2010, 08:49
Membru

Mesaj Re: stiu doar ca este un drum a naibii de lung,dar merita...
Asa cum v-a sfatuit si parintele Ivan Radu, ar fi bine sa va impacati cu fosta sotie si sa faceti tot ce sta in putinta sa nu se rupa legatura. Prin aceleasi momente, am trecut si eu. Dupa vreo 2 ani de introspectie, cautand raspunsuri si motive, facand tot ce se poate, dupa parerea mea, am ajuns la concluzia ca nu a fost dat de la Dzeu sa existe acea legatura.
Parerea mea este , oricine trece printr-un moment atat de cumplit cum e divortul, crede ca actualul partener e mult mai bun ca precedentul. E tentat sa scoata in evidenta numai defectele fostului. Fie pentru a trece mai usor peste efectele divortului, fie pentru a-si demonstra ca numai din cauza lui s-a intamplat. Amandoi au partea lor de vina. Si in cazul unei noi casatorii, trebuie judecat mult mai "la rece", ca sa nu se ajunga iar la acelasi rezultat. Ca sa nu se ajunga la acelasi rezultat, trebuie sa fie iubire, iubire din tot sufletul pentru celalalt, sa nu te mai gandesti la tine ci la celalalt.
Trebuie invatat din greselile trecutului, sa nu se mai repete. In ziua de azi, se trateaza superficial casatoria de catre tineri. Asta e adevarul. Parerea mea este aceea ca, o casatorie nu merge in timp, atunci cand in momentul cand s-a realizat, ceva scartaia, ceva nu era 100% in regula: un gand, o fapta, nu era iubire suficienta sau nu exista deloc....ceva, ceva tot era. Nu poti arunca cu reprosuri, in stanga si in dreapta. Si eu am facut asta, recunosc. S-a intamplat din vina amandorura, unul purtand mai putin sau mai mult ca celalalt, unul iubind mai mult sau mai putin..etc..exemplele pot continua.
Domnul sa te ajute!..sau cum ai spus si tu, sa ne ajute pe toti, ca avem nevoie in momentele astea.

21 Sep 2010, 16:41
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
Mesaj Re: NU NU NUUUUUUUUUU SI IAR NU...
Raoul scrie:
Viitoarea sotie este tocmai opusul:pita lui D-zeu,o familista convinsa cu grija fatza de barbatul ei, adanc inradacinata prin insasi mentalitatea si puterea sufletului ei.Daca va trebui,voi merge pana unde va fi nevoie,Arhiepiscopie,Roma...etc. :cry:

Vreti s-o luati de sotie fiindca este familista si cu grija fata de barbatul sau. Suna ca si cum v-ati fi aranjat cu ea. Presteaza exact serviciile de care aveti nevoie, o familie pentru baiat, ca deja v-a ajuns 18 ani si cineva sa aiba grija si de Dvs. Nu o luati de sotie din alte motive: iubirea, conlucrarea, drumul pe care-l intrevedeti, fascinatia fata de persoana ei, independent de ceea ce va poate ea oferi Dvs.

Pentru ca tare crez eu, ca nici moartea, nici vieata, nici ingerii, nici capeteniile, nici puterile, nici cele de acum, nici cele viitoare, nici inaltimea, nici adancul, nici orice alta faptura nu ne va putea desparti de dragostea lui Dumnezeu.

05 Noi 2010, 12:54
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ]