Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Avem nevoie de formare ca soti si ca parinti 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Avem nevoie de formare ca soti si ca parinti
In 1978 o familie de spanioli catolici a infiintat "International federation for family developement" o organizatie care isi propune, printre altele, sa ofere un suport solid si eficient parintilor in educatia copiilor. Organizatia este deja raspandita in zeci de tari in toata lumea si se pare ca metoda lor este functionala (se adreseaza tuturor nu doar catolicilor).

Pe scurt metoda ar fi urmatoarea:
Exista mai multe module gen: "Iubirea intre soti","Educatia copiilor intre 3-7 ani" (7-12, adolescenti etc.)

In ce consta un modul: un moderator (special pregatit in aceasta metoda) propune niste studii de caz, intamplari mestesugit elaborate care sa acopere multe din cazurile reale din viata. Dupa ce prezinta cuplurilor (parintilor) participanti acesta "poveste" incep discutiile. Fiecare ce-ar face, care sunt cauzele, solutiile, etc.
Se pare ca acesta metoda care nu obliga parintii sa-si spuna propriile necazuri si poticneli in relatia dintre ei si in relatia cu copiii lor ii face pe oameni mult mai deschisi, creativi si astfel pot primi si da sfaturi bune gasind adesea raspuns la propriilor lor intrebari.

Unul din organizatorii acestui tip de curs, un spaniol, este dispus sa vina si sa ne puna in tema.

Intrebarea mea este:
1. Care din voi ati fi interesati sa participati la o intalnire (care ar consta intr-o prezentare generala a sistemului, ar aduna cererile participantilor privind care modul ar fi mai solicitat ex.iubirea intre soti sau adolescentii sau copiii prescolari, etc. si desfasurarea exemplificativa chiar a unui modul)
2. Ce locatie de desfasurare puteti sugera ( cel mai usor este sa gasim camera de intalnire a unei parohii insa ideea este ca sunt invitati nu doar catolicii, problema familiei este universala, si deci ar trebui ales un loc neutru)
3. Pentru acesta activitate ar trebui sa ne rezervam o sambata. In general din cate stiu eu de la niste prietene din Ungaria fiecare participant este rugat sa aduca o mica tratatie pentru ca la sfarsit sa se poata socializa in jurul unui pahar de suc, o maslina, saratica, etc. :)

Va rog sa-mi scrieti ce parere aveti, daca va intereseaza, pentru a putea organiza venirea in Romania a respectivului organizator.

Situl oficial al organizatiei este:
http://www.iffd.org/en/index.html

08 Sep 2010, 10:32
Membru Senior

Mesaj Re: Avem nevoie de formare ca soti si ca parinti
anam scrie:
Unul din organizatorii acestui tip de curs, un spaniol, este dispus sa vina si sa ne puna in tema.
Intrebarea mea este:
1. Care din voi ati fi interesati sa participati la o intalnire (care ar consta intr-o prezentare generala a sistemului, ar aduna cererile participantilor privind care modul ar fi mai solicitat ex.iubirea intre soti sau adolescentii sau copiii prescolari, etc. si desfasurarea exemplificativa chiar a unui modul)
2. Ce locatie de desfasurare puteti sugera ( cel mai usor este sa gasim camera de intalnire a unei parohii insa ideea este ca sunt invitati nu doar catolicii, problema familiei este universala, si deci ar trebui ales un loc neutru)
3. Pentru acesta activitate ar trebui sa ne rezervam o sambata. In general din cate stiu eu de la niste prietene din Ungaria fiecare participant este rugat sa aduca o mica tratatie pentru ca la sfarsit sa se poata socializa in jurul unui pahar de suc, o maslina, saratica, etc.

am putea face intalnirile la "Sf. Tereza" (pe Oltenitei, langa Metrou Eroii Revolutiei)
in scoala sau in liceu - multi elevi de aici sunt ortodocsi, deci nu este un spatiu exclusiv catolic

pot vorbi si eu cu parintele paroh, dar mai bine vorbesti tu direct, cunoscand amanuntele actiunii
http://sftereza.ro/

08 Sep 2010, 12:07
Membru Senior

MariaB scrie:
am putea face intalnirile la "Sf. Tereza" (pe Oltenitei, langa Metrou Eroii Revolutiei)
in scoala sau in liceu - multi elevi de aici sunt ortodocsi, deci nu este un spatiu exclusiv catolic

Mersi, e o varianta!
Acum sa vad si cate familii vor fi interesate.
Totusi as vrea un loc mai neutru (un spaniol catolic tine o prezentare la Liceul catolic e greu sa ii convingi pe oameni ca se discuta probleme ce tin de familie, educatia copiilor, lucruri general valabile, care-ti pot fi de folos chiar si daca nu esti credincios) insa Liceul Catolic poate fi o varianta.

08 Sep 2010, 12:29
Membru activ

Locaţie: Piatra Neamt
Ma bucur de aceasta initiativa!
Personal simt nevoie de formare atat ca sotie, cat si ca mama... numai ca nu sunt din Bucuresti.
Daca reusiti sa-i chemati in Romania va rog sa anuntati pe forum, din timp, programul. Multumesc.

10 Sep 2010, 09:20
Membru Senior

iuliana P scrie:
Ma bucur de aceasta initiativa!
Personal simt nevoie de formare atat ca sotie, cat si ca mama... numai ca nu sunt din Bucuresti.
Daca reusiti sa-i chemati in Romania va rog sa anuntati pe forum, din timp, programul. Multumesc.

S-au adunat deja cateva familii interesate, probabil numarul lor va creste cand va fi concretizat programul si vom avea un afis pe care as vrea sa-l pun atat la parohii cat si pe la scolile si gradinitele copiilor mei.
Imediat ce avem un program si o data de desfasurare va anuntam din timp.

10 Sep 2010, 09:29
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ]