Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Posibil ajutor pt femeile batute cu copii aruncate n strada? 
Autor Mesaj
Membru activ

Mesaj Posibil ajutor pt femeile batute cu copii aruncate n strada?
Am primit aceasta stire si ma ingrozesc la ce vor face aceste femei maltrate si cu copiii lor: fie se vor intoarce la sotii batausi , fie vor ajunge in strada..

Am postat aici aceasta stire in speranta ca poate exista preoti, comunitati sau caritas-uri din zona care ii pot ajuta dupa ce vor fi aruncati in strada..

Centrul de la Fagaras era singurul din tara la care femeile maltratate puteau apela pt ajutor.

http://www.e-actual.ro/2010/08/19/batute-de-soti-sunt-nevoite-sa-se-intoarca-in-iad-din-cauza-crizei/

22 Aug 2010, 03:26
Membru Senior

Mesaj Re: Posibil ajutor pt femeile batute cu copii aruncate n strada?
Exista centre pentru prevenirea violentei domestice.
Au si un numar de urgenta, dar acum sunt in concediu si nu-l am la indemana, se poate cere de la informatii Romtelecom.

24 Aug 2010, 18:38
Membru activ

Ignat Samir Nicolae scrie:
Exista centre pentru prevenirea violentei domestice.
Au si un numar de urgenta, dar acum sunt in concediu si nu-l am la indemana, se poate cere de la informatii Romtelecom.

Aici nu e vorba de prevenire ci de asistenta. centre de prevenire au si ong-urile care ofera informare, consiliere juridica si sprijin psihologic. Acela era singurul adapost de stat pentru femeile maltrate unde puteau sta si cu copiii lor.

Numarul de urgenta este valabil pentru informare la telefon si o sa-i spuna femeii sa cheme politia, ce drepturi are etc. Dar adaposturi pentru astfel de femei sunt foarte putine, acela singurul adapost cu locuri considerabile(aprox 100 din cate am inteles) si care apartinea de stat. ONG-urile au si ele dar case protejate vreo 5-6 maxim in toata tara a cate 4-5 locuri pe care abia isi mai permit sa le intretina. Numai o femeie cu 2 copii ocupa o camera.

26 Aug 2010, 03:23
Membru activ

Dar oricum intentia mea nu era sa fac o statistica a centrelor de tip adapost ci era si este un apel pentru persoanele care cred ca pot ajuta.

Se poate lua legatura la Primaria Fagaras pentru cei care pot ajuta acele femei si copiii lor.

26 Aug 2010, 03:39
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ]