Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 66 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Sexul oral este un pacat? 
Autor Mesaj
Membru activ

Mesaj Re: Sexul oral este un pacat?
Well ar trebui sa cerem Sfantului Scaun un document oficial asupra sexului oral nu? :lol:

Am extras din documentul magisterial citatele care se aplica si asupra actului sexual si a manifestarilor sale. care sunt cerintele ce trebuie sa indrume viata conjugala a celor 2. in acel document nu este vorba numai de fidelitate. documentul in sine se adreseaza conceptiei Bisericii despre sexualitatea umana in absolut tot ce implica si sfaturi pt educarea copiilor de catre parinti.

Este o folosire analogica a unor principii.

nikolae.serban scrie:
daruirea sexuala trebuie si ea traita in respect pentru Dumnezeu
nikolae.serban scrie:
<<manifestarile de afectiune>> sa se dezvolte in proportia lor corecta si semnificativa

19 Iul 2010, 17:05
Membru

nikolae.serban scrie:
nikolae.serban scrie:
daruirea sexuala trebuie si ea traita in respect pentru Dumnezeu

Adica ? Facuta o rugaciune inainte de o relatie sexuala ?

nikolae.serban scrie:
<<manifestarile de afectiune>> sa se dezvolte in proportia lor corecta si semnificativa

Aici, vreti sa spuneti ca sexul oral este permis, dar nu trebuie abuzat ? Ok, inteleg si suna destul de logic, numai ca deja asta e a treia varianta de raspuns. Pana la urma, nu stiu ce e asa de ridicol daca Sf Scaun ar da un document despre sexul oral. Asa cum a dat si despre contraceptia prin planificare naturala. De fapt, astea sunt intrebarile pe care si le pune lumea mai des decat cum e cu purcederea Duhului Sfant. Ce sa facem, asa suntem si asta e nivelul preocuparilor noastre.

19 Iul 2010, 17:17
Membru activ

Raduv scrie:
Aici, vreti sa spuneti ca sexul oral este permis, dar nu trebuie abuzat ?

:lol: NU! In viziunea mea nu este permis. Pt asta am folosit acele argumente.

Nu cred ca este necesar un document magisterial care sa fie dedicat sexului oral sau practicilor sexuale in general. Uitati ca Biserica(si C si O) indeamna oamenii si ii invata sa fie rugatori si curati, nu sa se preocupe prea mult de cele lumesti, inclusiv sexul. Si asta nu inseamna ca exclus sexul ca fiind ceva normal intr-o casatorie.

oare ce ar raspunde Papa la intrebarea sexul oral este permis sau nu? :P Si ce ar raspunde in acest caz si sfintii parinti de care ne legam atat de mult? Sau invatatura sfintilor parinti o folosim numai cand ne convine, s-au demodat oare invataturile lor?

o sa mai folosesc o analogie, poate mai relevanta. Intr-o conferinta din SUA in care card. Arinze, Prefectul Congregatiei pentru Cultul Divin si Disciplina Sacramentelor, s-a intalnit cu credinciosii pt a le raspunde la intrebarile de importanta actuala. Si a fost abordat subiectul impartasaniei persoanelor care voteaza pro avort sau agreeaza ideea si tot se considera catolici. Stiti ce a raspuns cardinalul?
http://www.youtube.com/watch?v=EYdMHsq2AuE&feature=PlayList&p=08C994A8BB776ABC&playnext_from=PL&index=5 vizionati va rog intre min4-min5! repet analogic.

19 Iul 2010, 18:26
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
prieteni, cei care practica sexul oral o fac din muuulte motive, dar in nicun caz religioase!

desigur, in timpul actului sexual, mangaierile si sarutarile sunt permise
dar asta nu inseamna sex oral

cei care se referea la sex oral se refera la acel act sexual in care se excita organul sexual pana la orgasm
iar asta nu e relatie conjugala, ci mai degraba masturbare

20 Iul 2010, 09:21
Membru Senior

MariaB scrie:
prieteni, cei care practica sexul oral o fac din muuulte motive, dar in nicun caz religioase!

desigur, in timpul actului sexual, mangaierile si sarutarile sunt permise
dar asta nu inseamna sex oral

cei care se referea la sex oral se refera la acel act sexual in care se excita organul sexual pana la orgasm
iar asta nu e relatie conjugala, ci mai degraba masturbare

Bun, daca in timpul actului sexual mangaierile si sarutarile sunt permise, iar sex oral este acel act sexual in care se excita organul sexual pana la orgasm (folosind gura), atunci am sa-mi formulez nedumerirea astfel: este permis sa exciti organul sexual cu gura (intr-o oarecare masura, nu pana la orgasm)? Adica sexul oral (excitatie + orgasm) este pacat (perversiune), dar jumatatea de sex oral (excitatie fara orgasm) e binecuvantat? Acest lucru nu este identic cu jumatate de sex utilizand dosul?

Mi se par cam trase de par lucrurile. Consider firesc ca mangaierile si sarutarile sa fie permise, dar pana unde, oare nu e cazul sa existe si aici o limita? Aceasta limita eu zic ca este data de utilizarea gurii pentru a primi sf. trup al Domnului, pentru rugaciune si pentru cinstirea icoanelor. Mana face o multime de lucruri murdare, atunci cand faci curatenie, cand speli la fund copii sau bolnavi pe care ii ai in ingrijire, cand speli rufe, etc, cu piciorul descult poti calca in excremente, te speli o data, de doua ori, de zece ori si gata, dar gura e ceva ce trebuie pastrat curat pentru ca se atinge direct de trupul domnului. In ce loc curat, cu cata grija sunt pregatite si pastrate sfintele si de viata facatoarele taine ale lu Hristos, oare gura carora le sunt destinate nu trebuie sa fie la fel... macar sa ne straduim sa o pastram curata?
Cu gura gustam si mancarea, gustam si trupul celuilalt, dar chiar si zona ano-genitala o putem gusta cu gura?!?

20 Iul 2010, 16:45
Profil YIM
Membru Senior

Imi cer scuze ca insist cu intrebarile la acest subiect jenant. Ideea e ca acesta este un forum catolic mare, gazduit de site-ul cel mai mare al catolicilor din Romania, iar cei care citesc intamplator pe aici ar putea lua de buna ideea ca a face sex oral, dar fara a ajunge la orgasm, nu e pacat, ci un act de iubire intre soti care se bucura de binecuvantarea bisericii. Daca aceasta e parerea bisericii catolice e ok, nu e treaba mea pana la urma, eu sunt ortodoxa, dar daca este pacat, asa cum este in biserica ortodoxa, atunci ar fi grav pentru ca ar putea sminti pe "unii din acesti frati mai mici" ai Domnului. Presiunea societetii este atat de mare, sunt familii care se destrama din cauza sexului oral, sunt prietenii care nu mai ajung la casatorie strict din acest motiv, doar o mica justificare religioasa mai lipseste ca aceasta anomalie sa devina obligatie fata de sot/sotie. De fapt chiar acesta justificare cred ca ii era necesara celei ce a deschis topicul, pe care, fiind ortodoxa, ar fi trebuit sa-l deschida pe un forum ortodox.

20 Iul 2010, 16:58
Profil YIM
Membru

Din cate observ eu abordarea nu e una in alb si negru, ci mai nuantata... Intrebarile de genul asta cred ca sunt frecvente, indiferent de motivatia personala, dar ca sexualitatea sa mai fie un subiect rusinos in secolul XXI nu inteleg de ce. Poate tocmai pentru ca nu s-a vorbit de secole sau s-a vorbit/ scris rar. Ar fi interesant de citit cartea Papei Ioan Paul al II-lea, Teologia Trupului, - eu nu am citit-o - si lucrarile pe marginea ei. De ex., in interviul de mai jos se arata ca Papa ”nu a schimbat nimic din invatatura Bisericii despre sexualitate”, ci ca are o abordare inovatoare.

http://www.profamilia.ro/revista.asp?id=2007_02_07

Si in acest articol, f. detaliat, se fac niste diferente intre ”sex oral” si ”stimulare orala”, precum este subliniata si ideea ca ambii soti sa ajunga la orgasm si sa se ajute reciproc. De fapt diferenta care se face e intre ”pofta” (simpla placere/ desfrau) si iubire.

According to the Church’s traditional teaching, it is neither unnatural, perverted, nor immoral for couples to seek sexual stimulation and arousal by means of oral (…) intercourse, but such activity should not be continued to the point of orgasm… Sexual climax, however, is to occur only after vaginal penetration… On another matter of marital sexuality, some wives may need reassurance. Should it happen that she fails to achieve sexual fulfillment in the act of sexual intercourse, a woman is morally permitted, according to the Church’s teaching, to seek and achieve orgasm by other means.

... As mentioned above, the importance of language cannot be downplayed. There is a clear difference between the phrases ‘oral sex’ and ‘oral stimulation’. It may be helpful to point out that oral sex (within itself, isolated) never denotes the full reality of a true sexual union. According to West, the term ‘oral sex’ most often refers “to acts in which orgasm is sought and achieved apart from an act of intercourse. Indeed, many couples consider such behavior a desirable alternative to normal intercourse. And, yes, this is wrong, even for married couples…”

Dar si ”The intentions of oral stimulation, especially when it becomes habitual, should be closely monitored for several reasons. First of all, the act can easily be dictated by lust instead of love and concern.”

http://www.nds.edu/old/well-Palermo.htm

Poate ca exista pe undeva si in romana mai clar, eu am gasit in engleza. Oricum, e cam ce au spus ”anam” si MariaB.

20 Iul 2010, 20:16
Membru

Deci, sunt doua pareri catolice deosebite. Din cate inteleg, si cartea aceasta "Teologia Trupului" contine tot pareri, fiindca e scrisa de papa nu ca papa, ci ca teolog. Probabil ca parerea mai veche e ca sexul oral e pacat intotdeauna, iar teoria mai noua este ca e pacat atunci cand e luat ca scop in sine. Am vazut ca si in alte privinte morala catolica se agiorneaza in functie de morala lumii.

Ceea ce spune dna Cristina, ca sexul oral ar fi pacat fiindca e sacrilegiu sa iei Sf Impartasanie cu aceeasi gura cu care il practici nu prea e convingator, fiindca nu e "zona anogenitala" mai murdara decat e gura. Gura e, probabil, cel mai murdar madular din corp. Nu zic numai ca pacate, dar si ca microbi care sunt acolo. Iar oameni care sa ajunga sa nu se mai casatoreasca din cauza sexului oral, eu nu am intalnit, nici auzit asa ceva.
In schimb, ideea ca sexul oral ar fi pacat fiindca schimba natura sexului si impiedica procrearea mi se pare cu mai mare greutate ca obiectie.

21 Iul 2010, 09:16
Membru Senior

Adde scrie:
Ar fi interesant de citit cartea Papei Ioan Paul al II-lea, Teologia Trupului, - eu nu am citit-o - si lucrarile pe marginea ei. De ex., in interviul de mai jos se arata ca Papa ”nu a schimbat nimic din invatatura Bisericii despre sexualitate”, ci ca are o abordare inovatoare.

Din cate stiu eu, sub numele "Teologia Trupului" sunt grupate cugetari ale lui Ioan-Paul II, lecturate la audientele de Miercuri, pe parcursul a 5-6 ani. Exista multe compilatii publicate sub acest titlu, cu si fara comentarii adaugate de (co)autori, cu si fara generalizari, extrapolari, etc.
Cugetarile lui Ioan Paul II sunt strict teologice, folosind fenomenologia ca maniera descriptiva. In nici un caz nu veti gasi raspunsul la intrebarea topicului.

In paranteza, as remarca continua crestere a unui fenomen pe care il gasesc tulburator: nevoia de a avea legi, reguli si norme pentru tot ceea ce facem si nu facem, norme atat calitative cat si cantitative.

Chiar nimic nu mai poate fi decis de catre propria constiinta?

21 Iul 2010, 13:44
Membru

In primul rand ce este sexul ...a...vorbiti despre acea functie fiziologica ce preludiaza momentul procreerii sau discutam despre acea extraordinara insusire care ne desparte definitiv de regnul animal concretizata prin disponibilitatea de a ne iubi partenerul de viata si de a ne lasa iubiti de el. Ehe...aici lucrurile deja se complica Cine poate spune cu adevarat pana unde poate merge daruirea fata de aproapele adevarata daruire acea comuniune perfecta naiva si inocenta a doua persoane (de sex opus musai dragii mei) care se daruiesc unul altuia intr-un spectacol al vietii neegalat de o alta specie pamanteasca Ma intreb daca aceste amanunte ce tin de picanteria actului sexual sant chiar atat de importante pentru insasi Dumnezeu si daca acordandu-le o atat de mare importanta nu ratam esentialul si anume „sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima din tot sufletul tau si din toate puterile tale ,iar pe aproapele tau mai mult decat pe tine insuti
Mai ganditiva prieteni ...

21 Iul 2010, 20:25
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 66 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul