Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 116 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
Va rog ajutor! 
Autor Mesaj
Membru

Mesaj Re: Va rog ajutor!
..............

Ultima oară modificat de r@du pe 28 Apr 2013, 02:07, modificat de 2 ori în total.

15 Aug 2010, 23:42
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
r@du scrie:
...dle Ivan...
Poate este doar o scapare, dar eu tin sa va precizez ca pr.Ivan este preot catolic, deci in primul rand este de dorit sa va adresati corespunzator si in al doilea rand recomandarile sale trebuie luate ca atare.

16 Aug 2010, 00:08
Profil WWW
Membru

Imi cer scuze, a fost doar o scapare.

16 Aug 2010, 00:10
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
@ R@du

Mie mi se pare ca esti un om de buna credinta. Cei care ti se par ostili probabil vor sa te pregateasca pentru eventualitatea unui raspuns negativ.
Totusi la Dumnezeu totul este cu putinta. Continua sa te rogi si daca vrei ca Dumnezeu sa faca minuni trebuie in timpul acesta de asteptare sa iei urmatoarea hotarare: Sa nu incalci niciodata Vointa lui Dumnezeu!
Fii ferm ca Abraham: daca Domnul iti va cere sa-l ucizi pe Isaac sa fi sigur ca vei fi gata sa o faci(respectiv sa renunti la femeia pe care o iubesti daca nu se va putea altfel). Si atunci, cu acest spirit de umilinta si ascultare poti fi sigur ca Domnul va face minuni pentru tine!

16 Aug 2010, 13:35
Membru

..........

Ultima oară modificat de r@du pe 28 Apr 2013, 02:08, modificat 1 dată în total.

16 Aug 2010, 14:12
Preot

Locaţie: Ploiesti
r@du scrie:

Am incercat acest lucru, dar cum v-am spus, mi s-a zis ca niciodata nu s-a constatat nulitatea unei casatorii. Prin urmare, desi vroiam, nu s-a putut face nici o cerere.

O cerere este o cerere. Se face si se depune la parohia catolica cea mai apropiata. Nu e o mare filozofie. Mentionati adresa de corespondenta, si ca ramaneti disponibil pentru a completa cererea cu toate dovezile ce va vor fi solicitate. Cam asa ar face un catolic...

Inteleg ca frecventati, impreuna cu cea pe care o doriti a fi sotia dumneavoastra, o parohie catolica de rit latin. Poate ca ar trebui sa va interesati de conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca cineva pentru a fi admis in Biserica Catolica, si in dimensiunea formala, canonica, daca dorim sa ii spunem asa.

Regula, pentru o situatie asemanatoare cu a dumneavoastra, ar fi intrarea in Biserica Catolica de rit bizantin, adica Biserica Greco-Catolica - chiar daca veti frecventa, o parohie de rit latin fie pentru ca nu este in localitatea dumneavoastra o parohie greco-catolica, fie pentru ca doriti sa frecventati aceiasi parohie precum cea a viitoarei sotii.

Vada ca va risipiti energiile cautand motive si cauze pentru care astazi nu s-ar mai face concelebrari intre ortodocsi si catolici... In paranteza fie spus, nu s-au facut concelebrari pentru Tainele Bisericii, ci poate pentru alte aspecte minore, dar aceasta nu intra in subiectul nostru de acum.

Cred ca o buna parte din problema s-ar intelege mai bine dupa elucidarea problemei: ramaneti sau nu, si in continuare, ortodox?

Daca ramaneti ortodox, asa cum am mai spus, nu e problema tribunalelor catolice sa hotarasca sau sa conteste deciziile unor ortodocsi. Si aici se cam incheie discutia. Cel mult, partea catolica, presupusa dumneavoastra viitoare sotie, ar putea incepe ea sa se intereseze de procedurile posibile sau nu pentru o viitoare casatorie cu un ortodox divortat, chiar daca asupra acelei casatorii se ridica dubii de validitate...

Nu are rost sa se gandeasca la tribunalele de prin strainatate...caci fiecare tara isi are zonele ei de competenta, si cauza, pana la urma, tot aici s-ar judeca, in tribunalele bisericesti din Romania.

Pentru eventualitatea hotararii de a intra canonic in Biserica Catolica de rit bizantin din Romania, greco-catolica, ma puteti contacta prin mesaj privat sa va explic detaliile procedurii.

Doar din aceasta pozitie, sau de pe pozitia unui credincios catolic de rit latin, cum este situatia viitoarei sotii, se pot demara serios cereri de examinare a validitatii sau invaliditatii unei casatorii.

Eu cred ca exista asemenea tribunale bisericesti catolice in Romania, si, pana la urma, unui catolic i se va da raspuns serios si justificat pentru o asemenea problema.

16 Aug 2010, 19:02
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 116 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12