Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 116 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Următorul
Va rog ajutor! 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Va rog ajutor!
Adunati-va toate documentele pe care le aveti si mergeti la Catedrala Sf. Iosif si acolo intrebati. Avem acolo un preot cu doctoratul in drept si se ocupa si de anulari.

15 Iun 2010, 14:03
Membru

Va multumesc.

15 Iun 2010, 20:03
Membru

..........

Ultima oară modificat de r@du pe 28 Apr 2013, 02:06, modificat 1 dată în total.

29 Iun 2010, 14:13
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
r@du scrie:
Mi-a ascuns ceva care il avea dinaintea casatoriei si anume un ''adenom hipofizar" care are ca efecte infertilitatea

este vorba de o infertilitate "pasagera"
se poate elimina prin tratament (bromocriptina) sau chiar in mod natural
in plus, vorbeati despre o sarcina la care sotia a renuntat fara sa stiti
deci, nu e "fertila"!

pentru a fi motiv de recunoastere a invaliditatuii casatoriei, trebuie as fie vorba de o infertilitate definitiva ascunsa...
nu de predispozitie la infertilitate...

mai asteptam vesti!

29 Iun 2010, 14:42
Membru

............

Ultima oară modificat de r@du pe 28 Apr 2013, 02:06, modificat de 2 ori în total.

29 Iun 2010, 15:02
Membru

............

Ultima oară modificat de r@du pe 28 Apr 2013, 02:06, modificat 1 dată în total.

13 Aug 2010, 10:46
Membru activ

r@du scrie:
A zis da, fara sa stie obligatiile si indatoririle matrimoniale la care se supune. Era pur si simplu o relatie cu acte. Eu am avut incredere in ea si s-a ajuns unde s-a ajuns.

Sa-mi fie cu pardon insa atitudinea pe care am perceput-o eu din spusele dvs este una de imaturitate. Nu sunt eu maturul care sa dau sfaturi la 23 ani insa stiu ca atunci cand ai o relatie cu cineva trebuie sa existe comunicare si incredere. Ori dna MariaB are dreptate, este vina dvs ca nu ati stiut pt ca nu ati fost probabil in stare sa-i castigati increderea sau sa ajungeti la un asa nivel de relationare psihologica intima incat sa va marturiseasca despre problemele ei de sanatate. Cu atat mai mult cu cat credeti dvs ca acea problema de sanatate i-a si provocat instabilitate emotionala.

Reprosati partea dansei de responsabilitati, dar dvs ce ati facut cu responsabilitatile de sot atunci cand pleca de Craciun, de Paste? Este foarte usor a ne da in pozitia de victima, de fraierit, cand de fapt nu vedem si vina noastra.

Plus tot acest patos cu infertilitatea dansei, temporara sau nu, si cu indatoririle matrimoniale la care se "supune" denota o gandire invechita. Adica, dansa ca femeie, trebuia sa se supuna indatoririlor, sa fie mereu acasa si sa va faca copii? Priviti totul prin prisma a ceea ce dvs ati dorit, a ceea ce dvs nu va convine.. Dansa nu era indreptatita sa aiba propriile dorinte, propriile nemultumiri? Sau decat trebuia sa se supuna indatoririlor de sotie sa asculte de barbat neconditionat conform normelor invechite.. ? Nu stiu de ce dar am impresia ca acum foarte usor incercati sa o aruncati la gunoi si sa va considerati 100% victima.

Daca actuala sotie va fi in imposibilitatea de a se supune responsabilitatilor matrimoniale? Ce veti face? Veti merge iarasi prin tribunalul ecleziastic sa cereti anularea casatoriei legandu-va de ferestre canonice?

Casatoria cu persoana iubita presupune si sacrificiu(si nu numai material ci si spiritual), orice relatie dintre 2 oameni(amicitie, iubire, filiala) presupune o permanenta evolutie, un proces de autocunoastere permanenta, pt ca oamenii insisi evolueaza.

Nu uitati ca o casatorie presupune 2 persoane deci 2 parti. Adevarul este undeva la mijloc. Dar este doar un sfat dat de cineva acum la inceput de viata..

14 Aug 2010, 07:29
Membru

.............

Ultima oară modificat de r@du pe 28 Apr 2013, 02:06, modificat de 2 ori în total.

14 Aug 2010, 09:44
Membru activ

Draga Radu,
iubirea adevarata ar trebui sa depaseasca orice bariere, chiar si cele interconfesionale. M-ar bucura sa fie asa. Cred ca nu te exonerezi si de responsabilitate, asa cum parea la un moment dat din ceea ce ai scris.
Intr-adevar Papa Ioan Paul al II-lea a fost un mare iubitor si de aceea l-am admirat mult. Cine pierde Iubirea, pierde si Adevarul!
Dumnezeu sa va ajute sa realizati voi ceea ce Bisericile noastre nu reusesc inca!
Har, smerenie si jertfa de sine.

Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.(Matei 23:13)
Omul deţine atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.

14 Aug 2010, 12:12
Preot

Locaţie: Ploiesti
r@du scrie:
Nu va fi decat atunci cand va fi o solutionare pozitiva din partea BC. Astept si 10 ani daca e nevoie. Se merita.

Daca at ajuns la o asemenea idee, este bine. Insa poate nu e si suficient.

Eu v-as recomanda sa incercati sa intelegi sensul normelor referitoare la casatorie, si nu numai, in Biserica Catolica. De ce? Pentru ca, in cazul primirii unui raspuns favorabil dumneavoastra pe tema declararii nulitatii unei casatorii, nu cumva sa descoperiti neconcordante majore cu alte aspecte ale vietii morale inteleasa in Biserica Catolica.

Daca doriti sa ramaneti in continuare ortodox, la orice alta mare sau mica "nepotrivire" a randuielilor bisericesti, ati putea avea motive sa abandonat aceasta legatura a casatoriei, eventual, cautand un tribunal bisericesc ortodox care sa va confirme nulitatea acestei casatori in vederea vreunei alte casatorii cu o persoana ortodoxa...

Din punctul meu de vedere, v-am recomandat sa va integrati in ritmul religios al viitoarei sotii, intrand inca de pe acum in Biserica Catolica, indiferent de solutia tribunalelor matrimoniale catolice. Daca faceti asa, veti intelege, probabil, ce inseamna sa fiti un bun catolic, si veti respecta invatatura acestei Biserici, chiar daca tribunalul respectiv nu va va da chiar raspunsul pe care il asteptati.

Interventiile dumneavoastra, lasa un usor iz de interpretare a faptului ca va intereseaza doar un raspuns favorabil din partea tribunalului catolic, iar daca acest raspuns nu va veni, ce veti face? Veti injura Biserica Catolica pentru "orbirea" ei si pentru nedreptatea ce v-o face? Veti cauta o solutie mai ingaduitoare, la ortodocsi? Veti cauta o alta sotie, ortodoxa? Sau veti alege sa traiti necasatoriti religios, desi, daca am inteles bine, partea catolica si-ar dori - cel putin acum - sa se casatoreasca religios.

Inca nu se intrevad solutii la problema dumneavoastra. V-am mai spus, Biserica Catolica nu are datoria sa analizeze casatoriilor unor necatolici. Chiar daca v-ar da un raspuns favorabil...poate va fi prea tarziu.

Sa presupunem ca intr-o luna vin 1000 de cereri din partea unor persoane care ar dori sa afle oare ce parere are Biserica Catolica despre divortul civil si despre o casatorie celebrata la ortodocsi...Tribunalul respectiv ar cam avea de lucru vreo cativa anisori...timp in care, o buna parte vor fi deja casatoriti, probabil tot la ortodocsi...

Tribunalele bisericesti, sa intelegem bine, nu sunt platite de stat, si trebuie sa adune membrii risipiti pe zone intinse, ce greu se pot sincroniza, caci deja sunt implicati in alte misiuni, sunt preoti si profesori si episcopi...

Daca greu reusesc sa analizeze cereri ale catolicilor, facute uneori cu ani buni inainte, nu va asteptati, zic eu, sa analizeze cereri ale ortodocsilor. Banuiesc faptul ca inca nu ati facut cererea...Cand o veti face? Cine va fi aparatorul dumneavoastra? Unde se va judeca?

Ca fapt divers, spuneti-ne si noua, daca nu va cerem prea mult, cand va avea loc primul termen de judecata...

Si tot ca fapt divers, interesati-va, la tribunalul respectiv, cate cereri asemanatoare cu a dumneavoastra au fost solutionate, intr-un fel sau altul, in ultimii, sa zicem, 10-20 ani...

15 Aug 2010, 21:22
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 116 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Următorul