Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Dreptul copilului botezat de a fi asistat de Biserica 

Biserica poate asista un copil bolnav botezat in sanul ei, chiar daca parintii se opun?
Biserica trebuie sa faca totul pentru a acorda sf. taine copilului, chiar daca parintii se opun 27%  27%  [ 3 ]
Categoric nu poate trece peste dorinta parintilor 9%  9%  [ 1 ]
Poate actiona, numai daca reuseste sa-i convinga pe parinti de necesitatea actiunilor ei 9%  9%  [ 1 ]
Daca cineva din apropierea copilului cere, Biserica poate interveni pe ascuns, fara stirea parintilor 36%  36%  [ 4 ]
Se poate implica strict la cererea parintilor 18%  18%  [ 2 ]
Voturi totale : 11

Dreptul copilului botezat de a fi asistat de Biserica 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Dreptul copilului botezat de a fi asistat de Biserica
Aseara am fot la o intalnire a familiilor la biserica SF. Cruce. S-a pus o problema interesanta: ce putem face daca parintii se opun ca copilul lor, grav bolnav, sa primeasca Sf. Taine (Maslu, Spovedanie, Euharistie), se opun venirii preotului pentru a se ruga pentru copil, pentru a vorbi cu el, etc. S-a spus ca daca copilul are sub 18 ani, nu prea se poate interveni direct daca printii se opun... Din prima varstade 18 ani mi se pare prea mult, sunt copii care isi schimba confesiunea/religia inainte de a fi majori. Din prima eu cred ca un copil de 8-10 ani poate solicita singur asistenta Bisericii din care face parte.
Acum stau si eu si ma gandesc ca e totusi vorba de copii botezati intr-o biserica, copii care, in cazul foarte probabil al sfarsitului, vor fi ingropati crestineste, tot cu ajutorul bisericii. Ma gandesc ca daca acesti copii au fost adusi in sanul bisericii, incredintati ei, nu e drept sa fie separati de ea tocmai in momente atat de grave. Fireste, daca parintii si-au schimbat intre timp religia si vor ca copilul sa-i urmeze, e alta situatie (copilul nu mai apartine practic bisericii in care a fost botezat), dar atata timp cat copilul si parintii fac parte din Biserica, Biserica ar trebui sa poata sa lucreze atunci cand sunt cazuri de forta majora. Iar moartea unui fiu al ei tinut departe de Taine din nestiinta / indiferenta parintilor este un caz de forta majora.

Ma mai gandesc ca eu am un tata ateu inrait si mama indiferenta, dar eu credeam, voiam sa merg al biserica, simteam ca este necesar (am fost invatata de bunica si de o matusa) si mi-as fi dorit sa se faca totul pentru sufletul meu si nu m-as fi speriat de preot si de sf. taine care cica mi-ar fi anuntat sfarsitul iminent...

29 Oct 2007, 17:23
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: ORADEA
Dreptul canonic face distinctia intre minor (pana la 18 ani) si copil (pana la 7 ani). Sper ca va ajuta acest amanunt in discutie.
E greu de spus in ce situatii poate trece Biserica peste cuvantul parintilor. Poate unii dintre noi sunt mai la curent cu indicatiile pastorale ale Magisteriului in aceasta problema...

29 Oct 2007, 19:38
Membru Senior

Perfect de acord. Si eu sunt de acord ca nu poti astepta pasiv, ci sa incerci ceva pentru acel copil.
Insa nu toti botezatii chiar isi doresc sa faca parte din Biserica.
Nu toti botezatii au intelegere pentru cele vesnice.
Nu toti au valorile mele si ale tale in prioritatea pe care o dam, pentru noi si copiii nostri.

Pe de alta parte, aceasta este legislatia si nu poti sa nu tii cont de ea.
Ma gandesc la cazul extrem cand un tanar de 18 ani fara o zi nu poate pleca din tara cu tot pasaportul sau din buzunar fara acceptul notarial al parintilor sai, dar a doua zi da.

Din cate am inteles eu, Parintele se refera la limitele interventiei noastre in familia altora.
Dar, daca misionarii, de exemplu, nu ar fi facut acelasi lucru, poate ca acum nu aveam crestinism pe intreg pamantul.

29 Oct 2007, 19:43
Atentie: acest membru nu este catolic.

Parintii comit un pacat gav, dar Dumnezeu se indura si vede situatia acelui copil, care daca nu primeste Sf. Sacramente si va trece la cele vesnice, atunci el va ajunge in Limbus Infantis (daca nu a ajuns la varsta priceperii). Biserica nu poate sa faca altceva decat sa se roage pentru acel copil si pentru ca parintii lui sa se converteasca.

29 Oct 2007, 20:30
Membru Senior

intr-o familie in care este refuzata prezenta preotului, presiunile din partea preotului ar fi inutile daca se insista pe necesitatea administrarii Maslului pentru cel care nu poate decide pentru el insusi

in orice caz, o persoana lipsita de asistenta Bisericii nu din vina sa, ci din a celor din preajma, aceasta persoana nu va avea de dat socoteala in fata lui Dumnezeu pentru acest "incident"
in plus, sa credem ca acela care trece la Dumnezeu fara sa fi primit Maslul ar fi condamnat in fata lui Dumnezeu, este doar o superstitie, si dovedeste ca si luarea Maslului se face tot din superstitie...

este insa adevarat ca problema celorlalti membri ai familiei ramane
preotul va trebui sa insiste ulterior in reluarea dialogului cu membrii acelei familii - cu siguranta ca au nevoie

30 Oct 2007, 08:17
Membru Senior

Perfect de acord. Si eu sunt de acord ca nu poti astepta pasiv, ci sa incerci ceva pentru acel copil.
Insa nu toti botezatii chiar isi doresc sa faca parte din Biserica.
Nu toti botezatii au intelegere pentru cele vesnice.
Nu toti au valorile mele si ale tale in prioritatea pe care o dam, pentru noi si copiii nostri.

MariaB scrie:
intr-o familie in care este refuzata prezenta preotului, presiunile din partea preotului ar fi inutile daca se insista pe necesitatea administrarii Maslului pentru cel care nu poate decide pentru el insusi

Nu ma refeream la copiii care nu doresc, care nu sunt invatati deloc, nici la cei prea mici pentru a avea o optiune proprie. Dar sunt copii, nu minori, ci chiar copii care au o inclinatie speciala pentru credinta desi parintii sunt atei ori indiferenti, care uneori se opun, sau doar nu au grija de asistenta spirituala a copiilor. Cateva invataturi de la bunica, lumina unei candele aprinse, o frantura dintr-o slujba de botez sau de cununie la care tot au ajuns au uneori un impact uluitor asupra mintii copiilor si reprezinta o prima chemare.
Ma gandeam la un caz cum ar fi fost al meu. Daca matusa cea care m-a invatat sa cred, care ma ducea la biserica si imi tot explica si la care tineam foarte mult, cred ca tocmai pentru asta, ar fi venit la mine si mi-ar fi spus ca este bine sa mi se faca maslu si, in primul rand sa ma impartasesc, eu copil (adica minora) cred ca o rugam sa imi aduca preotul in ciuda faptului ca parintii nu ar fi fost de acord. Ma gandesc ca in acest caz ar fi fost justificata interventia.

Florin Ardelean scrie:
Pe de alta parte, aceasta este legislatia si nu poti sa nu tii cont de ea.
Ma gandesc la cazul extrem cand un tanar de 18 ani fara o zi nu poate pleca din tara cu tot pasaportul sau din buzunar fara acceptul notarial al parintilor sai, dar a doua zi da.

Da, stiu ca asa e legislatia, dar sunt curioasa cum de se permite ca un copil sa isi schimbe total religia sau sa renunte la ea. Chiar sunt curioasa cum e legislatia. Daca un tanar de 16 ani vrea sa se reboteze la penticostali, biserica respectiva are nevoie de acceptul parintilor? de asemenea e nevoie de acceptul parintilor ca un tanar botezat ortodox sau catolic, sau nebotezat deloc sa participe la slujbele de la biserica penticostala?
Daca instanta judecatoreasca ia in considerare dorinta copilului de a sta cu un unul dintre parinti, sau cu niciunul ci cu bunica, daca tinerii au acces la consiliere contraceptiva (chiar facilitata de gratuitati) desi parintii lor sunt absolut impotriva, de ce sa nu aibe dreptul sa solicite ei, sau cineva apropiat lor, venirea preotului si primirea tainelor?
Nu ma refeream la a se da tainele chiar cu forta, parintii nu vor sa auda, copilul nu pricepe ce se intampla... nu asa... Doar la a se forta cat mai mult limitele, dar in limita bunului-simt.

Florin Ardelean scrie:
Din cate am inteles eu, Parintele se refera la limitele interventiei noastre in familia altora.
Dar, daca misionarii, de exemplu, nu ar fi facut acelasi lucru, poate ca acum nu aveam crestinism pe intreg pamantul.

Parintele este foarte fin si tot ce a spus arata un mod de lucru foarte delicat cu oamenii, asta mi-a sugerat mie. Ce spun eu este probabil mai din topor, sau mai siret... avem niste limite, dar uneori este bine sa gasim cum sa le depasim...

MariaB scrie:
in orice caz, o persoana lipsita de asistenta Bisericii nu din vina sa, ci din a celor din preajma, aceasta persoana nu va avea de dat socoteala in fata lui Dumnezeu pentru acest "incident"
in plus, sa credem ca acela care trece la Dumnezeu fara sa fi primit Maslul ar fi condamnat in fata lui Dumnezeu, este doar o superstitie, si dovedeste ca si luarea Maslului se face tot din superstitie...

Nici nu mi-a trecut prin minte ca cel care moare fara asistenta Bisericii fara sa fie din vointa sa ar avea vreo vina in fata Lui Dumnezeu, ma gandeam la cei carora le-ar fi o alinare sa vina parintele sa se roage pentru ei, sa-i impartaseasca dar nu stiu sa spuna asta.
Cat priveste primirea Maslului, eu chiar nu ma refeream in primul rand la el, eu sunt ortodoxa, la noi supertitia e aia "mort nespovedit, neimpartasit si fara lumanare". La noi maslul este, intr-o mai mare masura, perceput ca slujba de vindecare. Daca s-a pierdut speranta pentru insanatosirea cuiva, nimeni (care nu e foarte dus pe la biserica) nu se mai gandeste la maslu, ci la spovada si impartasanie... dar mai ales la lumanare :(

Si mai am si eu o intrebare: daca un copil mai mic de 7-8 ani romano-catolic este pe moarte, el este impartasit tinand cont de starea lui extrem de grava, sau este exculsa impartasirea daca nu are varsta corespunzatoare si priceperea necesara?

30 Oct 2007, 10:14
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Chiar sunt curioasa cum e legislatia. Daca un tanar de 16 ani vrea sa se reboteze la penticostali, biserica respectiva are nevoie de acceptul parintilor? de asemenea e nevoie de acceptul parintilor ca un tanar botezat ortodox sau catolic, sau nebotezat deloc sa participe la slujbele de la biserica penticostala?

Ar fi culmea. În lumina noilor orientări, pentru un avort nu este nevoie de acordul părinţilor, ar fi culmea să fie nevoie pentru împărtăşanie.
Rămân la părerea că axa pământului se înclină tot mai mult.

http://www.catehism.ro

30 Oct 2007, 10:20
Profil WWW
Membru Senior

Mesaj dreptul copilului
Lăudat fie Iisus şi Maria!

Nu mă refer deloc la vârsta majoratului legal, oficial. În faţa lui Dumnezeu fiecare suflet este major, atât că răspunderea este atribuită părinţilor pentru copii până când(cred) copilul nu mai are ascultare faţă de părinţi. Iisus Cristos avea 12 ani (nu?) când S-a rătăcit de părinţi în Ierusalim şi a fost găsit "în ale Tatălui"(în templu) după 3 zile, fiind sub ascultarea părinţilor.
În cazul prezentat cred că cel mai bun lucru pe care poate să-l facă comunitatea bisericii este să se roage în Biserică pentru acel copil şi, mai important, pentru acei părinţi.
Dacă un copil nu este "asistat" spre Dumnezeu, vina cade asupra celor însărcinaţi cu creşterea lui(chiar dacă-s rătăciţi).
Împotriva voinţei nu poate face nimeni nimic, în afară de Dumnezeu. De aceea rugăciunea către Dumnezeu este singura şansă.

30 Oct 2007, 16:48
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ]