Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Rudenii 
Autor Mesaj
Membru Junior

Locaţie: ORADEA
Mesaj Rudenii
Buna ziua,

Am si eu o nelamurire, in ce conditii este posibila casatoria intre rude spirituale? (La rude de gradul 4 am inteles ce e nevoie de dezlegare de la episcop)

Sper sa m-ati inteles.....multumesc.

16 Dec 2007, 23:36
Membru Senior

Mesaj Re: Rudenii
tony scrie:
Am si eu o nelamurire, in ce conditii este posibila casatoria intre rude spirituale?

Conform CCBO:
"Can. 811
Din botez se naste, intre nas si botezat si parintii acestuia, o inrudire spirituala care darama casatoria.
Daca botezul se repeta sub conditie, inrudirea spirituala nu se naste, exceptand cazul in care a doua oara nasul a fost acelasi."

De la acest impediment poate da dispensa ierarhul locului.

Nu am gasit corespondenta in codul latin (s-ar putea sa nu existe).

17 Dec 2007, 00:04
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
tony scrie:
Am si eu o nelamurire, in ce conditii este posibila casatoria intre rude spirituale?
casatoria intre gradele de rudenie spirituala nu este reglementata in CIC - codul de drept canonic catolic (latin)

17 Dec 2007, 09:36
Membru Junior

Daca nu este reglementat acest lucru, care ar fi raspunsul atunci?

18 Dec 2007, 02:35
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
tony scrie:
Buna ziua,

Am si eu o nelamurire, in ce conditii este posibila casatoria intre rude spirituale? (La rude de gradul 4 am inteles ce e nevoie de dezlegare de la episcop)

Sper sa m-ati inteles.....multumesc.

Nu am găsit în Codurile actuale (CIC şi CCEO) vreo interdicţie în privinţa altui fel de rudenie decât consangvinitatea. Cum ceea ce nu este interzis este permis, rezultă că o căsătorie între rude spirituale (cum ar fi naşul şi fina) este posibilă.
Gradul 4 se referă la consangvinitate.

http://www.catehism.ro

18 Dec 2007, 09:20
Profil WWW
Membru Senior

Mesaj rudenii
Lăudat fie Isus şi Maria!

Am văzut de la bun început topicul şi am urmărit evoluţia lui. Cred că mesajul lui Fortunatus mi-a clarificat şi mie o opinie.

Ceea ce nu este interzis, este permis în cadrul legal actual al societăţii umane conform Codului Civil şi Penal(mai sunt şi altele?) care se referă mai mult la relaţii trupeşti, mai puţin spirituale. Referitor la acestea din urmă, regulile lui Dumnezeu sunt de cele mai multe ori bănuite şi totuşi, nu de puţine ori, din interes trupesc.

Cred că relaţiile de căsătorie contribuie la opera de creaţie a lui Dumnezeu, dar sunt inferioare relaţiilor spirituale care se referă la clădirea şi purificarea sufletească, la mântuire; raport de superioritate conform relaţiei suflet-trup.
O relaţie pur spirituală, asemănătoare aceleia dintre Dumnezeu şi om, este relaţia părinte-copil, îngrădită de consangvinitate, dar, în afară de asta, aproape deloc "atacată" de atracţia trupească nici măcar între necredincioşi. Nu m-ar mira să fie respectată chiar şi de unele animale.

În relaţia Dumnezeu-om se lucrează prin părinte, prin preot, prin naş ş.a. Cred că relaţia naş-fin este prea înaltă pentru a fi lezată prin căsătorie. Acelaşi sens cred că poate fi perceput în BC şi prin alegerea: preoţie/căsătorie.

Dacă acest aspect este amintit în CCBO, îl salut, îl consimt şi cred că se cuvine să mulţumim. Nu cred că BC (dacă nu cumva este deja încadrată în altă parte) ar declara altfel referitor la aceasta.

Deci relaţia spirituală dărâmă căsătoria şi nu este permisă degradarea ei!

Dacă se pune problema căsătoriei, se pare că premergătoarele etape sentimentale au fost parcurse deja şi nici ele nu sunt permise, căsătoria fiind doar binecuvântarea acestora.

Mărire Ţie, Doamne, mărire Ţie!

19 Dec 2007, 01:47
Membru Senior

Mesaj Re: rudenii
Nicu scrie:
Cred că relaţia naş-fin este prea înaltă pentru a fi lezată prin căsătorie.
la ce va referiti cand vorbiti de relatia naş-fin?
teoria este una, practica este cu totul altceva!!!
ralatia naş-fin se reduce in general la vizite si cadouri din partea parintilor copilului la naşii copilului
copilul iese cel mai adesea din relatie

si atunci, de ce nu s-ar putea casatori fratele unuia cu fata naşului aceluia?!?
stiu ca exista in BO astfel de interdictii...

cat despre relatia naş-fin, aceasta, daca este adevarata, nu se va transforma niciodata in relatie amoroasa

asa este si in cazul relatiei profesor-elev
despre aceawsta relatie dce spune BO?!?
mi se pare ca nimic
si atunci, cum este cu "Ceea ce nu este interzis, este permis în cadrul legal actual al societăţii umane conform Codului Civil şi Penal(mai sunt şi altele?) care se referă mai mult la relaţii trupeşti, mai puţin spirituale" in acest caz?
relatia profesor-elev este una spirituala, nu-i asa?!?

19 Dec 2007, 10:00
Membru Senior

[quote="Fortunatus"]
Nu am găsit în Codurile actuale (CIC şi CCEO) vreo interdicţie în privinţa altui fel de rudenie decât consangvinitatea. Cum ceea ce nu este interzis este permis, rezultă că o căsătorie între rude spirituale (cum ar fi naşul şi fina) este posibilă.
[quote]

In Codul Canoanelor Bisericilor Orientale, casatoria intre nas si fin sau intre nas si parintii finului este interzisa conform canonului 811, asa cum am aratat mai sus.
Totusi casatoria este posibila cu conditia obtinerii unei dispense de la ierarhul locului.

Cine exprima alta parere este rugat sa ne spuna cum poate fi interpretat altfel canonul amintit.

19 Dec 2007, 10:04
Membru Senior

Valeriu Domuta scrie:
Cine exprima alta parere este rugat sa ne spuna cum poate fi interpretat altfel canonul amintit.
canonul amintit sigur nu este CIC

19 Dec 2007, 10:16
Membru Senior

Mesaj Re: rudenii
Lăudat fie Isus şi Maria!
MariaB scrie:
la ce va referiti cand vorbiti de relatia naş-fin?
teoria este una, practica este cu totul altceva!!!
ralatia naş-fin se reduce in general la vizite si cadouri din partea parintilor copilului la naşii copilului
copilul iese cel mai adesea din relatie

si atunci, de ce nu s-ar putea casatori fratele unuia cu fata naşului aceluia?!?
stiu ca exista in BO astfel de interdictii...

cat despre relatia naş-fin, aceasta, daca este adevarata, nu se va transforma niciodata in relatie amoroasa

asa este si in cazul relatiei profesor-elev
despre aceawsta relatie dce spune BO?!?
mi se pare ca nimic
si atunci, cum este cu "Ceea ce nu este interzis, este permis în cadrul legal actual al societăţii umane conform Codului Civil şi Penal(mai sunt şi altele?) care se referă mai mult la relaţii trupeşti, mai puţin spirituale" in acest caz?
relatia profesor-elev este una spirituala, nu-i asa?!?

1-Mă refer la relaţia de angajament a naşului luată în faţa lui Dumnezeu, ca urmare a cererii venite din partea părinţilor, naşul fiind învestit cu funcţia (asumată prin botez) de educator al sufletului doar conform voinţei lui Dumnezeu. Teoria este voinţa lui Dumnezeu, practica este respectarea Acestei voinţe, rezultatul se vede. Cred că criteriul principal de selecţie a naşului ar trebui să fie calitatea de credinţă demonstrată de naş. Relaţia spirituală este singulară, unică şi cred că nu se propagă prin sânge la alte rude. Aşadar un naş cred că poate să-şi năşească viitorul ginere. Poate credinţa mea este prea mică pentru a vedea dincolo de limita cu care pot fi de acord.

2-Prin relaţia profesor-elev se urmăreşte dezvoltarea, cultivarea şi evoluţia calităţilor intelectuale; dacă se realizează mai mult este o minune, dar relaţia naş-fin este pur sufletească şi analfabeţii cred că pot asimila mai bine credinţa:
"Fericiţi cei săraci cu spiritul că a acelora este împărăţia lui Dumnezeu!"
Ca terminologie, tot relaţii spirituale sunt numite, dar diferenţa este clară(intelect/credinţă) şi confuzia cred se datorează, în general, interesului redus pentru cele sufleteşti. Locul celor intelectuale este în creier, locul credinţei este în suflet; dacă cele intelectuale se pun în suflet, rezultă devieri grave pentru că cursul vieţii trebuie urmat potrivit sufletului (dacă se intră în contradicţie cu cele intelectuale).

3-În Codurile legale amintite nu există interdicţia de sinucidere şi poate nici în cele canonice(habar n-am!) şi totuşi, împotriva firii, se practică.(aceasta am amintit-o ca relaţie interzis/permis, în nici un caz ca direcţie de deviere a discuţiei)

4-Ca tablou general simplificat, dar aproape complet, Dumnezu a dispus(relativ direcţionat, dar nu exclusiv):
-părinţii-latura trupească
-naşii- latura spirituală
-profesorii latura imtelectuală
-preotul-toate acestea

Ultima oară modificat de Nicu pe 20 Dec 2007, 02:29, modificat 1 dată în total.

19 Dec 2007, 19:35
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul