Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Cum ne apreciem nevasta pe care ne-a dat-o Dumnezeu ? 
Autor Mesaj
Membru

Mesaj Re: Cum ne apreciem nevasta pe care ne-a dat-o Dumnezeu ?
deci oamenii (ca sa facem abstractie de sex) nu inseala din cauza aspectului exterior. nu ca el nu e important, dar u el sta la baza unei casnicii fericite

aceasta trebuie bazata pe iubire adevarata, respect, credinta, intelegere, comunicare, aspiratii comune. fara ele... degeaba

18 Feb 2010, 22:50
Membru Senior

Tocmai cred ca aspectul psihologic al frumusetii interioare care uneori este reflectata in exterior este neglijat in favoarea erotismului si probabil ca de aici faptele mentionate de dvs. cand unii isi inseala femeile cu prostituate mult inferioare (eu cunosc un caz si mai socant cand un om cu 2 facultati grele si normal la cap si-a lasat sotia (care nu arata deloc rau) pentru alta cocosata si cu sifilis (si stia asta intrucat era sifilis mostenit). Toata lumea care cunoaste cazul crede ca respectiva i-a facut cu ulcica (intrucat in rest omul este deosebit) iar tatal sau a murit de inima rea cand a vazut-o). Uita sa vada (sau nu vad de loc sau nu au vazut deloc) acea unda de sfintenie care izvoraste din femeia pe care le-a dat-o Domnul (fara acea unda energetica nu exista nimic ci numai instinct primar. La noi la inceput (dar si acuma) datorita atractiei energetice apareau descarcari electrice (curenta la propriu) vizibile (se vedeau arcele electrice ca la Louis de Funes)).

18 Feb 2010, 23:08
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
Becali, din cand in cand mai cad prada tentatiei si va citesc mesajele. Constat ca aveti cunostinte din toate paturile sociale. Musulmani model, masoni care incearca sa va racoleze, barabati casatoriti cu prostiuate cu sifilis. Nu stiu cu cine semanati mai mult, cu tizul dvs (care cunoaste multi si multe), cu baronul Münchausen sau cu Pinocchio...
Am inca o curiozitate totusi... cum se impaca catolicismul pe care il clamati cu statusul dumneavoastra marital? Daca sunteti catolic nu considerati ca divortul este nepermis? Presupun ca nu v-ati anulat casatoria. Stiam ca taina casatoriei din biserica ortodoxa e vazuta ca valida si in biserica catolica (rog colegii mai avizati sa ma corecteze daca e cazul). Stiu ca divortul este pacat de moarte. Sa inteleg, Becali, ca ati preferat sa va condamnati sufletul pentru eternitate si sa divortati?

omnis terra veneratur

21 Feb 2010, 20:04
Profil YIM
Membru Senior

D-le sdcristian. In primul rand ca sunt prieten cu o serie de lume inclusiv, masoni, musulmani, adventisti, baptisti, penticostali, atei etc. Cam greu sa ma racoleze toti. Macar incerca si reusea sa ma tina un bun prieten care este preot ortodox daca eram asa usor de dus de nas insa se pare ca-l trec eu la catolicism cu tot cu parohie in curand (adica cu mine Dumnezeu are niste planuri pe lumea asta, asa ca lupta cu El). Despre cum se impaca catolicicsmul meu cu mine mai bine intrebati-l pe Episcopul meu (daca vreti va dau numele si contactul in priv. ca sa va puteti linisti si sa nu mai muriti spiritual de grija mea). Lui i-am prezentat tot (cu acte si cu constatarile tribunalului ca marturii) si evident ca mi-a defacut casatoria anterioara (ca nu se rupsese din vina mea). Poate sunteti vreun superjudecator peste Episcopul respectiv care mai este si profesor de drept canonic in universitar insa cazul s-a cam incheiat (cine stie poate mai puteti depune contestatii).
Atata timp cat nu jigniti puteti sa-mi cititi textele si chiar sa participati la discutii. Nu sunt Pinochio intrucat nu-mi dau cu parerea unde nu cunosc. Dvs. in schimb care sigur nu ma cunoasteti dar va dati cu parerea intr-un mod inacceptabil pentru notiunea de dialog.
Rog moderatorii sa constate atacul respectiv la persoana, ca pot si eu sa fac (si eu fac chiar pamflete bune daca asta se doreste) asa ceva insa imi fac mai intai datoria sa anunt.

21 Feb 2010, 21:23
Profil YIM
Membru Senior

sdcristian scrie:
Becali, din cand in cand mai cad prada tentatiei si va citesc mesajele. Constat ca aveti cunostinte din toate paturile sociale. Musulmani model, masoni care incearca sa va racoleze, barabati casatoriti cu prostiuate cu sifilis. Nu stiu cu cine semanati mai mult, cu tizul dvs (care cunoaste multi si multe), cu baronul Münchausen sau cu Pinocchio...

Trebuie să ne rugăm să nu cădem pradă ispitei. Ubicuitatea domniei sale se încadrează într-o percepţie a realităţii care nouă ne este străină. Prezenţa sa pe forum cred că este menită să ne amintească zilnic că Dumnezeu nu dă nimănui mai mult decât poate duce.

22 Feb 2010, 09:59
Membru Senior

Poate sunt uneori mai inspirat alteori mai putin dar pana la ubicuitate nu indaznesc sa ma gandesc si nu-mi doresc aceasta calitate (cu toate ca uneori mai comunic telepatic cu mai multe persoane odata) intrucat ma stupefiaza suficient numai ce vad nefiind ubicuu. Inteleg ironia insa nu e vina mea ca dvs. nu intrati decat sa jigniti lumea si constat si din alte postari ca nu numai pe mine. In rest pauza de inspiratie. Am facut indemnul sa participati la capitolul observatii. Altfel probabil ca singura solutie este sa-mi fac mai multe nickuri si sa conversez de unul singur (evident ca este o gluma nu am s-o fac ca inca nu mi-am pierdut busola).
Aroganta mai ales din partea catolicilor nu convinge pe nimeni si chiar este o frana. Este scris ca Dumnezeu nu da nimanui mai mult decat poate duce (nu stiu daca in Biblie dar in Coran am gasit asa ceva). De asemenea mai este scris ca atunci cand Dumnezeu duce pe cineva in ratacire nimeni nu-l poate aduce inapoi. Si va spun eu: arogantii sunt 100% spre ratacire pe un drum cu un singur sens si fara intoarcere. Mandria produce cadere definitaiva in hau. Mi-am facut datoria si am avertizat. De aici incolo e treaba dvs.

22 Feb 2010, 18:10
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2