Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Cum ne apreciem nevasta pe care ne-a dat-o Dumnezeu ? 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Cum ne apreciem nevasta pe care ne-a dat-o Dumnezeu ?
Cum ne apreciem sotia si mama copiilor nostri ? Un subiect inca nerezolvat. Suntem in stare sa-i intelegem problemele vietii infinit mai grele ca ale noastre (educatie copii, servici, muncile casnice cele mai migaloase, ingrijirea barbatului etc) ? Este capabila societatea in ansamblu sa raspunda la aceste nevoi ?

17 Feb 2010, 22:34
Profil YIM
Membru

Mesaj Re: Cum ne apreciem nevasta pe care ne-a dat-o Dumnezeu ?
dvs nu cred ca va apreciati sotia

pentru ca educatia copilului, muncile casnice, ingrijirea barbatului nu sunt sarcinile sotiei. mai ales ingrijirea barbatului - in cazul in care acesta nu are dizabilitati.

sunt sarcinile sotilor, impreuna, cot la cot, in egalitate. de la schimbatul pampersului, linistirea copilului cand plange, aspiratul prafului, dusul gunoiului la toate celelalte.

daca societatea stie sa raspunda la aceste nevoie e irelevant - mie imi este suficient si apreciez daca sotul meu raspunde.

18 Feb 2010, 09:48
Membru Senior

Locaţie: Buzau-Romania
Eu o apreciez de......... =D> ...........40 de ani!

18 Feb 2010, 10:49
Profil YIM WWW
Membru Senior

Locaţie: in Ecclesia Dei
Dan-Gabriel scrie:
Eu o apreciez de......... =D> ...........40 de ani!

Dar dumeaei ? Tot 40 de ani ? Sau cu întreruperi ?

http://www.catehism.ro
http://studentiecatolica.ro/

18 Feb 2010, 10:53
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Buzau-Romania
Asta sa o intrebi personal, dar oricum daca era ceva, in 40 de ani, rupea lantul...... :oops:......si evada!

18 Feb 2010, 14:44
Profil YIM WWW
Membru Senior

cristi_2003 scrie:
dvs nu cred ca va apreciati sotia

pentru ca educatia copilului, muncile casnice, ingrijirea barbatului nu sunt sarcinile sotiei. mai ales ingrijirea barbatului - in cazul in care acesta nu are dizabilitati.

sunt sarcinile sotilor, impreuna, cot la cot, in egalitate. de la schimbatul pampersului, linistirea copilului cand plange, aspiratul prafului, dusul gunoiului la toate celelalte.

daca societatea stie sa raspunda la aceste nevoie e irelevant - mie imi este suficient si apreciez daca sotul meu raspunde.

Tocmai de aceea am deschis acest topic pentru ca o respect si pentru a incerca un mic proces de constiinta (poate m-am inteles gresit insa am dus lucrurile la extrema pt. a ilustra mai bine).
Prin natura lucrurilor femeia are mai multe atributii lucru recunoscut si de legislatie (pensionarea se face la varste diferite un exemplu).
In educatia copilului femeia are rolul primordial (barbatul are rol secundar insa nu mai putin important dar cand un lucru merge prost in educatie nu am auzit decat apostrofari la adresa mamei nu la adresa tatalui). De aceea exista si ,,scoala mamelor''.
La muncile casnice daca vreti facem un sondaj si vedem. Eu fac exceptie intrucat sunt pasionat de arta culinara (printre altele) si cu asta suplinesc munca femeii (pe mine ma suna de regula alte femei sa-mi ceara sfaturi in domeniu lucru care e motiv de gelozie la noi :D ). In general femeia face urmatoarele treburi (gateste; spala; calca inclusiv pantalonii barbatului - deci il ingrijeste ca altfel nu-l critica lumea pe barbat ci pe nevasta-sa (si poate chiar se gasesc amatoare sa-l ajute), nu e vb. de dizabilitati). Toate acestea vin in mod natural din instinctul matern. In momentul in care acesta se manifesta prea mult fata de barbat (la mine devine agasanta cu purtatul de grija) inseamna ca e cazul sa apara un bebe.
In familie ca si in restul lumii NU EXISTA egalitate ci complementaritate (care se traduce in echitate). Credeam ca egalitarismul a fost de mult dovedit ca o teorie demolata.
In linistirea copilului uneori are mai mare succes barbatul (aici asa e). De asemenea il asculta mai bine. Cand ii zice maica-sa sa nu faca un lucru mai intai cel mic (1,5 ani) se uita la mine sa vada daca rad (ca nu ma pot abtine intrucat e greu) sau daca ma uit urat (abtinandu-ma cu greu sa ma dau de gol) incercand sa intaresc ce a zis maca-sa.
In toate aceste conditii mai vin si drepturile limitate de catre stat (la angajari trebuie sa arate nu stiu cum; vechimea nerecunoscuta cat sta in maternitate si chiar pierderea jobului etc). In trecut se considera ca toate aceste atributii sunt suficiente iar femeia era casnica. Azi nu ne mai permitem nici cu 3 salarii un nivel de trai cu mult peste decent (2 eu + 1 ea + PF ea).
Peste toate astea (ca mai este si peste) femeia trebuie sa se ingrijeasca sa arate si bine si sa-i placa barbatului (pentru ca acesta sa nu poata fi corupt).
Deci iata cate aspecte esentiale gasite fara sa ma gandesc dar cred ca se poate scrie mai mult daca stam sa analizam.

18 Feb 2010, 21:07
Profil YIM
Membru

Gigi Becali scrie:

Tocmai de aceea am deschis acest topic pentru ca o respect si pentru a incerca un mic proces de constiinta (poate m-am inteles gresit insa am dus lucrurile la extrema pt. a ilustra mai bine).
Prin natura lucrurilor femeia are mai multe atributii lucru recunoscut si de legislatie (pensionarea se face la varste diferite un exemplu).
In educatia copilului femeia are rolul primordial (barbatul are rol secundar insa nu mai putin important dar cand un lucru merge prost in educatie nu am auzit decat apostrofari la adresa mamei nu la adresa tatalui). De aceea exista si ,,scoala mamelor''.
La muncile casnice daca vreti facem un sondaj si vedem. Eu fac exceptie intrucat sunt pasionat de arta culinara (printre altele) si cu asta suplinesc munca femeii (pe mine ma suna de regula alte femei sa-mi ceara sfaturi in domeniu lucru care e motiv de gelozie la noi :D ). In general femeia face urmatoarele treburi (gateste; spala; calca inclusiv pantalonii barbatului - deci il ingrijeste ca altfel nu-l critica lumea pe barbat ci pe nevasta-sa (si poate chiar se gasesc amatoare sa-l ajute), nu e vb. de dizabilitati). Toate acestea vin in mod natural din instinctul matern. In momentul in care acesta se manifesta prea mult fata de barbat (la mine devine agasanta cu purtatul de grija) inseamna ca e cazul sa apara un bebe.
In familie ca si in restul lumii NU EXISTA egalitate ci complementaritate (care se traduce in echitate). Credeam ca egalitarismul a fost de mult dovedit ca o teorie demolata.
In linistirea copilului uneori are mai mare succes barbatul (aici asa e). De asemenea il asculta mai bine. Cand ii zice maica-sa sa nu faca un lucru mai intai cel mic (1,5 ani) se uita la mine sa vada daca rad (ca nu ma pot abtine intrucat e greu) sau daca ma uit urat (abtinandu-ma cu greu sa ma dau de gol) incercand sa intaresc ce a zis maca-sa.
In toate aceste conditii mai vin si drepturile limitate de catre stat (la angajari trebuie sa arate nu stiu cum; vechimea nerecunoscuta cat sta in maternitate si chiar pierderea jobului etc). In trecut se considera ca toate aceste atributii sunt suficiente iar femeia era casnica. Azi nu ne mai permitem nici cu 3 salarii un nivel de trai cu mult peste decent (2 eu + 1 ea + PF ea).
Peste toate astea (ca mai este si peste) femeia trebuie sa se ingrijeasca sa arate si bine si sa-i placa barbatului (pentru ca acesta sa nu poata fi corupt).
Deci iata cate aspecte esentiale gasite fara sa ma gandesc dar cred ca se poate scrie mai mult daca stam sa analizam.

in educatia copiilor si mama si tatal au un rol la fel de iportant. ok, ea sta acasa in primii 2 ani in romania, dar educatia inseamna 18 ani, si copilul trebuie sa simta implicarea ambilor parinti, e ceva foarte important pentru dezvoltarea lui. asta cu ea are rolul mai mare - e o scuza folosita de multi barbati ca sa nu faca nimic

treburile casnice - nici un studiu nu arata ca barbatul e incapabil de vreuna din ele, ba chiar sunt barbati necasatoriti care si supravietuiesc fara ajutorul unei femei. chiar daca nu se imparte fix 50-50 % treaba in casa, si un barbat poate spala haine - exista masini de spalat care de fapt preiau aceasta sarcina - , isi poate calca hainele proprii - asta e bun simt, fiecare responsabil de ale lui, poate face curat... nu sa le faca doar el, nu sa le faca doar ea. pana unul gateste celalalt da cu aspiratorul sau spala vasele. dar fiecare face ceva pentru traiul in comun. inca nu am auzit femeie sa se planga ca sotul o ajuta prea mult - dar va gasesc 100 in 24 de ore care sa zica ca el nu ajuta deloc.

cat trebuie ea sa arate de bine... imi pare rau pt cele care o fac de dragul barbatului, ca el saracul si finutul si atat de sensibilul sa nu cada in tentatii... daca fac eforturi sa arat bine o fac pentru mine si doar pentru mine. oricat m-as stradui o sa fie una care sa fie altfel ca mine, la tentatii nu conteaza cum arata cealalta ci conteaza faptul ca cealalta e altfel, e diferita. de multe ori barbatii isi inseala sotiile cu femei mai urate, mai grase, mai prost imbracate. pentru ca e altceva, o jucarie noua. dar eu mi-am ales sotul cu grija, mi-am ales un sot care ma iubeste nu pentru cum arat ci pentru cum sunt, care apreciaza nu doar exteriorul ci si interiorul, care la 50 de ani cand o sa am riduri si par alb nu ma va parasi pentru una de 20 care e fresh...
si oricum, si barbatul ar face bine sa aiba grija de cum arata, pentru ca surprizaaa... barbatii isi inseala sotiile cu sotiile altor barbati care sunt inselati...
ca barbatul sa nu fie corupt - asta e treaba lui, si doar a lui.

18 Feb 2010, 22:14
Membru Senior

:lol: :lol: :lol: Ma bucur ca v-am incitat.

Iata ce scrie Sf.Paul in 1 Corinteni 7:34:

,,Tot asa, intre femeia nemaritata si feciora este o deosebire: cea nemaritata se ingrijeste de lucrurile Domnului, ca sa fie sfanta si cu trupul si cu duhul; iar cea maritata se ingrijeste de lucrurile lumii, cum sa placa barbatului ei''.
(pe urma Efeseni 5.22...33)

18 Feb 2010, 22:34
Profil YIM
Membru

multe lucruri ma incita, acestea mai putin

ce vroiam sa zic e ca fiecare trebuie sa aiba grija de imaginea lui pentru ca sa se simta el bine
ca sa dau exemple mai mondene, daca ar fi dupa frumusete fizica hugh grant nu ar fi inselat-o pe liz hurley cu o prostituata care arata oribil pe langa ea, nici brad pitt pe angelina cu dadaca care nici ea nu era rupta din soare...

18 Feb 2010, 22:42
Membru Senior

Faptele mentionate de dvs. sincer nu le inteleg si chiar nu le gasesc nici macar explicatii logice (mai ales ca sunt foarte cusurgiu in ceea ce priveste frumusetea feminina atat cea vizibila cat si cea interioara). Nu as putea sa ma uit la asa ceva nici daca nu ar mai exista alte femei pe sol.

18 Feb 2010, 22:47
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul