Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 339 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 34  Următorul
despre divort 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: despre divort
Ok. Multumesc. :D

10 Feb 2010, 22:10
Profil YIM
Membru Senior

http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/ ... mania.html

Cat timp casatoria incepe intr-un singur loc dpdv legal adica la ofiterul starii civile casatoriile homo nu vor avea nici o sansa intrucat Parlamentul nu va da dezlegare la asa ceva (ca nu vor sa-si piarda voturile). Daca se va da libertatea cultelor sa substitue statul in aceasta privinta va fi calea libera si de neoprit catre casatoriile homo (ca si ei isi vor infinta culte favorabile in maxim 24 de ore, asa chiar daca le infiinteza nu le da voie statul sa se casatoreasca si nu le emite documente). Si asa s-a intamplat in toate tarile cu asemenea legislatie (Canada, SUA, Belgia Slovenia etc).

11 Feb 2010, 00:51
Profil YIM
Membru Senior

maryam scrie:
Gigi Becali scrie:
Pai din cate stiu nu se negociaza. Se negociaza altele (cine pune nasii etc) dar numele nu am auzit sa se negocieze si lucrez in invatamant (am vazut mii de nume ale parintilor elevilor si nu am vazut un caz invers). In general cutumele sunt mai respectate decat legile.

Eu am fost intrebata in Bucuresti la primaria sectorului 5 cand am depus actele pentru casatorie, in 2002; si am spus ca vreau sa-mi pastrez numele meu; si asa a fost.

Legea in Romania s-a schimbat acum cativa ani: femeia poate primi numele barbatului renuntand la al sau dar exista si posibilitatea ca cele doua nume sa coexiste. ( atat stiu eu )
In cazul in care casatoria are loc intr-un stat strain, iar in Romania este obligatorie doar transcrierea ei, femeia transcrie identic numele cu care este inregistrata in tara in care s-a incheiat casatoria ( de cele mai multe ori isi pastreaza numele ).
Deci uite si a treia varianta.

11 Feb 2010, 10:08
Membru Senior

Am zis ca e cutuma nu lege (cred ca am precizat de 100 de ori #-o ). Nu stiu daca respectiva cutuma face parte din traditia crestina dar pe baza scrierilor lui Pavel asa ar trebui sa fie. In cazul de mai sus prezentat de respectiva sora catolica este vorba de o circumstanta atenuanta.
Femeia trebuie sa-si asume inclusiv rolul de slujitoare a barbatului intrucat are longevitate mult mai mai mare in cadrul familiei (atat diferenta de varsta fizica cat si longevitatea specifica a femeilor). De asemenea familia trebuie sa aibe un singur nume o singura avere samd (sa fie un singur trup) iar ce nu poate unul (sau cand nu mai poate munci de ex.) sa fie suplinit de celalalt sot. Altfel este asociatie familiala.
Barbatul trebuie sa aibe rolul de motor al familiei. Nu intamplator femeia isi cauta barbat cu stare (care de regula este mai inaintat in varsa (optim vreo 10 ani) realizat profesional si psihic) intrucat are nevoie sa-si creasca copiii in siguranta si in conditii optime. Barbatul se maturizeaza psihic mult mai tarziu.
Un cod al familiei imbunatatit (ramanand ca dupa casatoria civila fiecare sa jure la ce cult vrea) este posibil. S-ar putea de ex. responsabiliza financiar familiile si ar avea efect scontat antidivort (Biserica nu poate da amenzi sau cere taxe insa statul da). Ia sa-i puna sa plateasca niste taxe zdravan pe cei care divorteaza in primii 2 ani pe cei care la 5 ani de la casatorie nu au copii samd. Pe de alta parte ar trebui puse din partea legii niste conditii mai clare pentru intemeierea familiilor ca la cei care vor sa adopte copii intrucat este aceiasi cauza (sa aibe necesarul de baza (locuinta etc)) iar pe de alta parte familiile sanatoase sa fie sustinute si incurajate mai mult inclusiv din taxele percepute de la cele bolnave. Cam astea ar fi masuri posibile si democratice (de ce: statul sa dea ajutoare pt. intemeierea familiilor dar sa cera insutit la loc daca acele familii nu au fost serioase si decat au mintit autoritatile si mai rau pe Domnul) de reducere a divorturilor fara alte riscuri.

11 Feb 2010, 12:03
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
Gigi Becali scrie:
Femeia trebuie sa-si asume inclusiv rolul de slujitoare a barbatului intrucat are longevitate mult mai mai mare in cadrul familiei (atat diferenta de varsta fizica cat si longevitatea specifica a femeilor). De asemenea familia trebuie sa aibe un singur nume o singura avere samd (sa fie un singur trup) iar ce nu poate unul (sau cand nu mai poate munci de ex.) sa fie suplinit de celalalt sot. Altfel este asociatie familiala.

De-acord, dar si barbatul de slujitor al femeii. Altfel avem un stapan si un sclav. Iar treaba cu o singura avere si un singur nume nu inseamna un singur trup; poate doar un singur trup "civil" si-atunci, da, este Asociatie familiala cu personalitate juridica.
Sugerez a incerca sa patrundem esenta casatoriei, a sacramentului in sine, lasand la o parte enunturile socante postate de dragul "reactiei" :shock: :o

11 Feb 2010, 12:58
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Gigi Becali scrie:
Nu stiu daca respectiva cutuma face parte din traditia crestina dar pe baza scrierilor lui Pavel asa ar trebui sa fie.
multe ar trebui sa fie daca ar fi conform textelor biblice - si nu prea sunt
in orice caz, numele de familie pentru oamenii de rand este o inventie tarzie
si are la baza chestii birocratice (ca si preluarea numelui de catre sotie)

la inceputul secolului trecut, in sat la tata, stabilirea numelui de familie inca nu se stabilizase
iar reguli ori nu erau, ori nu prea erau aplicate
asa se face ca bunica mea a luat alt nume decat al bunicului (cauzele nu-mi sunt foarte clare)
numele bunicului nu era numele strabunicului
iar bunica a luat numele strabunicului...
in aceasta situatie era cam jumatate de sat - se pare ca functionarul cu registrele a facut muuulte incurcaturi
copii (tata si fratii lui) au primit numele luat de bunica
eu am aflat de situatia aceasta ciudata abia cand a murit bunicul si am vazut pe cruce alt nume

Gigi Becali scrie:
Un cod al familiei imbunatatit (ramanand ca dupa casatoria civila fiecare sa jure la ce cult vrea) este posibil.
fiecare familie sau fiecare sot?
si ce se jure?

Gigi Becali scrie:
S-ar putea de ex. responsabiliza financiar familiile si ar avea efect scontat antidivort (Biserica nu poate da amenzi sau cere taxe insa statul da). Ia sa-i puna sa plateasca niste taxe zdravan pe cei care divorteaza in primii 2 ani pe cei care la 5 ani de la casatorie nu au copii samd.
clar ca astfel nu se obtine nicidecum "efect scontat antidivort", ci efect scontat anti-casatorie

Gigi Becali scrie:
familiile sanatoase sa fie sustinute si incurajate mai mult inclusiv din taxele percepute de la cele bolnave.
asta e absurd
1. cine ar hotari starea de sanatate sau de boala a familiilor?
2. cum s-ar ierarhiza bolile si cum s-ar alege nivelul de la care sa se perceapa taxele?
3. raportarea s-ar face la o medie in familie a starii de sanatate sau doar la cel m ai bolnav membru?
etc

11 Feb 2010, 13:05
Membru Senior

[quote="Gigi Becali Barbatul trebuie sa aibe rolul de motor al familiei. Nu intamplator femeia isi cauta barbat cu stare (care de regula este mai inaintat in varsa (optim vreo 10 ani) realizat profesional si psihic) intrucat are nevoie sa-si creasca copiii in siguranta si in conditii optime. Barbatul se maturizeaza psihic mult mai tarziu.[/quote]

Asta e o casatorie din interes (material si nu numai). Clar si pe fata. Adica mai vulgar spus femeia e o handicapata lenesa care n-are chef de munca si-atunci isi cauta un fraier, eventual mai in varsta, pe care il "abureste" cu nurii ei ca sa procreeze si sa-si creasca pruncii in siguranta. :mrgreen: Iar el, mititelul, nematurizat psihic, cade in plasa si ramane acolo. Sarmanul!!!! Cu ce-o fi gresit?
Ma mir ca o asemenea conceptie vine de la un barbat (presupun ca "Gigi Becali" este barbat dar enunturile sale ma fac sa cred ca este, mai degraba, femeie). Nu ma mir, insa, daca enuntul de mai sus apartine unei femei fiindca este un curent general in lume, astazi, ca barbatul "s-a nascut sa intretina femeia". Personal, nu ader la aceasta conceptie care mi se pare umilitoare pentru ambele parti. Am prietene care-mi spun ca "trebuie sa-si gaseasca un barbat care sa aiba grija de ele" - cu alte cuvinte ele sa munceasca (daca o fac) din placere, cand vor si daca vor, si sa "ofere" fraierului, in schimbul acestei meschine libertati, placeri trupesti (amor, mancare, etc) si, eventual copii pe care sa-i creasca bona sau bunicii. I don't think so!!!! [-X

11 Feb 2010, 13:09
Membru Senior

[quote="Gigi Becali Un cod al familiei imbunatatit (ramanand ca dupa casatoria civila fiecare sa jure la ce cult vrea) este posibil. S-ar putea de ex. responsabiliza financiar familiile si ar avea efect scontat antidivort (Biserica nu poate da amenzi sau cere taxe insa statul da). Ia sa-i puna sa plateasca niste taxe zdravan pe cei care divorteaza in primii 2 ani pe cei care la 5 ani de la casatorie nu au copii samd. Pe de alta parte ar trebui puse din partea legii niste conditii mai clare pentru intemeierea familiilor ca la cei care vor sa adopte copii intrucat este aceiasi cauza (sa aibe necesarul de baza (locuinta etc)) iar pe de alta parte familiile sanatoase sa fie sustinute si incurajate mai mult inclusiv din taxele percepute de la cele bolnave. Cam astea ar fi masuri posibile si democratice (de ce: statul sa dea ajutoare pt. intemeierea familiilor dar sa cera insutit la loc daca acele familii nu au fost serioase si decat au mintit autoritatile si mai rau pe Domnul) de reducere a divorturilor fara alte riscuri.[/quote]

Cam fasciste ganduri si contraproductive, ca de altfel orice este dictatorial.

11 Feb 2010, 13:11
Membru Senior

Locaţie: in Ecclesia Dei
Marele nostru noroc este că dl Gigi Becali nu este în Guvern. Deja tremur la ideea că cei de la Finanţe ar putea citi "Forum Catolic" şi să aplice, după actualele fumărituri, văcărituri şi şaormărituri, încă un bir: birul pe familia bolnavă. Deja m-am obişnuit să avem un stat care nu se preocupă de protecţia familei şi întrevăd o etapă nouă: statul care se ocupă cu sancţionarea familiilor.

Acuma, lăsând gluma la o parte: o parte din explicaţia scăderii dramatice a nupţialităţii (şi, implicit, a natalităţii) este actuala atitudine a statului faţă de familii. De aceea, după cum am spus, nu sfătuiesc pe nimeni să se căsătorească civil, iar eu însumi, dacă aş lua-o de la început, nu m-aş mai căsători civil. Statutul de "căsătorit civil" mi-a adus numai belele şi nici un avantaj în ultimii 15 ani, de când am semnat în faţa "ofiţerului stării civile".

http://www.catehism.ro
http://studentiecatolica.ro/

11 Feb 2010, 13:57
Profil WWW
Membru Senior

Domnul Becali da dovada de foarte mult zel, ceea ce e bine. Solutiile propuse de domnia sa imi amintesc de un student de-al meu care, excedat de dificultatile insurmontabile ale gramaticii limbii germane, a exclamat odata: "Ar trebui sa plateasca amenzi toti nemtii care vor sa scrie substantivele cu litera mare, ca de ce sa ne chinuim noi daca ei vor sa fie altfel decat restul lumii?"

Care este rata divortului in Romania si care e cea a casatoriilor? Stie cineva?
Pe Fortunatus as dori sa-l intreb la ce belele se refera?

11 Feb 2010, 14:26
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 339 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 34  Următorul