Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 339 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34  Următorul
despre divort 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
Mesaj Re: despre divort
leonard scrie:
Papa Ioan Paul al II-lea scrie:
Nimeni nu se poate casatori de "proba" asa cum nimeni nu poate muri "de proba".

Casatoria este moartea, din dragoste, pentru celalalt, nu cautarea mortii celuilalt din dragoste pentru mine.

Atat de adevarat!

11 Mar 2010, 17:11
Membru Senior

Care deriva de fapt din notiunea de iubire in sensul lui Isus. Sa ne aducem aminte de preotul acela catolic care a trecut in rai incercand sa salveze de la inec un mirean prieten (demonstratie extraordinara de iubire in Cristos postata nu de mult pe net si bine inteles uitat, trecut la si altele).

12 Mar 2010, 14:02
Profil YIM
Membru nou

Casatoria este ideea lui Dumnezeu. Pentru a face o casnicie sa functioneze, indiferent de noanta religioasa cred ca trebuie sa cerem ajutor de la Bunul Dumnezeu. El ne poate ajuta sa avem o casnicie implinita.
http://www.familiaazi.ro/2010/08/17/cas ... -dumnezeu/

26 Aug 2010, 17:15
Membru Junior

Ma numesc Marcel si am si eu problema.M-am casatorit acum 5 ani,sotia fiind ortodoxa iar eu catolic,cununia sa efectuat in BC doar ca sotia a trecut efectiv la catolici odata cu Botezul fiicei noastre.
de ceva vreme relatia noastra a luato pe alte cai decat cele normale si suntem aproape de a divorta cu atat mai mult ea a luat o decizie miseleasca,mi-a exprimat dorinta de a se intoarce in vechea ei religie iar pe langa ea a trecut si fata noastra botezata catolic fara sa fi avut acceptul meu
Este normal ca un preot ortodox sa accepte miruirea(si implicit botezul in religia ortodoxa) unui copil de 5 ani fara putere de decizie si mai ales fara sa isi fi pus intrebarea daca tatal este de acord?se mai poate face ceva pt ca fiica mea sa revina la catolicism pana va avea puterea de decizie?
va multumesc si as vrea un raspuns cat de curaand

20 Dec 2010, 22:28
Membru Senior

marcel79 scrie:
mi-a exprimat dorinta de a se intoarce in vechea ei religie iar pe langa ea a trecut si fata noastra botezata catolic fara sa fi avut acceptul meu

este o situatie foarte delicata.
nu cunosc canoanele BO, dar normal ar fi ca preotul sa ceara aprobarea ambilor parinti pentru a nu lasa ca minorul sa fie folosit in acest fel de dispute...
v-a spus sotia de ce a facut aceasta?
vreti sa spuneti ca a fost rebotezata?
singurul lucru pe care il mai puteti face este sa va ocupati de educatia religioasa a fetitei, indiferent cat se va opune fosta dvs. sotie.
important este ce se va simti ea cand va fi mare catolica sau ortodoxa si aici un factor important este felul cum este crescuta.
poate ne spune mai multe Pr. Ivan O. Radu.

21 Dec 2010, 00:32
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Eu as spune ca principalul lucru care trebuie sa va intereseze acum este sa gasiti o cale de impacare cu sotia. Asta va conduce si la rezolvarea situatiei cu copilul. Deci faceti tot ce puteti, si ceva in plus, ca sa va impacati!

21 Dec 2010, 03:52
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
marcel79 scrie:
Ma numesc Marcel si am si eu problema.M-am casatorit acum 5 ani,sotia fiind ortodoxa iar eu catolic,cununia sa efectuat in BC doar ca sotia a trecut efectiv la catolici odata cu Botezul fiicei noastre.
de ceva vreme relatia noastra a luato pe alte cai decat cele normale si suntem aproape de a divorta cu atat mai mult ea a luat o decizie miseleasca,mi-a exprimat dorinta de a se intoarce in vechea ei religie iar pe langa ea a trecut si fata noastra botezata catolic fara sa fi avut acceptul meu
Este normal ca un preot ortodox sa accepte miruirea(si implicit botezul in religia ortodoxa) unui copil de 5 ani fara putere de decizie si mai ales fara sa isi fi pus intrebarea daca tatal este de acord?se mai poate face ceva pt ca fiica mea sa revina la catolicism pana va avea puterea de decizie?

o casatorie in BC presupune angajarea sotilor pe viata - stiati, da?

daca sotia vrea sa fie ortodoxa dupa ce v-ati casatorit catolic fara ca ea sa fi trecut atunci la confesiunea catolica, de ce ar fi acesta motivul dumneavoastra de despartire?

care sunt adevarate motive ale neintelegerilor dintre dumneavostra si sotie?
atentie: adevaratele motive nu tin nici de rit/confesiune/religie, nici de copil!

cat despre miruirea copilului, aceasta o poate face orice preot ortodox la cererea unui parinte
fara sa conteze motivele cererii sau impotrivirea celuilalt parinte
iar miruirea nu inseamna in niciun "implicit" botezul
botezul este botez crestin si se face o singura data pentru totdeauna
viata de credinta se traieste intr-o confesiune sau alta

si inca ceva:
"vechea ei religie" este aceeasi: Crestinismul - difera ritul, confesiunea, dar nu religia

21 Dec 2010, 09:37
Membru Senior

MariaB scrie:
daca sotia vrea sa fie ortodoxa dupa ce v-ati casatorit catolic fara ca ea sa fi trecut atunci la confesiunea catolica, de ce ar fi acesta motivul dumneavoastra de despartire?

marcel79 a precizat ca sotia si-a schimbat confesiunea si a devenit catolica o data cu botezul fiicei lor.
in rest subscriu si eu la ce a scris domnul Ioan.

21 Dec 2010, 10:52
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
andrees scrie:
MariaB scrie:

marcel79 a precizat ca sotia si-a schimbat confesiunea si a devenit catolica o data cu botezul fiicei lor.

exact - la Botezul fiicei
nu la casatorie
de casatorit, s-a casatorit catolic cu o ortodoxa
a acceptat asta...

importante sunt adevaratele motive de despartire, nu confesiunea
deci, care sunt, domnule Marcel, motivele pentru ca doriti sa va despartiti de sotie?

21 Dec 2010, 11:17
Preot

Locaţie: Ploiesti
marcel79 scrie:

Dupa invatatura catolica, este suficienta o miruire. Daca fiica dumneavoastra a fost botezata la Romano-Catolici ea nu a fost miruita, deci miruirea care a primit-o, chiar daca a fost de la un ortodox, ramane valabila, iar un evenual alt Mir, la romano-catolici, ar fi ne recomandat, si oricum, daca episcopul afla - si ar trebui instiintat de situatie in preajma conferirii Mirului in parohia catolica - nu ar re-mirui pe cineva care a primit deja Mirul in copilarie, fie de la greco-catolici, fie de la ortodocsi.

Daca fiica dumneavoastra a fost botezata la greco-catolici, ea a fost miruita imediat dupa botez, deci Mirul oferit de preotul ortodox, este...doar o simpla binecuvantare.

Acum, dincolo de ineditul situatiei, nu cred ca ar trebui sa considerati aceste situatii demne de "temelia" unui divort. Cred ca ar trebui sa discutati, cu mult calm, situatia, aceasta, dar probabil si alte nemultumiri ce s-au ivit in perioada de dupa casatorie, si sa le gasiti o rezolvare crestineasca, spre sporirea spirituala a tuturor.

21 Dec 2010, 12:04
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 339 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34  Următorul