Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 339 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 34  Următorul
despre divort 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
Mesaj Re: despre divort
Gigi Becali scrie:
Schimbarea numelui este cutuma nu lege (asa am zis). Deci in Israel se fac documente care se inainteaza autoritatilor. Totusi in Israel oamenii fara credinta definita (cu credinta personala de ex.) se duc tot la rabin ? Daca rabinul invoca faptul ca nu apartin de cultul respectiv ?
Deci in Romania nu s-ar putea da putere exclusiva cultelor intrucat ar trebui sa avem doua coduri civile unul crestin si altul musulman. Asa cum e acuma legea e una si pentru toti si in general bazata pe cutumele crestine.

Eu v-am raspuns la ce ati scris :La noi nu se negociaza aceasta problema femeia preluand numele barbatului chiar daca in mod formal este pusa aceasta intrebare.

Nu stiu, dar promit sa intreb si asta tot maine; am un prieten israelian care este si avocat asa ca ma va lamuri imediat.

Acuma, nu putem avea un cod civil musulman intr-o tara majoritar (peste 98%, cred) crestina desi cred ca la capitolul poligamie, multi s-ar bucura :roll: Avem legi care ne plaseaza in contextul geopolitic in care traim de peste 100 de ani

10 Feb 2010, 20:50
Membru Senior

Pai din cate stiu nu se negociaza. Se negociaza altele (cine pune nasii etc) dar numele nu am auzit sa se negocieze si lucrez in invatamant (am vazut mii de nume ale parintilor elevilor si nu am vazut un caz invers). In general cutumele sunt mai respectate decat legile.
Nu fac reclama poligamiei (poate discutam odata ca si aceasta vine tot dintr-o interpretare dupa bunul plac a Coranului) insa daca s-ar da autoritate totala cultelor asa s-ar intampla.
In Coran este permisa poligamia (nu neaparat dpdv sexual) numai in situatii critice de razboi in care femeile ramaneau mult majoritare si aveau nevoie de protectie (deci interpretare partinica a Coranului dar care a devenit din pacate traditie in tarile respective). Cei care ramaneau acasa sa aibe grija de femeile vaduve erau de regula inapti de razboi (foarte batrani etc) deci nu mai puteau prezenta alte suspiciuni, cam asta era ratiunea respectiva insa omul ca in nenumarate alte cazuri interpreteaza cum ii place invataturile sfinte care fiind inspirate de acelasi Dumnezeu nu pot fi contradictorii.

Ultima oară modificat de Gigi Becali pe 10 Feb 2010, 21:32, modificat de 2 ori în total.

10 Feb 2010, 21:19
Profil YIM
Membru Senior

Gigi Becali scrie:
Pai din cate stiu nu se negociaza. Se negociaza altele (cine pune nasii etc) dar numele nu am auzit sa se negocieze si lucrez in invatamant (am vazut mii de nume ale parintilor elevilor si nu am vazut un caz invers). In general cutumele sunt mai respectate decat legile.

Eu am fost intrebata in Bucuresti la primaria sectorului 5 cand am depus actele pentru casatorie, in 2002; si am spus ca vreau sa-mi pastrez numele meu; si asa a fost.

10 Feb 2010, 21:21
Membru Senior

Sunteti o exceptie nu o regula. Si preotul ce a zis din perspectiva crestina in care femeia trebuie sa se supuna barbatului ? Sau ati facut-o (casatoria) dupa legea/cutuma evreiasca ?

10 Feb 2010, 21:26
Profil YIM
Membru Senior

Gigi Becali scrie:
Sunteti o exceptie nu o regula. Si preotul ce a zis din perspectiva crestina in care femeia trebuie sa se supuna barbatului ? Sau ati facut-o (casatoria) dupa legea/cutuma evreiasca ?

Asta e o rautate gratuita dar trec peste acest aspect si va explic de ce am facut acest lucru : m-am casatorit impotriva vointei parintilor mei si a familiei mele, in general (si pentru o perioada am ascuns acest lucru) si in plus fata de acest aspect, schimbarea de nume ar fi implicat schimbarea unui infinit numar de acte si stampile. Legea evreiasca nu are nici o legatura cu schimbarea numelui. Si cred ca am deviat de la subiect cam mult cu niste chestiuni fara importanta.

10 Feb 2010, 21:33
Membru Senior

Gigi Becali scrie:

Art. 27 Codul Familiei : La incheierea casatoriei, viitorii soti vor declara, in fata delegatului de stare civila, numele pe care s-au invoit sa-l poarte in casatorie.
Sotii pot sa-si pastreze numele lor dinaintea casatoriei, sa ia numele unuia sau altuia dintre ei sau numele lor reunite.

10 Feb 2010, 21:36
Membru Senior

Intrebam de perspectiva crestina (daca sunteti crestini ca daca nu sunteti atunci e alta situatie). Legea o stiam (nu neaparat ca avocatii cu nr.articolului). Legea respectiva da posibilitatea insa nu obliga incalcarea cutumelor si a traditiilor. La crestini casatoria presupune o comuniune totala inclusiv a numelui.

10 Feb 2010, 21:47
Profil YIM
Membru Senior

Gigi Becali scrie:
La crestini casatoria presupune o comuniune totala inclusiv a numelui.

Haideti sa incheiem aici fiindca nu v-ati gasit omul potrivit cu care sa discutati in felul acesta despre asa ceva. Cititi postarile mele de la alte subiecte si veti intelege de ce. E bine sa nu ne departam de la subiectul post-ului fiindca e ofertant si interesant.

10 Feb 2010, 22:00
Membru Senior

Dar religia o puteti spune ? Evident daca nu va rusinati de propria religie.

10 Feb 2010, 22:04
Profil YIM
Membru Senior

Gigi Becali scrie:
Dar religia o puteti spune ? Evident daca nu va rusinati de propria religie.

redundant!!!!!!!!

romano-catolica

10 Feb 2010, 22:08
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 339 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 34  Următorul