Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 339 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34  Următorul
despre divort 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: despre divort
Lăudat fie Isus!
leonard scrie:
Sfinţenie şi desăvârşire sunt, dpdv al doctrinei creştine, termeni sinonimi.
Adică sfinţii sunt desăvârşiţi ca Dumnezeu?

48. Fiţi, dar, voi desăvârşiţi, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârşit este.(Mt5,48)

Îmi făcusem părerea că sfinţii sunt un fel de îngeri printre oameni, dar nu desăvârşiţi încă.
Gigi Becali scrie:
Cu exercitiile fizice va spun din experienta: sportul de performanta omoara de tot atractia sexuala (va asigur si e bine copiii sa fie indrumati spre asa ceva ca sigur nu mai au cum sa pacatuiasca) dar sportul de performanta, nu ce fac fotbalistii nostrii care simuleaza sportul.
Tot din experienţă sportivă de performanţă vă spun că nu e adevărat; numai voinţa proprie(adică înfrânarea) omoară aracţia sexuală.

02 Mar 2010, 00:54
Membru Senior

Eu cand ma antrenam la taekwon-do prima data nu am stiut faza si cand am ajuns acasa nu am mai fost in stare de nimic. Sensei-ul (din Korea de sud) a ras (stia) si pe urma nu mai faceam cu 1-2 zile inainte antrenament. (Mai facusem si inainte Box insa m-am apucat de taekwon-do in studentie cand m-a descoperit un secund al senseiu-lui respectiv (evident dupa un ,,meci'' ad-hoc prin regie)) . si tot asa (nici nu ma gandeam la alte prostii ca dupa 2 km plat incalzirea plus regim de slabire plus sa te mai lupti dupa aceea cam greu sa te mai gandesti)). Probabil dupa sah o merge :lol: .

Cand intra in rai sunt desavarsiti. In viata terestra doar Sf.Fecioara a fost desavarsita. (Fiti perfecti precum Tatal este perfect cam asa scrie, dar normal ca nimeni nu poate). A fi desavarsit ca Domnul nu inseamna a fi egalul sau. Omul nu se poate ridica la Domnul ci doar Domnul poate cobora la om (la sfant etc) si sa-l ridice si astfel El se face egal cu noi ci nu invers. Lucifer nu a intels asta si a cazut. (In popor se spune ca pe unii ii ridica Dumnezeu ca sa poata da cu ei mai bine de pamant.) Logosul (coloana crucii dar si coloana in religiile precretine) acest aspect il ilustreaza.

02 Mar 2010, 01:14
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Nicu scrie:
Gigi Becali scrie:
Cu exercitiile fizice va spun din experienta: sportul de performanta omoara de tot atractia sexuala
Tot din experienţă sportivă de performanţă vă spun că nu e adevărat; numai voinţa proprie(adică înfrânarea) omoară aracţia sexuală.
din experienta sotului meu (de cand eram prieteni) sunt de acord cu Nicu
si eu stiam de "fa sport ca sa nu ai tentatii sexuale"
sotul meu, insa, spunea ca tentatia te impiedica si sa mergi, ce sa mai faci alte miscari...

si parerea mea este ca "numai voinţa proprie(adică înfrânarea) omoară aracţia sexuală"

02 Mar 2010, 09:04
Membru Senior

Locaţie: in Ecclesia Dei
Eu sunt de părere că e bine să ne punem speranţele în sport ca să scăpăm de tentaţii. Dar cel mai sigur să ni le punem în Cristos.

Am promis Domnului ca în fiecare vineri să mănânc numai pâine şi fructe, pentru ca banii economisiţi astfel să îi strâng pentru El. La început nu reuşeam şi am căzut adesea (la mine păcatul capital al lăcomiei e preeminent în raport cu celelalte 6). Încă de dimineaţă aveam o foame de lup şi mă simţeam rău fizic şi psihic. Dar, am făcut ceva foarte simplu: i-am cerut ajutorul în rugăciune. De atunci, abia aştept să vină vinerea, în doi e atât de uşor !

http://www.catehism.ro
http://studentiecatolica.ro/

02 Mar 2010, 10:23
Profil WWW
Membru Senior

Inseamna ca depinde de la caz la caz. Evident ca vointa este pe primul loc in toate, dar si preocuparea. Lipsa de preocupare produce monstri. Ma refer la tineri.

02 Mar 2010, 10:31
Profil YIM
Moderator

Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Gigi Becali scrie:
Una din invataturile BC este ca Papa nu se poate insela (si deci nici nu poate fi inselat). Aceasta nu este ceva supranatural, probabil de aceea nu este explicit scrisa. Supranatural este sa poti face minuni, sa poti sa vindeci miraculos etc. Mama isi simte telepatic copilul si nu e nimic supranatural este perfect natural. Sfantul cand il rogi sa intermedieze te simte, te aude si iti cunoaste inima (chiar de dincolo). Uneori chiar daca nu crezi (deci nu e autosugestie). Testat cu Fer Ieremie cand nu-mi trecea o durere de dinti nici cu Politia. Citisem ca stia sa vindeca dureri de dinti (dar nu credeam, mi se parea imposibil intrucat e vb. de infectie). Si cum l-am invocat (in disperare de cauza) in mai putin de 3 min a trecut definitiv (si luasem la antibiotice de ma saturasem inainte).

Şi darul de a citi inimile este tot ceva supranatural. Este ceea ce Biserica numeşte "carismă", adică dar gratuit dat de Dumnezeu unora spre edificarea Bisericii. Faptul că e gratuit înseamnă că nu depinde de meritele nimănui, adică de sfinţenie. Nu este pentru persoana care-l primeşte, ci pentru ceilalţi pe care-i slujeşte.
Pe de altă parte, telepatia pe care o invocaţi nu este un dar natural, ci preternatural. Acest dar însă nu-l are oricine, nu este legat neaparat de sfinţenie, şi este net diferit de darul citirii inimilor. Telepatie au şi dracii, dar ei nu pot citi gândul ascuns al inimii, care e accesibil doar lui Dumnezeu, şi pe care Dumnezeu il poate face cunoscut cuiva când şi cum vrea El, de obicei prin carisma citirii inimilor (uneori numită şi darul profeţiei, însă nu e vorba de profeţie ca şi citirea viitorului, ci ca spunere a unui adevăr ascuns).

În ceea ce priveşte neputinţa de a păcăli un papă, sunteţi nostim. Infailibilitatea papală se referă strict la materii de credinţă şi morală, şi asta doar atunci când vorbeşte ex cathedra, adică în numele oficiului său petrin, de păstor al Bisericii. Papa poate greşi oricând în ce nu priveşte învăţătura de credinţă şi morala, şi poate greşi şi în chestiunile de credinţă şi morală atunci când nu vorbeşte ex cathedra. Aceasta-i învăţătura Bisericii.

02 Mar 2010, 10:32
Profil WWW
Membru Senior

Pai profetia nu inseamna citirea in viitor ? Dpdv. al relativitatii extinse nu se poate dar dpdv al ultimelor teorii se poate (teoria relativitatii restranse este incomplet asa se spune de cand s-a descoperit prabusirea functiei de unda).
Telepatia o au si animalele si oamenii primitivi. Nu este naturala ? Incarcati sa trageti un pui de pisica de coada cad mama lui nu este acolo sa vedeti cum simte. Eu cu sotia ni se intampla des (dar foarte des) sa gandim in acelasi moment exact aceleasi lucruri (si cam greu de dat vina pe intamplare ca si intamplarea este odata din 1000 de cazuri nu 99%).

02 Mar 2010, 10:36
Profil YIM
Moderator

Nicu scrie:
Lăudat fie Isus!
leonard scrie:
Sfinţenie şi desăvârşire sunt, dpdv al doctrinei creştine, termeni sinonimi.
Adică sfinţii sunt desăvârşiţi ca Dumnezeu?
48. Fiţi, dar, voi desăvârşiţi, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârşit este.(Mt5,48)
Îmi făcusem părerea că sfinţii sunt un fel de îngeri printre oameni, dar nu desăvârşiţi încă.

Nimeni nu poate fi sfânt ca şi Dumnezeu, deaorece Dumnezeu este sfânt prin natură iar oamenii şi îngerii prin har.
Pe de altă parte, termenul "desăvârşiţi" poate fi folosit în trei feluri, după Sf. Toma de Aquino (mai este şi un al patrulea fel, menţionat tot de el, care i se poate atribui doar lui Dumnezeu).
Dintre cele trei feluri, al doilea se potriveşte sfinţilor pe pământ. Biserica numeşte pe sfinţi "desăvârşiţi" sau "perfecţi" deoarece ei sunt perfecţi sau desăvârşiţi în iubire (nu în exerciţiul unor aptitudini fachirice), atât cât se poate pe pământ - citiţi aici.
Citat:
On the part of the person who loves, charity is perfect, when he loves as much as he can. This happens in three ways. First, so that a man's whole heart is always actually borne towards God: this is the perfection of the charity of heaven, and is not possible in this life, wherein, by reason of the weakness of human life, it is impossible to think always actually of God, and to be moved by love towards Him. Secondly, so that man makes an earnest endeavor to give his time to God and Divine things, while scorning other things except in so far as the needs of the present life demand. This is the perfection of charity that is possible to a wayfarer; but is not common to all who have charity. Thirdly, so that a man gives his whole heart to God habitually, viz. by neither thinking nor desiring anything contrary to the love of God; and this perfection is common to all who have charity.
http://www.newadvent.org/summa/3024.htm#article8

02 Mar 2010, 12:04
Profil WWW
Moderator

Gigi Becali scrie:
Pai profetia nu inseamna citirea in viitor ? Dpdv. al relativitatii extinse nu se poate dar dpdv al ultimelor teorii se poate (teoria relativitatii restranse este incomplet asa se spune de cand s-a descoperit prabusirea functiei de unda).
Telepatia o au si animalele si oamenii primitivi. Nu este naturala ? Incarcati sa trageti un pui de pisica de coada cad mama lui nu este acolo sa vedeti cum simte. Eu cu sotia ni se intampla des (dar foarte des) sa gandim in acelasi moment exact aceleasi lucruri (si cam greu de dat vina pe intamplare ca si intamplarea este odata din 1000 de cazuri nu 99%).

Da, în mod obişnuit profeţia se referă la evenimente viitoare, şi asta în trei feluri - Catholic Encyclopaedia. Este însă şi un alt fel de profeţie, şi anume aceea de a spune cele ascunse ale inimii:
I Corinteni 14 scrie:
24. Iar dacă toţi ar prooroci şi ar intra vreun necredincios sau vreun neştiutor, el este dovedit de toţi, el este judecat de toţi;
25. Cele ascunse ale inimii lui se învederează, şi astfel, căzând cu faţa la pământ, se va închina lui Dumnezeu, mărturisind că Dumnezeu este într-adevăr printre voi.

Profeţia sau cunoaşterea dinainte a viitorului nu are nicio legătură cu teoria relativităţii sau cu prăbuşirea funcţiei de undă. Citiţi articolul din Catholic Encyclopaedia sau din Summa, la linkurile de mai sus. Funcţia de undă şi cele asemenea privesc lumea materială, profeţia doar în primul caz menţionat de Sf. Toma poate privi aşa ceva (şi atunci nu are nicio legătură cu teoria relativităţii, ci cu judecata tuturor cauzelor implicate), în celelalte doua cazuri este vorba de realităţi spirituale.
Cât despre telepatie v-am spus deja care este învăţătura Bisericii şi a sfinţilor. Aceasta este un dar preternatural, care n-are nimic de-a face cu sfinţenia decât accidental, şi pe care nu îl au toţi. Darurile preternaturale sunt privite cu suspiciune de către Biserică, deoarece deseori în spatele lor stau forţe oculte.

02 Mar 2010, 12:26
Profil WWW
Membru Senior

Ce inseamna preternatural ? Nu este natural ?

Pana la descoperirea prabusirii functiei de unda era posibila (teoretic) teleportarea decat in trecut. Odata cu descoperirea particulelor entanglate se poate si in viitor (este un paradox decamdata inexplicabil dar constatat). Intre doua particule entanglate se prabuseste timpul si nu se mai stie ce referinta este orice distanta ar fi intre acestea. Pe aceasta baza s-a realizat computerul cuantic (practic cu viteza de calcul infinita intrucat nu exista un timp de reactie/raspus la schimbarea spinilor celor doua particule (fotoni entanglati), isi schimba spinul particula A automat si la orice distanta isi schimba spinul si particula B, fara nici un timp de reactie). In spatiul dintre cele doua particule se prabuseste tot (deci nu mai e nimic material nici macar timp sau functie de unda, nimic absolut fara referinta (nu mai poate fi raportat la ceva) probabil in acel spatiu este Dumnezeu, azi asa se crede, in trecut se credea ca este in nori ca acolo nu putea ajunge omul samd).

02 Mar 2010, 12:50
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 339 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34  Următorul