Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 339 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 34  Următorul
despre divort 
Autor Mesaj
Moderator

Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Mesaj Re: despre divort
MariaB scrie:
Gigi Becali scrie:
Preoti la 18 ani so sorry am rezerve serioase ca pot indruma pe cineva

tipul de 18 ani proaspat preotit chiar nu poate indurnma pe nimeni
dar preotul, de orice varsta, este preot si, prin el, Dumnezeu insusi (i.e. Isus) ne indruma

preotul nu are varsta

În mod obişnuit, nu poţi fi hirotonit preot înainte de a împlini vârsta de 24 de ani:
Citat:
Can. 759 - § 1. (1031 § 1) Vârsta prescrisă pentru diaconat este de douăzeci şi trei de ani împliniţi, pentru preoţie este de douăzeci şi patru de ani împliniţi, rămânând neschimbat dreptul particular care ar pretinde o vârstă mai înaintată.
§ 2. (1031 § 4) Dispensa de la vârsta cerută de dreptul comun, care depăşeşte un an, este rezervată Patriarhului, dacă este vorba de un candidat care are domiciliul sau cvasi-domiciliul în limitele teritoriului Bisericii patriarhale, altfel Scaunului Apostolic.
Despre subiectul sacrei hirotoniri

01 Mar 2010, 12:14
Profil WWW
Moderator

Duhul lui Fortunatus scrie:
Unul din cei mai interesanţi papi din istoria Bisericii a fost Celestin. Un om sfânt (face parte dintre Sfinţii Bisericii). De o puritate puţin comună printre papii medievali, omul era complet incapabil să îşi închipuie măcar că interlocutorul lui ar putea minţi. În conducerea Bisericii, în scurtul său pontificat, a făcut eroare după eroare, mereu având încredere în cei cu care ducea tratative: a fost unul dintre puţinii papi (de fapt, nu mai ştiu alt exemplu) care a fost determinat să plece. Sfântul Colegiu i-a explicat că adminsitraţia sa e un dezastru şi omul a fost de acord. Cum să mintă cardinalii ? :D Restul vieţii şi l-a petrecut la mănăstire, dăruindu-se celor ale vieţii îngereşti din care deja făcea parte.

Frumoasă povestea :)
Îmi aminteşte de o istorioară din viaţa Sfântului Toma de Aquino: Pe când acesta era în chilia lui, un frate a venit strigând: "Toma, Toma, vino să vezi, măgarul nostru zboară!" Toma a fugit repede să vadă, şi bineînţeles că măgarul păştea liniştit, la fel de lipit de sol precum fusese dintotdeauna. Fratele se prăpădea de râs, şi după ce s-a liniştit l-a întrebat printre lacrimi pe Toma: "Păi ce, tu chiar ai crezut?!" La care Toma îi dă răspunsul celebru: "Eu mai degrabă cred că zboară măgarul decât că un frate poate să mintă".

01 Mar 2010, 12:19
Profil WWW
Membru Senior

Un sfant desavarsit nu poate fi mintit. Trebuie sa fim inofensivi ca porumbeii dar abili ca serpii (este scris pe undeva). Altfel oricine l-ar putea pacali nemaivorbind de Cel Rau.

01 Mar 2010, 12:26
Profil YIM
Moderator

Gigi Becali scrie:
Pentru mine mai presus de toate ramane modelul Isus care si-a inceput activitatea la 30 de ani (si am zis minim daca s-ar putea cineva egala cu Domnul).
Pana la varsta intelepciunii omul trebuie sa acumuleze iar dupa aceea sa redea societatii ce a acumulat (sau ce i-a fost dat). Cam asta e povestea.

Ce facem atunci cu modelul Sfintei Fecioare, care, conform tradiţiei de atunci, s-a căsătorit la 16 ani?
Maturitatea este determinată şi de cultura în care trăieşti. Evident că dacă stai în facultate până la 30 de ani, fară să ai experienţa vieţii cu toate responsabilităţile ei, e probabil să nu te fi maturizat încă la acea vârstă. Părinţii noştri însă munceau - unii dintre ei - încă de la 16 ani, si consider că pt ei era normal să se căsătorească la 19-20 de ani.

01 Mar 2010, 12:31
Profil WWW
Membru Senior

Fecioara nu a preotit si a avut un barbat pamantesc la o varsta a intelepciuni Sf.Iosif. Sf.Iosif nu a avut 24 de ani.

01 Mar 2010, 12:32
Profil YIM
Moderator

Gigi Becali scrie:
Un sfant desavarsit nu poate fi mintit. Trebuie sa fim inofensivi ca porumbeii dar abili ca serpii (este scris pe undeva). Altfel oricine l-ar putea pacali nemaivorbind de Cel Rau.

A nu se echivala sfinţenia cu darul citirii inimilor, care este o carismă dată gratuit de Dumnezeu cui vrea el. Nu totţi sfinţii au avut-o, şi asta nu-i face mai puţin sfinţi. Există destui sfinţi "desăvărşiţi" care au fost minţiţi, sau chiar au greşit în unele lucruri. Aveţi o imagine foarte irealistă despre sfinţenie.

01 Mar 2010, 12:35
Profil WWW
Moderator

Gigi Becali scrie:
Fecioara nu a preotit si a avut un barbat pamantesc la o varsta a intelepciuni Sf.Iosif. Sf.Iosif nu a avut 24 de ani.

Ştim din Tradiţie că Sf. Iosif a fost o excepţie în acest sens. Sf. Scriptură e plină de exemple de bărbaţi căsătoriţi destul de devreme. Ca să nu mai spun că în tradiţia iudaică un bărbat putea să se căsătorească oricând de la pubertate în sus (aprox. 13 ani). A se citi aici. Sfinţii Părinţi chiar recomandă celor care vor să se căsătorească să o facă de timpuriu, ca să nu cadă în desfrânare.

01 Mar 2010, 12:56
Profil WWW
Membru Senior

Sa inteleg ca dvs. recomandati casatoria la 14 ani la baieti si la 12 ani la fete (ca atunci este perioada) ? Casatoria este o garantie a necaderii in desfranare ? Hormonii pot fi stapaniti (foarte bine) cu activitati sportive. Dupa un antrenament serios (cu transpiratie si cu febra musculara) nu mai merge desfranarea sub nici o forma intrucat se consuma complet si pe termen relativ lung (1 sapt) hormonii. Si este si o regula de aur a unei vieti sanatoase si indelungate. Altfel erotismul prea timpuriu produce imbatranirea prematura (si se constata acest lucru cu ochiul liber, se vede din avion).
Sa intelegem ca Sf. Familie nu este un model deoarece este exceptie. Cu siguranta ca si Isus este o exceptie insa pentru noi va ramane cel mai valabil model inaintea tuturor chiar daca este imposibil de atins. Sfintii parinti ca modele inaintea Sf.Familii si a lui Isus sunt des invocati in ortodoxie (inlocuitori ai lui Isus si a invataturilor Sale in cele mai multe cazuri). Nu toti sfintii au fost desavarsiti chiar daca nu sunt mai putin sfinti. Unii au indus la randul lor confuzie. Sf. Fotie e numai un caz.
Pana nu cunosti omul si pe tine (de fapt e inversa ordinea) nu ai cum sa-L cunosti pe Dumnezeu (imparatia cerurilor e in voi). Omul si eul personal sunt infinit mai usor de cunoscut si mai accesibile decat Dumnezeu. Cand meditam de fapt asta facem incercam sa ne cunoastem, si nu e usor. Este posibil ca unii sfinti (aceia la care va referiti) sa se fi sfintit in purgatoriu si pe urma au fost canonizati in functie de minunile si semnele respective ceea ce este mult mai plauzibil. In nici un caz un sfant nu poate fi pacalit intrucat are discernamant spiritual (poate fi evlavios, poate trai in lege si cu frica de Dumnezeu sau altceva). Cum ar fi sa se poata pacali (sau sa poata fi pacalit) de catre oricine un Papa ???? Cum comunica telepatic un sfant cu credinciosul daca nu poate cunoaste inimile oamenilor ???

01 Mar 2010, 20:17
Profil YIM
Moderator

După cum am mai spus, în condiţiile generaţiei de acum - şi e valabil şi pentru multe generaţii în urmă - maturitatea vine cam cu câţiva ani după terminarea studiilor şi asumarea vieţii pe cont propriu. Deci nici vorbă de 12-14 ani. A propos, dacă citeaţi articolul la care am făcut referire aflaţi că la iudei fetele se puteau căsători încă de la vârsta de 3 ani, şi unui adult căsătorit cu ele îi era permis să întreţină relaţii sexuale cu o astfel de fată, repet, de la vârsta de 3 ani. Vă daţi seamă că nici prin cap nu-mi trece să susţin o astfel de poziţie.
Revenind, consider că este foarte imprudent să te căsătoreşti înainte de maturizarea amintită mai sus. Nu e vorba deci de o anumită vârstă, ci de însuşirea unei anumite responsabilităţi şi experienţe de viaţă. Dacă faci un liceu şi apoi lucrezi câţiva ani e foarte probabil să-ţi fie deajuns pentru a putea începe o familie în mod responsabil. Depinde însă de fiecare.
În ceea ce priveşte povestea cu hormonii, într-adevăr exerciţiul fizic este foarte benefic, dar nu suficient. Omul este îndemnat spre celălalt sex şi de alte lucruri, nu numai de hormoni. Dar iarăşi, depinde de fiecare, Sfinţii Părinţi au sfătuit mereu că e înţelept să te căsătoreşti cât de devreme cu putinţă, dacă eşti sigur că aceasta este vocaţia ta. Ei cunoşteau slăbiciunea umană, ştiau că puţini sunt aceia care au năzuinţe ascetice, şi luau omul în mod realist, cu neputinţele şi lipsurile lui.
Cât despre comentariile dvs. cu privire la Sfinţii Părinţi, vă amintesc că aceştia sunt Părinţii Bisericii, care ne-au tâlcuit învăţătura lui Cristos, şi pe care Biserica îi urmează cu smerenie. Ei nu înlocuiesc niciodată învăţătura lui Isus, ei sunt aceia care ne-au transmis-o şi tălmăcit-o cu autoritate deplină. Sfinţenie şi desăvârşire sunt, dpdv al doctrinei creştine, termeni sinonimi. Din punct de vedere catolic Fotie nu a fost niciodată un sfânt. Nici urmă de aşa ceva. Sfinţii nu induc confuzie. Dvs. daţi dovadă de confuzie în ceea ce spuneţi.
Cât despre sfinţi care s-au sfinţit în Purgatoriu, sau care nu pot fi păcăliţi de oameni, nu ştiu de unde aţi inventat astfel de idei. Nu e doctrina catolică. După cum v-am mai spus, carisma citirii inimilor nu este inerentă sfinţeniei. Sfinţenia nu constă în daruri supranaturale ci în unirea deplină în iubire cu Dumnezeu, unire care devine evidentă prin eroismul iubirii pentru Cristos şi aproapele. Poţi avea nenumărate daruri supranaturale şi să fii mai puţin sfânt decât cineva care nu are niciun dar de acest fel, dar care este mai unit în iubire cu Dumnezeu. Aceasta e învăţătura Bisericii şi a marilor mistici catolici.

01 Mar 2010, 23:51
Profil WWW
Membru Senior

OK. Mi-am revenit. :lol: Urate legile respective. Subpagane.
Cu exercitiile fizice va spun din experienta: sportul de performanta omoara de tot atractia sexuala (va asigur si e bine copiii sa fie indrumati spre asa ceva ca sigur nu mai au cum sa pacatuiasca) dar sportul de performanta, nu ce fac fotbalistii nostrii care simuleaza sportul. Daca un sportiv in cantonament mai poate ceva (ca nici cu medicamente nu mai poate) inseamna ca acela nu a facut nimic, decat probabil s-a jucat.
Una din invataturile BC este ca Papa nu se poate insela (si deci nici nu poate fi inselat). Aceasta nu este ceva supranatural, probabil de aceea nu este explicit scrisa. Supranatural este sa poti face minuni, sa poti sa vindeci miraculos etc. Mama isi simte telepatic copilul si nu e nimic supranatural este perfect natural. Sfantul cand il rogi sa intermedieze te simte, te aude si iti cunoaste inima (chiar de dincolo). Uneori chiar daca nu crezi (deci nu e autosugestie). Testat cu Fer Ieremie cand nu-mi trecea o durere de dinti nici cu Politia. Citisem ca stia sa vindeca dureri de dinti (dar nu credeam, mi se parea imposibil intrucat e vb. de infectie). Si cum l-am invocat (in disperare de cauza) in mai putin de 3 min a trecut definitiv (si luasem la antibiotice de ma saturasem inainte).

02 Mar 2010, 00:41
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 339 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 34  Următorul