Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 339 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 34  Următorul
despre divort 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: despre divort
Si in acele tari catolice ateii nu se mai pot casatori legal sa inteleg. Nu cred.
Nu m-am referit la vreun catehism ci am pus o problema practica. Altfel nu exista solutii. Ori acceptam ca exista si familii ratate asa cum arata statisticile (din n motive dintre care unele pot fi si obiective) ori vedem totul ca perfectiune absoluta (ca pe vremea comunismului) si ne inselam conducandu-i si pe altii spre pacat. E foarte usor sa judeci eventual sa condamni in termeni categorici niste oameni cu probleme pe care tu nu le-ai avut vreodata. Insa invatatura Domnului este alta.
Are foarte mare importanta si casatoria civila intrucat implica responsabilitate legala (banuiesc ca si in tarile majoritar catolice exista codul civil al familiei). Eu as propune chiar 3 nivele ale casatorie si s-ar evita si mai mult divorturile (daca vrem asta). 1-conventie; 2-civil; 3-juramant in fata Domnului. Ca la calculator level-uri. Totul e sa gasim solutii sa nu mai ajunga enorm de multe familii in situatia de a-si incalca juramantul (care e pacat mai grav decat adulterul).
Daca vreti sa discutam utopic despre perfectiune absoluta creata de om (familia fiind una din acestea) putem sa o facem insa nu rezolvam NIMIC din perspectiva micsorarii numarului de divorturi din care cel mai mult sufera copiii care nu au nici o vina.

09 Feb 2010, 22:04
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: in Ecclesia Dei
Linus scrie:
Este datoria preotului sa mearga la primarie sa transcrie totul. Dar la noi e pe dos: intai cu steaua si apoi cu crucea.

Dacă e aşa, e o aiureală mai mare ca la noi. De separarea Bisericii de stat s-a auzit ? Sau s-a auzit numai când îi convine statului ? La noi te poţi căsători religios fără a te căsători civil, cel puţin aşa ştiu chiar de la unul dintre preoţii de pe acest forum. Dacă ar fi să o iau de la început m-aş căsători numai religios.

http://www.catehism.ro
http://studentiecatolica.ro/

09 Feb 2010, 22:12
Profil WWW
Membru Senior

,,In Europa, una din doua casnicii se destrama - deci in tari majoritar catolice.''

Luat din articolul
http://www.infonews.ro/art_85412_-In_Ro ... st_an.html

In Romania numarul divorturilor este mai mare ca cel al casatoriilor. Asta ca sa vorbim pe date reale nu pe imaginatie (daca vreti ma uit si pe INSS si va dau cifre exacte). Care sunt solutiile Bisericii la asemenea dezastre (care nu sunt numai in Romania) ? Ce solutii vedeti dvs. pentru micsorarea numarului de divorturi ?

09 Feb 2010, 22:26
Profil YIM
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Gigi Becali scrie:
Si in acele tari catolice ateii nu se mai pot casatori legal sa inteleg. Nu cred.
Pot sa confirm ca pana acum 3-5 ani asa a fost si in Canada / Quebec. Nu exista "casatorie civila", doar un asa-numit 'ministru de cult' este imputernicit sa celebreze casatorii (El completeaza apoi un formular pe care il trimite la... guvern, undeva, pentru a fi inregistrata). Si acum este asa doar ca exista si posibilitatea de casatorie in fata unui imputernicit 'civil'.

Gigi Becali scrie:
Nu m-am referit la vreun catehism ci am pus o problema practica. Altfel nu exista solutii.
Ba exista solutia data de biserica: Cat timp cel/cea cu care te-ai legat in fata lui Dumnezeu traieste, nu te poti lega de altul/alta. Aceasta acopera si asa-zisele "familii ratate asa cum arata statisticile (din n motive dintre care unele pot fi si obiective)".

Gigi Becali scrie:
Insa invatatura Domnului este alta.
:?: :!: :?: Aveti alt Domn decat cel al BC???

Gigi Becali scrie:
Are foarte mare importanta si casatoria civila intrucat implica responsabilitate legala (banuiesc ca si in tarile majoritar catolice exista codul civil al familiei).
Casatoria religioasa nu exclude responsabilitatea legala. Din contra: o intareste si suplineste.

09 Feb 2010, 23:03
Profil WWW
Administrator

Gigi Becali scrie:
In Romania numarul divorturilor este mai mare ca cel al casatoriilor. Asta ca sa vorbim pe date reale nu pe imaginatie (daca vreti ma uit si pe INSS si va dau cifre exacte). Care sunt solutiile Bisericii la asemenea dezastre (care nu sunt numai in Romania) ? Ce solutii vedeti dvs. pentru micsorarea numarului de divorturi ?
Solutia este una singura si foarte simpla: cei care se leaga in fata lui Dumnezeu sa fie constienti de ceea ce fac. Iar asta se cheama credinta.

Diferite pseudo-solutii care incearca sa inlocuiasca credinta cu diverse petice sau restrictii sunt sortite, prin definitie, esecului.

09 Feb 2010, 23:07
Profil WWW
Membru Senior

Matei.19.9. Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare (1), şi se va însura cu alta, săvârşeşte adulter ; şi cine s-a însurat cu cea lăsată săvârşeşte adulter (2).

1. Cauza consfiintita de Domnul inclusiv de BC de divort.
2. Cum poti sa stii ca a fost lasata de altul daca nu ai nici o relatie inainte (poate nu iti spune) ? Cum poti sti daca cel care a lasat-o nu a fost cel pacatos ? De femei agresate ati auzit care ajung sa-si dea duhul cu topoare prin crestet pe la reanimari ? Cu ce putem ajuta asemenea cazuri (si sunt numai unele dintre ele) ? Cu bagatul pumnului in nas ?

Fara judecarea circumstantelor legea este moarta in sine. Asa faceau evreii aplicau de cele mai multe ori prost legea sapata in piatra (nu in inima). Comunismul din Romania a fost cel mai moral regim din acest punst de vedere si nu numai.

10 Feb 2010, 00:04
Profil YIM
Administrator

Gigi Becali scrie:
Matei.19.9. Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare (1), şi se va însura cu alta, săvârşeşte adulter ; şi cine s-a însurat cu cea lăsată săvârşeşte adulter (2).

1. Cauza consfiintita de Domnul inclusiv de BC de divort.
2. Cum poti sa stii ca a fost lasata de altul daca nu ai nici o relatie inainte (poate nu iti spune) ? Cum poti sti daca cel care a lasat-o nu a fost cel pacatos ? De femei agresate ati auzit care ajung sa-si dea duhul cu topoare prin crestet pe la reanimari ? Cu ce putem ajuta asemenea cazuri (si sunt numai unele dintre ele) ? Cu bagatul pumnului in nas ?
Una este despartirea / separarea / 'divortul' si alta re-casatorirea sau concubinajul.

In cazurile mentionate se poate accepta separarea, dar in nici un caz nu se admite re-casatorirea. Iar traitul impreuna (concubinajul) in afara / inaintea casatoriei este pacat indiferent de pretexte.

Si acestea toate le gasiti chiar in citatul dat, trebuie doar sa il cititi cum a fost scris, nu cum va convine.

10 Feb 2010, 00:17
Profil WWW
Membru Senior

Deci pot exista circumstante in aprecierea/judecarea unei cauze de genul asta. Nu m-am referit la divorturi de dragul divorturilor si cred ca nimeni sanatos la minte nu poate fi adeptul unei astfel de decizii (poate or fi si persoane care vor sa intre in cartea recordurilor insa sa o faca afara din Biserica). Nu cred ca cineva normal la creier se casatoreste ca sa divorteze. Divortul in sine este o pedeapsa foarte grea cei care au trecut prin asa ceva (exceptand cazurile usuraticilor care oricum nu sufera si nu pe acestia ii puneam in discutie) au nevoie de consiliere inclusiv spirituala nu de inca o condamnare. E o problema complicata.
Daca urmariti pe forum o sa vedeti ca unui frate catolic ce vroia sa divorteze pe motiv ca sotia lui nu era credincioasa i-am zis (si argumentat serios) ca greseste. Deci nu sunt adeptul divortului asa cum probabil credeti.

10 Feb 2010, 00:29
Profil YIM
Membru activ

Duhul lui Fortunatus scrie:
Linus scrie:
Este datoria preotului sa mearga la primarie sa transcrie totul. Dar la noi e pe dos: intai cu steaua si apoi cu crucea.

Dacă e aşa, e o aiureală mai mare ca la noi. De separarea Bisericii de stat s-a auzit ? Sau s-a auzit numai când îi convine statului ? La noi te poţi căsători religios fără a te căsători civil, cel puţin aşa ştiu chiar de la unul dintre preoţii de pe acest forum. Dacă ar fi să o iau de la început m-aş căsători numai religios.

daca ati vrea sa va casatoriti numai religios ati incalca, dumneavoastra si preotul, nu un cod civil ci chiar Constitutia Romaniei care spune ca trebuie sa va casatoriti civil si numai apoi religios.

10 Feb 2010, 08:07
Membru activ

ARTICOLUL 48
(1) Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între soţi, pe egalitatea acestora şi pe dreptul şi îndatorirea părinţilor de a asigura creşterea, educaţia şi instruirea copiilor.
(2) Condiţiile de încheiere, de desfacere şi de nulitate a căsătoriei se stabilesc prin lege. Căsătoria religioasă poate fi celebrată numai după căsătoria civilă. (3) Copiii din afara căsătoriei sunt egali în faţa legii cu cei din căsătorie.

eu m/am prezentat la preot fara sa ma fi dus mai intai la primarie, preotul a fost nedumerit dar a celebrat totusi casatoria noastra, mai tarziu cand am avut nevoie de certificatul de casatorie, nu mi l/a putut elibera, mi/a dat doar o adeverinta.

10 Feb 2010, 08:13
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 339 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 34  Următorul