Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Pregatirea la casatorie: fitza sau nu? 
Autor Mesaj
Membru Junior

Locaţie: Paris
Intr-adevar preotul care va celebra cununia mi-a confirmat ca nasii, in ritul catolic, sunt doar martori si ca nu se prefera sa fie o familie.

Mi-a explicat de altfel ca trebuie urmatoarele acte pentru a putea sa ne casatorim la biserica catolica:

- certificatul de botez al mirelui francez:
- certificat de botez ortodox al miresei + cerere de oficializare a apartenentei la biserica greco-catolica + dezlegare ca sa putem sa ne casatorim la biserica romano-catolica;

- autorizatie a preotului paroh din comuna de domiciliu din Franta al mirelui pentru a da dreptul de a se casatori in Romania;
- imputernicire din Franta pentru oficierea cununiei religioasa pe numele preotului ales pentru celebrare;

Cu aceste elemente am intalnit preotul paroh din Franta, i-am explicat ca vrem sa facem pregatirea pt casatorie aici ( nu e nici o problema), i-am explicat ce documente ne trebuie, insa mi-a spus ca toate aceste elemente cerute de preotul din Romania sunt de ordin pastoral, nu e nici o problema sa le obtinem de la el; insa isi face griji ca aceste elemente nu sunt suficiente pe plan administrativ fata de biserica catolica din Romania, si vrea sa ma asigura ca nu trebuie si altceva.......Si ar vrea sa stie sigur care sunt cerintele administrative ale bisericii din Romania...pentru a nu ne trezi in ultimul moment ca nu se vrea sa se oficieze casatoria religioasa.......

Problema mai e ca daca ne-ar trebuie un dosar administrativ francez de la episcopia de aici, nu se mai poate obtine in timp de o luna, caci e sfarsitul anului scolar, si toate serviciile administrative ale episcopiei vor fi in vacanta..............Insa de obicei pt cununiile in strainatate nu se cere dosarul administrativ francez................

Eu am luat contact atat cu preotul paroh, cu preotul ales pentru cununie si la episcopie, si nu mi s-a spus de alte documente necesare..........

Prin urmare, sunt intr-o ceata totala..........

Aveti cumva elemente care ar putea sa-mi clarifice situatia?
Care sunt documentele care sunt necesare pentru dosarul administrativ al cununiei religioase in Romania, in afara de certificatul de nastere si de botez al mirilor?

Va multumesc anticipat pentru raspuns,

21 Mai 2007, 10:45
Membru Senior

Locaţie: ORADEA
Eu nu am auzit pana acum de un act prin care sa se oficializeze apartenenta la BRU a unui credincios botezat in Biserica Ortodoxa. Daca locuiesti la Paris, probabil ar trebui sa fi inscrisa in parohia de acolo. Acum nu am la indemana adresa, dar exista de zeci de ani o misiune greco-catolica la Paris. De acolo ar trebui sa primesti o adeverinta ca esti inscrisa in parohia respectiva.
In cazul casatoriei intre doi catolici de rituri diferite, sotia poate sa-si pastreze propriul rit sau sa il adopte pe al sotului, fara alte formalitati. Indiferent daca isi pastreaza sau nu ritul propriu, casatoria se celebreaza de regula in parohia sotului, deci implicit in ritul sotului, deci nu trebuie dezlegare pentru a va casatori in Biserica Romano-Catolica. Autorizatia din partea parohului sotului este necesara in primul rand deoarece voi cereti sa se faca o exceptie de la regula enuntata mai sus si in al doilea rand trebuie sa inregistreze casatoria dupa ce aceasta va avea loc, chiar daca nu el este celebrantul. Trebuie vorbit cu parohul sotului sa vedeti daca in vederea obtinerii acestei autorizatii mai aveti nevoie de ceva.

21 Mai 2007, 13:59
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Monica scrie:
nu se mai poate obtine in timp de o luna, caci e sfarsitul anului scolar, si toate serviciile administrative ale episcopiei vor fi in vacanta...

Ce minunatie!!!

Plus toate celelalte dosare, dovezi, certificate... Eu am ametit!

Si ne miram ca unora li se face lehamite si renunta la toata aceasta birocratie, multumindu-se cu ... lasa ca stie Dumnezeu :( :cry: :(

21 Mai 2007, 14:24
Profil WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3