Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Pregatirea la casatorie: fitza sau nu? 
Autor Mesaj
Preot

Locaţie: Ploiesti
Mesaj Fam
Am auzit odata de un frumos exemplu: pe langa intalnirile dintre preot si candidatii la casatorie, analizati si separat, la unele discutii erau invitati si un medic [catolic] precum si un sot si sotia sa, acestia din urma avand vreo doi copii si ceva <rodaj> familiar.

Eu as prefera ca in locul unor credinciosi <stas>, exemplu si marturie pentru viitoarea familie, sa se staruie in alegerea nasilor, si acestia sa dea marturie crestina pentru viata de familie.
Greu, dar nu imposibil...

Sunt importante intalnirile cu preotul inainte de castorie, chiar si pentru unii crestini mai <inbisericiti>, ca sa folosesc un termen mai dreptmaritor, pentru ca nu de putine ori, atat preotul cat si respectivii pot avea adevarate surprize - si e mult mai greu sa indrepti un copac crescut stramb, decat sa pui o samanta sub brazda :lol: :lol: :lol: .

25 Iun 2006, 20:41
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Teoretic, pentru ortodocsi, nasii sunt foarte importanti, sunt indrumatori pentru cuplul nou format. Importanta e subliniata si de rolul lor in ritual (un ex. ar fi ca aseaza impreuna cu preotul cununiile pe capul mirilor)Preotul trebuie sa indrume in alegerea nasilor. Asta se poate insa numai in cazul credinciosilor practicanti.
Noi avem nasi foarte buni, acum insa sunt in Germania insa internetul ne apropie.

26 Iun 2006, 12:59
Profil YIM
Preot

Locaţie: Ploiesti
Mesaj Nasule - Nasule
Eu am avut bucuria sa intalnesc preoti, si ortodocsi si greco-catolici, care nu se sfiau sa dea unele sfaturi nasilor si mirilor, chiar in cuvantul din cadrul ceremoniei religioase a castoriei...

[PS: asa mai ascult si eu ceea ce mai zic altii... :lol: :lol: :lol: ]

06 Iul 2006, 20:27
Membru activ

Locaţie: PETROSANI
Mesaj pregatirea la casatorie
Sigur ca multi dintre noi ne exprimam opiniile in functie de propria experienta. Tin minte cu cata ironie ma privea mama mea (ortodoxa nepracticanta) pentru faptul ca mergeam la pregatirea pentru casatorie. "Iar mergeti la scoala?" curios insa ca nu m-a intrebat niciodata ce facem acolo. Veneam de la biserica si le povesteam despre ce ne invata preotul . Sigur eu aveam multe de invatat (si inca mai am) si aveam atatea intrebari...Sotul meu ma ajuta si el iar preotul vazand preocuparea mea mi-a "suplimentat pregatirea " programandu-ma si la o d-na profesoara care se ocupa de pregatirea religioasa a copiilor catolici.
E adevarat ca eu aveam nevoie nu numai de pregatirea expresa pentru casatorie dar si de pregatirea in a fi o crestina care sa participe la viata bisericii (lucru pe care nu l-am invatat in familia mea pana atunci!). Mi-am propus atunci ,la acea pregatire in vederea casatoriei ca daca Dumnezeu imi va darui copii nu voi face aceeasi greseala cu copiii mei.
Singurul lucru care i-a impresionat pe parintii mei au fost juramintele pe care noi mirii le-am facut la casatorie!

07 Iul 2006, 07:03
Membru Senior

Imi permit sa intervin la acest topic pentru ca am ceva experienta in pregatirea pentru casatorie.

Si noua, sotiei mele si mie, preotul care ne-a pregatit si cu care eram prieteni buni, ne-a facut o sumara trecere in revista a sacramentului casatoriei, presupunand ca in atatea ore de cateheza, discutii in privat sau cu diferite ocazii, plus faptul ca deja ma ocupam de PFN, stiam suficient de multe incat sa fim copti pentru mariaj.
Experienta ulterioara ne-a adus la constienta ca tare mult ne-ar fi fost util sa ne vorbeasca cineva din experienta lui: despre greutatile si cautarile in doi (si nu a fiecaruia individual ca pana acum), despre foarte concreta traire a cotidianului banal si, uneori, lipsit de orice urma de poezie, de dezacordurile care intervin iintre cei doi si cum sa le depasim, despre primirea copiilor (mai ales a celor care apar neasteptat), despre sexualitatea in cuplu, despre ce inseamna sa comunici, precum si despre enorm de multe alte lucruri. De aceea ne-am zis ca, atunci cand vom avea aceasta capacitate, le vom vorbi logodnicilor de toate aceste probleme foarte concrete.
Mai presus de toate, exista o suma de intrebari la care ar fi util ca cei doi logodnici sa si le raspunda cu responsabilitate si deschidere maxima inainte de a veni in fata altarului, depundu-si juramintele.

Simpla cateheza nu este suficienta. Este de baza, elementara, dar e nevoie de mai mult.

Cu tot respectul pentru orice preot uns cu Harul lui Dumnezeu, dar este o mare inconstienta a sa, daca accepta sa dea taina casatorie unor logodnici fara a-si lua minimele "precautii" (cu exceptia fireasca a cazurilor de urgenta sau de imposibilitate fizica - insa sa ramana o exceptie si nu o regula), ca cei doi stiu ce fac pentru toata viata (nu o zi, o luna sau primii 2-3 ani, de regula cei mai frumosi si fara spini, ci pentru ani intregi, la batranete, cand unul ramane handicapat sau impotent, cand trece printr-o ratacire sau se indeparteaza de telurile comune s.a.m.d.). Cu o predica, chiar si de 15-20 de minute in timpul ceremonialului, sau cu 2-3 discutii de cateva minute candva cand ii prinzi pe logodnici nu faci mare branza.
Iti trebuie un timp precis (ore sau zeci de ore) in care cei doi sa stie ca au acum de meditat doar asupra lor (eventual ii scoatem din contextul zilnic tocmai pentru a medita si discuta intens despre ei).
Preotii casatoriti au un mare avantaj pentru ca pot vorbi din proprie experienta, insa si pentru acest lucru e nevoie de expertiza.

Functionam in Bucuresti un grup care facem acest lucru alaturi de preotii nostri. Nu e ceva inventat de noi, preluand experienta poloneza unde aceasta pregatire este obligatorie pentru a primi sacramentul casatoriei, dureaza 8-9 seri a cate 3-4 ore fiecare (in niciun caz timp petrecut formal).
Pregatirea are o anumita specificitate catolica pentru ca insista la un moment dat pe indisolubilitatea casatoriei valide, dar poate fi usor adaptata perceptelor ortodoxe.

Cine doreste le stam la dispozitie.

23 Iul 2006, 15:22
Membru activ

Locaţie: PETROSANI
Mesaj pregatirea la casatorie
Un sfat repetat de multe ori de preotul care ne-a pregatit:" "fiti rabdatori unul cu celalalt si nu fiti incapatanati!"

24 Iul 2006, 06:56
Membru Junior

Locaţie: Paris
Sunt şi catolici care cred că mersul la biserică este suficient ca pregătire la căsătorie. Să fim serioşi... Pentru majoritatea dintre noi nu este suficient. Lecturile evanghelice vorbesc despre comunicare şi despre Comunicatorul perfect, dar este mai greu pentru credincios să înveţe din parabolele lui Isus cum se comunică în cuplu.

Dat fiind ca nu locuiesc in Romania, (insa ne vom cununa la o biserica romano-catolica deoarece atat eu ( greco-catolica) si prietenul meu (romano) suntem catolici), nu reusesc sa obtin foarte multe informatii despre obiceiurile de cununie religioasa la romano-catolici.....

Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
- Nasi trebuie sa fie un cuplu casatoriti, ori poate sa fie diferiti, adica un prieten apropiat al logodnicului si o prietena de-a mea????; ambii necasatoriti insa catolici......
- Exista un protocol de desfasurare a cununiei religioase la catolici?
- In afara de pregatire, pe care o facem in Franta, care sunt celelalte obligatii ale mirilor?
- Care sunt documentele de care avem nevoie pentru a putea cerebra cununia religioasa?

Va multumesc anticipat,

09 Mai 2007, 18:19
Membru Junior

Dat fiind ca nu locuiesc in Romania, este greu pentru noi de a obtine toiate informatiile necesare pentru buna desfasurare a cununiei religioasa la biserica romano-catolica......;

Va rog sa-mi raspundeti la cateva intrebari:

Nasii de la cununie trebuie sa fie un cuplu casatoriti? Ori e posibil sa fie un barbat si o femeie catolici insa fara sa aiba vreo legatura intre ei? Adica un prieten al logodnicului si o prietena de-a mea?

Care sunt obligatiile mirilor la cununia religioasa catolica? Si a nasilor?

Care e protocolul de cununie religioasa?

Care sunt documentele necesare?

Va multumesc anticipat,

09 Mai 2007, 18:27
Membru Junior

Imi cer scuze! Am scris mesajul de 2 ori fara sa-mi dau seama de cum functioneaza forumul!

09 Mai 2007, 18:28
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Dat fiind ca nu locuiesc in Romania, (insa ne vom cununa la o biserica romano-catolica deoarece atat eu ( greco-catolica) si prietenul meu (romano) suntem catolici), nu reusesc sa obtin foarte multe informatii despre obiceiurile de cununie religioasa la romano-catolici.....
obiceiurile contează foarte mult de la parohie la alta - vă hotarâţi în ce parohie se face căsătoria şi vorbiţi direct ci parohul, eventual şi cu cei care pregătesc biserica (cine ce flori aduce, ce puteţi alege voi...)

Monica scrie:
Nasii de la cununie trebuie sa fie un cuplu casatoriti? Ori e posibil sa fie un barbat si o femeie catolici insa fara sa aiba vreo legatura intre ei? Adica un prieten al logodnicului si o prietena de-a mea?
in ritul romano-catolic, naşii sunt doar martori (ca la căsătoria civilă) - aşa că, teoretic, nu ar trebui sa conteze statutul lor
pe la noi, printre români, datorită influenţei ortodoxe, se preferă o familie ca naşi
pentru a fi siguri dacă se poate, întrebaţi preotul care vă va căsători

Monica scrie:
Care sunt obligatiile mirilor la cununia religioasa catolica? Si a nasilor?
singura obligaţie este de a participa la celebrarea sacramentului căsătoriei
puteţi cere să aibă loc în timpul unei Liturghii obişnuite, în timpul unei Liturghii speciale sau fără Liturghie - cum vreţi voi
naşii chiar nu au nimic de făcut în mod special - doar participa (ca orice alt invitat la căsătorie sau participant la Liturghia obişnuită)

Monica scrie:
Care sunt documentele necesare?
trebuie sa vorbiţi cu preotul care vă căsătoreşte pentru amănunte
apoi întreabă-ne ce iţi este neclar

10 Mai 2007, 08:12
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul